Полша и Аржентина са с ключово присъствие сред вносителите на техника

Машини и инвентар за селското стопанство, фуражната индустрия, ремонтна техника, напоителни системи, финансови институции, складова техника, дърводобив и дървообработване, консултантски услуги, строителни компоненти, строителна техника, семена, ПРЗ и торове, измервателни уреди, инструменти, резервни части и консумативи, парници и оранжерии, почистваща техника, автомобили. Всичко това ще го има на изложението БАТА Агро 2025 г., което ще се проведе от 12 до 16 май в Стара Загора.

През 2025 г. 

БАТА Агро навършва 15 години

от създаването си

От 2010 г. насам броят изложители и площта на панаира нараства почти двойно, като напоследък достига 180-200 фирми от родния и чуждестранен агробизнес, и 36-40 хил. кв. м изложбена площ. По традиция се провежда на бившето летище в Градът на липите. Представя тенденциите в агробизнеса за страната от изминалата година, чрез стотици брандове за машини, технологии и съпътстващи материали като семена, торове и ПРЗ. Много от дистрибуторите на техника предоставят възможност за тест драйв и демонстрации на оборудването на живо при интерес. Освен това има зона с фермерски продукти, директно от производителите.

Агроекспото през тази година

ще представи 204 фирми върху

36 500 кв. м нетна изложбена площ

Десетки са и чуждестранните фирми-изложители в БАТА Агро, като сред тях са производители от Полша, Аржентина и Украйна, които участват с колективни щандове.

За трета поредна година аржентински производители на агротехника ще участват на изложението в Стара Загора, информират от посолството в България. Аржентина е един от най-конкурентните земеделски производители в света. Част от този успех се дължи на внедряването и развитието на технологията за директна сеитба или т.нар. no-till. Аржентинските компании изнасят на всички континенти продукти за целия производствен цикъл – преди и след прибиране на реколтата, включително: No-Till сеялки; хедери; бункери; миксери и разпределители; силажокомбайни; силози, ремаркета за фураж; машини за зърно и т.н. Ще има и

презентации на представители

на Асоциациятана аржентинските

производители със директна

сеитба (AAPRESID).

Една от новостите, които производителите могат да видят на изложението за първи път на живо е марката Landstal – полска техника за почвообработка и сеитба, която вече има и официален дистрибутор в страната. През последните години Landstal отбелязва значителен растеж, като през 2023 г. отчита увеличение на приходите с 9,92% и ръст на активите с 37,9% . Предлага широка гама от машини за почвообработка и сеитба, включително:

  • Дискови брани (напр. BTH 500 M): с работна ширина 5 м, изискващи мощност от 160 к.с., и максимална работна скорост от 17 км/ч;
  • Култиватори (напр. AUC Cultivo): тежки култиватори с работна ширина 4 м и изискване за мощност от 140 к.с.;
  • Подпочвени култиватори (напр. GSC 300 Plus): с работна ширина 3 м и изискване за мощност от 180 к.с.
  • Ротационни култиватори за плевели (напр. PLANTCARE): с работна ширина 6 м и изискване за мощност от 90 к.с.
  • Валяци (напр. WPS 630): теглени компакторни валяци с работна ширина 6,3 м и изискване за мощност от 90-130 к.с.

Флагман на марката е стърнищният култиватор APBH 420 Pro - високоефективна машина, предназначена за дълбока обработка на почвата след жътва. Той е част от серията Skimmer APBH Pro и се отличава с издръжлива конструкция и множество възможности за конфигурация. Техническите специфики включват 4,2 м работна ширина, 13/15 работни органа, в зависимост от конфигурацията. Необходима е 240-380 к.с. мощност на трактора.

Производителността е 3-4,2 ха/ч, а

максималната работна дълбочина - 30 см

Транспортната ширина е 3 м, след хидравлично сгъване.

