Всички знаем, че свети Никола е повелител на моретата, реките и езерата. Водата и нейните стихии само той може да ги укротява според поверията. Ето защо днес решихме да посветим цветната ни страничка на водните растения, както и на онези, които могат да се отглеждат само във вода.
Преди да преминем към същината на темата, нека кажем, че именно водата е живителната сила на земята, наред с въздуха и трите не могат да съществуват една без друга, както и да създават живот. Смята се, че водата има памет и може да носи заряд, да поема положителната или отрицателната енергия и да пречиства. Затова, когато се чувствате зле по една или друга причина, измийте се и разкажете на водата. Тя ще отнесе мъката ви.
От практична гледна точка, поставянето на съдове с вода в дома има много ползи. Особено по време на отоплителния сезон. А когато в тези съдове има и цветя, дори настроението се подобрява. Най-лесният начин да украсите и разведрите обстановката е чрез ваза с цветни стръкове. Сменяйте водата често и ще удължите максимално свежестта на цветята. Заедно с това подрязвайте дръжките под остър ъгъл. Така те ще ви радват със седмици.
От личен опит можем да кажем, че
във вода не само лесно могат да се вкореняват повечето стайни цветя, но и че те могат да останат в нея доста дълго време
Подходящи растения за такъв тип чисто водно отглеждане са спатифилум, сцинапсус и епипремнум, повечето филодендрони, хлорофитумите, аглаонемите, голяма част от палмите и още много, много други. Голяма изненада е, че есхинантусите също се чувстват повече от добре и дори цъфтят по-често.
Водното отглеждане има едно много голямо предимство. То е, че няма почва. А както знаем, именно в почвата се крият много вредители. Освен това тя цапа.
За да отглеждате цветя само в съдове с вода е достатъчно да си харесате съд, да го напълните с вода и да поставите цветето. Периодично се налага да се долива вода, но значително по-рядко в сравнение със стандартното отглеждане. Ако решите да добавяте торове, правете го в много ниски концентрации.
А сега да насочим вниманието
към водните растения
Нека ги разделим в две големи групи – такива, които са изцяло потопени във вода и такива, на които само корените им трябва да бъдат в нея. Сигурно вече се досещате, че за да отглеждате първите, необходим ще бъде аквариум, а за вторите – езерце. И така...
Едно доста интересно, нежно на външен вид, но силно по своята природа и лесно за отглеждане водно растение е Lemna Minor или т. нар. водна леща. Тя расте или по-скоро се разпространява бързо. Обитава водата, плавайки по нейната повърхност. В отворени аквариуми с рибки може да служи и като храна, и като пречиствател или регулатор, а също и като естествено затъмнение. Водната леща се размножава вегетативно и може да се превърне в инвазивен вид. В затворени пространства се контролира лесно, но ако искате да се отървете от нея, ще бъде трудничко, предвид, че всяко листо произвежда нови.
Подобна на водната леща, но с доста по-едри листа е Pistia Stratiotes. Пистията също расте бързо и има сходни функции в аквариумите. Не е претенциозна. Корените ѝ са дълги и служат за скривалище на по-малки или новородени рибки. Листата ѝ са покрити с власинки, които отблъскват водата. Те самите се носят по водната повърхност.
Коментари