Механизираното прибиране на дини и пъпеши е прецизно, както ръчното, но е доста по-ефективно
В първата тройка на производителите на дини в света са Китай с над 60 млн. т, Турция с над 3,5 млн. и Индия е с повече от 2,8 млн. Следват ги Иран, Алжир, Бразилия, които изкарват годишно над 2 млн. т от едрия зелен плод. Под 2 милиона изкарват страни като Сенегал, Русия, Египет, Виетнам, Мексико, Казахстан, Испания, Мароко, Италия и др. България, според световната статистика, бере около 90 хил. т дини. У нас има не малко бостани с площ от 1000 дка, работят и такива от 5000 дка. В държавите от горната класация, а и не само там, механизираното прибиране на дини и пъпеши е вече толкова прецизно и щадящо (за да не се повреждат плодовете) както и ръчното, но е доста по-ефективно. Принос за това имат комбайните, специално пригодени за нуждите на производителите на дини и пъпеши, които повишават ефективността и намаляват разходите за труд при операциите по прибиране на реколтата.
Въпреки че се различават от традиционните,
те могат да имат решаващо значение за ускоряване на процеса на прибиране на реколтата (особено при екстремни температури, като сегашните в България, например), осигурявайки оптимални условия за опазване на дините и пъпешите от вредното влияние на горещините. И още, освен с механичните действия на прибиране на реколтата, те помагат за последващата подготовка на почвата, с което се улеснява прибирането на реколтата следващата година.
Този генерален извод на специалистите агрономи, техници и преработватели се отнася с пълна сила до многоредовия самоходен комбайн AFH-5 за дини и пъпеши на испанската фирма Argile. (Страната произвежда около 2 млн. тона дини годишно). Той се задвижва с дизелов двигател с мощност 35 к.с., работи с водно охлаждане, с хидростатична трансмисия М4 на 2 скорости:
- 1-ва от 0 до 3 км/ч и
- 2-ра от 0 до 13 км/ч
Задвижва се и се управлява по системата 4х4 за колелата. Диференциалните му оси издържат 6 тона. Ширината между колелата е 1800 мм. Общата работна ширина е до 21 500 мм. Дините се събират в 2 приемни платформи с размери 600 x 1000 мм в края на всяко рамо. Разтоварват се отзад на рампа за каси с транспортьор, хидравлично задвижван. Комплектът е подходящ и за прибиране на пъпеши.
Argiles предлага в своята стокова листа и модела FH-T4. Това е прикачен комбайн, който може да обработва до два реда едновременно. Проектиран за мащабни операции и разполага със здрава хидравлична система, годна да работи при всякакви условия. Дизайнът на машината помага за рационализиране на процеса на събиране, което я прави подходяща за обширни бостани с пъпеши и дини. Друга модификация произвеждана от конструкторите на Argiles е AFH-T4 - самоходен комплект за „жътва" на дини и пъпеши. Този модел предлага работна ширина от 17,5 метра и е напълно хидравличен, осигурявайки плавна работа на полето. Подчертано мобилен и гъвкав, AFH-T4 осигурява повече
автономни решения,
в сравнение с моделите, теглени от трактори.
Със свои машини за същите култури е известна и агромашиностроителната индустрия на Италия, страна със солидно производство на дини - около 2 млн. бройки. На пазара фирмата Meccanica Malavasi предлага полутранспортна машина, управлявана чрез хидроелектрически панели, която е предназначена да събира дини по най-бързия и деликатен начин, намалявайки физическото усилие на операторите и повишавайки тяхната продуктивност. Машината е оборудвана с телескопичен теглич, чиято функция е да улеснява транспортирането и складирането на продукта чрез колички.
Комбайнът е напълно „сгъваем", за да не надвишава ограниченията за максимален размер на превозните средства за движение по пътищата.
Необходимата мощност на трактора е 100 к.с. Работният му капацитет е около 15 000 кг/час с 5 работници.
Трудно е, а може би и безсмислено, да се сравнява производството на дини с това на пъпеши. И двете култури са застъпени в милиони тонове в световен мащаб. При пъпешите
палмата на първенството
се държи от Китай с 14 071 555 тона производство годишно. Турция е на второ място с 1 638 638 т, Индия е третият по големина пъпешопроизводител с 1 478 000 т. Казахстан (с 1,4 млн. т) е четвърти (данните са за 2023 г.). Под 700 хиляди тона са Испания, Италия, Бразилия и САЩ, които съответно са осми, девети, десети и единадесети в световната пъпешова класация.