Разполага с 4 реда работни органи с размери 60×25 мм, тип Delta или Terra (сменяеми); 2 реда дискове с диаметър Ø 510 мм, оборудвани с безподдръжкови главини; NON-STOP пружинна защита на зъбите; хидравлична настройка за регулиране на дълбочината, тръбен валяк с диаметър Ø 560 мм; LED неоново осветление и допълнителен ред от пружинни зъби зад основните работни органи. Допълнителните опции за аксесоари, включват ред дискове Ø 460 мм с гумена защита; разнообразие от валяци, включително T-Ring, C-Ring, Packer, Flex, V-Ring и други, с диаметри от 450 до 600 мм; безподдръжкови главини с касетъчни уплътнения тип SKF; механична защита с двойна пружина (600 кг) и възможност за прикачване на сеялка.

Машините на Landstal се отличават с масивна конструкция, използване на висококачествени компоненти и доказани технически решения. Компанията предлага 2-годишна гаранция за своите продукти. Разширява своето присъствие на европейския пазар чрез партньорства с дистрибутори в различни страни, включително от тази година и в България.

Даниел Минев, управител на "Интерагри България", обяви пред медиите, че на щанда на „Интерагри" ще има 56 изложени машини, сред които високотехнологична самоходна и прикачна техника от водещи световни марки като New Holland, Kinze, Bednar, Clemens, Brantner, Rauch и други. Всеки един експонат е подбран, за да покаже най-доброто от съвременната агроиндустрия. Зърнокомбайнът рекордьор CR10.90, който е най-мощният и производителен в историята досега с над 700 к.с., също ще бъде там. Иновативни възможности, като системата за автоматизация IntelliSense™, спечелила редица награди, Dynamic Flow Control™ дистанционно регулируеми роторни клапи, регулиране на контрите, технологията Dynamic Feed Roll ™ и изцяло новата патентована система за управление на остатъците Opti-Spread ™ Plus, продължават да гарантират, че гамата CR Revelation е сред най-модерните и продуктивни комбайни в света. Предходният модел CR 8.90 също ще бъде сред експонатите. На щанда също ще бъде и най-производителният конвенционален комбайн в света от серията CX.

Най-големият зърнокомбайн в света, CR11,

тръгва на демотур в България това лято

Моделът, който беше представен премиерно на щанда на „Интерагри" на БАТА Агро 2024 и носител на златен медал за иновации от Agritechnica 2023, ще демонстрира възможностите си в реални полеви условия през юли. Машината ще бъде пусната в действие в конфигурация с 15-метров хедер MacDon - най-големият в своя клас.

С цел да отговори максимално на клиентските потребности, „Интерагри България" предлага и богато портфолио от интегрирани решения за лозаро-овощарство, включително гроздокомбайните BRAUD New Holland, специализирани трактори New Holland T4 FNV и прикачна техника от CLEMENS – оптимизирана за работа в тесни междуредия и разнообразни терени.

За лозаро-овощарския сектор ще дебютира още едно свръхтехнологично решение – френска машина с технология за ултравиолетова защита от болести и стрес. UV Boosting си партнира с българския дистрибутор „Кубота", за да покаже как може да защити лозови насаждения и ябълкови градини с помощта на осветяване с UV-C лъчи от патогени и абиотичен стрес. Технологията може да намали административната тежест, да облекчи употребата на биологични ПРЗ, да намали зависимостта от фунгициди. Предизвиканият от лъчите рефлекс в културите произвежда салицилова киселина, хормонът, който ги пази от стресови фактори на околната среда като суша и извънреден студ.

Самата машина е с проста конструкция от един, два или повече панела, лесна за употреба и задвижвана от хода на трактора. Третиранията през годината са от 4 до 6, като е важно скоростта на машината да бъде 4 км/ч. Има машини с 2 или 4 панела, като могат да се снижават до метър в реда и да се вдигат на до 4 м. Обикновено времето на работа е около 30-40 минути за хектар с 4-панелната машина. Резултатите от над 180 проучвания показват, че добивът се повишава с над 15%, а заболеваемостта от гъбични заболявания спада с 40%. Пръсканията с ПРЗ намаляват наполовина. Технологията се тества за лук, боровинки и малини.

LandStal APBH 420 Pro
LandStal APBH 420 Pro
New Holland CR 10.90
New Holland CR 10.90
UV Boosting
UV Boosting