Няколко грама дървесина за 1 литър или ципи от орех вършат работа
Когато количеството на ракията на стопанина е малко, или пък не се разполага с дървени съдове, тогава произведената ракия естествено се съхранява в стъклени съдове (дамаджани).
Може би не всички производители знаят, но е за подчертаване, че когато ракията се съхранява в стъклени съдове, тя не старее и не се подобрява вкусово въпреки продължителното отлежаване. Ракията просто си остава такава, каквато е налята.
В такива случаи стопаните могат да направят възможното, за да възпроизведат макар и не напълно условията при съхранението в дървени съдове (бурета).
На практика това се постига, като се даде възможност за обогатяване на ракията с екстрактни вещества, които се получават иначе от дървените съдове, и да се осигури необходимото количество кислород за тяхното окисляване.
За целта в стъклените съдове е практика да се внасят дребни трески, талаш, чипс или стърготини, които са от стара хубава дървесина от дъб, акация или черница.
Преди използване дървесината трябва да се обработи, за да се почисти и да се отстранят лесно разтворимите във вода екстрактни вещества по треските. При положение че не се отстранят, те преминават в ракията и тя придобива груб и неприятен вкус.
Обработката в домашни условия се състои във кипване във вода на треските в продължение на 10 минути и след това в накисване в продължение на 24 часа в студена вода. След това пръчиците се изваждат и изсушават. Така обработени, вече могат да се ползват.
Имаме рецепти за целта и от автори
От стари майстори, които са наши читатели научаваме и други начини за целта, които използват.
Едни оцветяват с парчета от бук или стърготини - получават цвят, който наричат „бяло меше".
Други се доверяват на черничеви пръчки и такива от синя слива - те твърдят, че получават много приятен цвят.
Наш стар читател сподели, че много добър резултат дава ципата между ядките на ореха. Тя освен, че омекотява ракията и ѝ придава приятен карамелен цвят, в същото време не я омирисва на карамел, казва ни Иван Петричев от Благоевград. Но трябва да се следят и навреме да се извадят, защото бързо може да се стигне и до много силен конячен цвят, предупреждава майсторът.
Много често се ползва и жълтата сладкарска боя, но ние специално не препоръчваме химия.
Коментари