Микро- и макроелементите нямат хранителна стойност, но въпреки това влиянието им върху растящия организъм е много голямо. Минералите са необходими за нормалния метаболизъм. Те участват в процесите на храносмилане, образуването на мускулна и костна тъкан, функционирането на сърдечно-съдовата, отделителната и други системи на тялото, метаболизма на протеини, мазнини и въглехидрати. Необходимостта от такива елементи трябва да се задоволява ежедневно.
• Калций: Недостигът на елемента възниква, когато говедата се хранят предимно със сушени треви и слама от зърнени култури, както и при угояване с концентрирани фуражи с малка добавка на небобови груби фуражи. Поради липса на калций или нарушения на калциевия метаболизъм телетата могат да развият рахит. Има и отслабване на мускулния тонус. В този случай калциевите добавки ще помогнат за увеличаване на теглото на бика за угояване, ще повишат ефективността на диетата и ще подобрят здравината на костите.
• Фосфор: Помага за повишаване на устойчивостта на организма към различни заболявания и подобрява устойчивостта на животните към стрес, например към топлина, студ и висока влажност. Фосфорът също е „отговорен" за храносмилането и усвояването на храната. Ясен симптом на дефицит на фосфор е нарушение на походката, животното не може да стане и се олюлява.
• Желязо: Участва в процесите на хемопоеза, влиза в състава на хемоглобина, участва в образуването на ензими в черния дроб и далака. При тежка анемия телетата изпитват намален апетит, имунитетът намалява, животните наддават лошо на тегло, стават апатични, лигавиците им побледняват.
• Мед: От съществено значение за нормалния растеж и развитието на скелета на телето. Елементът активира много ензими, участва в метаболизма на въглехидратите, подпомага сърдечната дейност, необходим е за нормалната пигментация, формирането на нервната система и репродуктивните органи. Дефицитът на мед прави костите чупливи, води до промени в цвета на козината и може да причини рахит. Освен това, при липса на мед, реакцията на тялото на животното към ваксинациите намалява, както и реакцията към лекарствата. Телетата страдат от честа диария.
• Йод: Недостигът води до появата на гуша и хипертрофия на щитовидната жлеза. Недостигът на йод при телета води до развитие на стомашно-чревни, респираторни и други заболявания. Развитието на новородените става по-бавно, те изостават от нормата, крехки са, имат лоша козина.
• Магнезий: При рязко намаляване на магнезия в кръвта възниква хипомагнезиемия, която се проявява под формата на гърчове. При телета може да се появи при продължително хранене с мляко, дефицит на въглехидрати, трапезна сол или еднотипна диета.
Затова стопаните да имат предвид: Липсата на витамини и минерали в храната на младите животни се отразява негативно на развитието и здравето на животните. Телетата с хранителни дефицити са по-податливи на различни заболявания и наддават по-малко. В бъдеще това може да причини нисък добив на мляко при възрастни крави и безплодие.
Коментари