Статистиката свидетелства, че в света се добиват около 40 млн. тона пъпеши. Както видяхме по-горе сред лидерите в този печеливш земеделски бизнес са и САЩ. Там е произведен и пуснат на пазара комбайнът за пъпеши на фирмата Pik Rite. Моделът 9000 Melon Harvester е инструмент, с който се пестят разходи за труд и
се увеличава скоростта
на прибиране на реколтата, застрашена от жеги и градушки. Това става чрез различни иновативни системи и устройства в комбайна. Механикът на всяко едно стопанство, произвеждащо дини и пъпеши може да установява пълен контрол върху: скоростта на конвейерите на устройството, управляемата и автонивелираща се ос, двете камери за наблюдение на зоната за сортиране. Капацитетът му е 15-20 тона на час. Всичко това прави 9000 Melon Harvester профи съоръжение за ефективно и щадящо прибиране на пъпеши. Той разполага със система за нежно боравене с плодовете, за да минимизира увреждането им, като гарантира, че набраната продукция е в добро състояние за продажба или по-нататъшна обработка. Комбайнът също така включва регулируеми настройки за адаптиране към различни размери пъпеши и полеви условия.
Голям процент от пъпешите, както и дините, култивирани на гигантски бостани, каквито има в Калифорния, Аризона и други съседни щати допреди десетилетие са били прибирани ръчно. Сега по тези безкрайни площи работят комбайни от типа на Melonator - ефективна, икономична и щадяща машина за прибиране на пъпешовата реколта в тази част на Щатите. Но освен постигане на по-висока продуктивност и рентабилност с използването на комбайна призводителите на „жълтите топки" се опитват
да компенсират недостига на работна ръка
В продължение на десетилетия земеделските работници в този регион са събирали ръчно пъпешите. Това, както е ясно, е дейност трудоемка и тежка. В последните години настъпва промяна - в действие влиза Melonator-а, както и други марки и модели за механична беритба. В района близо до границата между Калифорния и Аризона работи успешно споменатия Melonator, конструиран от местния земеделец Барт Фишър и сина му Андрю. Комбайнът извършва тази работа, като вместо обичайните 30 (или повече) са ангажирани 6-7 души. Т.е., това е автоматизирана машина за бране, която заменя липсващата работна сила, в множество агропредприятия, занимаващи се с този бизнес.
Андрю Фишър, сега управител на фирмата Fisher Ranch, казва, че е бил мотивиран да механизира прибирането на реколтата от пъпеши, защото има сериозен недостиг на селскостопански работници, който съчетан с държавни разпоредби, ще увеличи минималната заплата, а и земеделските работници искат да им се плаща извънреден труд. Всичко това увеличава разходите, което от своя страна затруднява конкуренцията с производителите в Мексико и Централна Америка, отбелязва Андрю Фишър. Това ни прави неконкурентоспособни, така че трябва да внедряваме иновации", продължава той. Трябва да прегърнем технологията за машинно прибиране на пъпешите до максимално възможна степен. Т.е. механичен полски комбайн с половин дузина хора на борда има много по-голям смисъл,
в сравнение със стотици работници,
които извършват ръчен труд", казва той.
Голямата италианска агромашиностроителна компания Imbriano произвежда последните години няколко модела, пригодени за пъпешоприбиране. Позната на професионалистите е версията Pachito Max. Многофункционалната машина е предназначена за беритба на реколтата при по-тежки условия. Разполага с вибриращ механизъм, който помага за отделянето на пъпешите от ластарите, намалявайки ръчния труд и в същото време подрежда плодовете в редове. Машината се регулира така, че да се справя с различни полеви условия и размери на пъпешите, което я прави
гъвкав избор за фермерите
Във Франция, в която площите с дини и пъпеши не са от американските мащаби механиците от фирмата REAM-AGRI са конструирали т.нар. „берач на пъпеши". Патентованото устройство-глава за бране е прикрепена към механичен конвейер-колан, последвана от „турникет" за нареждане на пъпешите в щайгите. Тази иновация елиминира нуждата от човешки преносвачи и изисква само берачи. Техническата работа се извършва от тях. Те трябва да берат само узрелите пъпеши, докато пренасянето често причинява „наранявания" на плодовете при „прехвърлянето" им в щайгите. Главата за бране е снабдена с гъвкава гумена ролка, която не наранява плодовете.







Коментари