Все повече фермери изоставят градините си поради нерентабилност
В началото на годината студовете нанесоха огромни поражения върху изключително големи площи с маслодайна роза в страната. Пъпките са изгорени и единственото, което би могло да компенсира добива, е влажното време. Затова, както гласи народната мъдрост „Всяка капка през май е жълтица", и розопроизводителите се молят горещо за дъжд.
„В момента стопаните установяват измръзванията в полетата, като тази година те са значителни по размер. Студовете попариха цветовете. Тепърва ще видим какви ще са пораженията, защото при нас в района на Гурково има и второстепенно изникване на листораста. След като приберем цветовете, ще видим какви са загубите за всеки производител спрямо предходната година", каза за „Български фермер" Петър Симеонов, председател на Професионалната асоциация на розопроизводителите в България (ПАРБ).
„Направихме две пръскания срещу болести и
неприятели. Проблемът е, че изключително
много закъснява розоберът тази година
Очакваме и по-слаба реколта в сравнение с миналата година. Розоберът в нашия район ще започне след 24 май. Това много ни притеснява, защото ще стане горещо, цветовете ще бъдат готови за прибиране изведнъж и ще са необходими много берачи наведнъж. Един човек може да обере около 1-1,5 дка рози, което означава, че по време на кампанията ще имаме нужда от над 50 000 души, които ще берат цвят.
По данни на Министерство на земеделието и храните, около 62 000 дка в страната са заети с маслодайна роза Дамасцена и Алба. По наши данни около 20 000 дка от тях не се обработват, така че тази година ще се прибира цвят от около 40 000 дка. Добивът от маслодайна роза в страната през 2024 г. беше около 10 000 т.
През последните 3 години отчитаме масово изоставяне на полетата с маслодайна роза. Фермерите нямат възможност да се грижат за насажденията и те постепенно загиват. Все по-малка става печалбата от розопроизводството. Ако преди всяко семейство в Розовата долина обработваше по 5-10 дка, които даваха допълнителен доход за домакинството, сега тези малки градини ги няма и виждаме как все повече градини се изоставят.
Вече трета година изкупната цена на розата не се променя и е между 3,70 и 4 лв./кг розов цвят
Проблемите ни идват от високата себестойност на труда, който ние полагаме – разходите за труда на берачите тази година ще се заплаща на 1,50 лв./кг плюс транспорта отиват към 2,10 лв./кг плюс торове, препарати, обработки за почистване, данъци и осигуровки. След като приспаднем всички разходи, печалбата на розопроизводител не е повече от 50-60 ст./кг. Ако преди едно семейство можеше да се издържа с 50-60 дка, сега това е немислимо.
Нашето виждане за бъдещето на розопроизводството е, че то трябва да бъде отделено от сектор „Растениевъдство". Маслодайната роза трябва да бъде защитен вид култура, за да може държавата да взема адекватни решения за подпомагане на розопроизводството. Тук не говорим само за фермера, а и за работника и преработвателя. Все по-малко цвят ще се прибира и преработва, все по-малко масло ще се произвежда.
България е единствената държава в Европейския съюз, която произвежда розов цвят. Няма как да получим финансова помощ от Европейската комисия. Единствената подкрепа идва през извънредните схеми заради Covid-19 и войната в Украйна. Но там разпределението не дойде както трябва и ние не видяхме ефект - повечето градини бяха изоставени по време на тези кризи.
Ако държавата не покаже
стратегическо мислене в този сектор,
през следващите 2-3 години ще останат малко розопроизводители, защото отглеждането не е рентабилно. Обсъждали сме тези неща с Министерство на земеделието и храните, входирахме едно писмо и ще изпратим ново с предложения за промени в Закона за розата. Настояваме да ни позволят да отчитаме договорите и предадените количества цвят веднъж годишно до 31-и юли. Така ще можем да работим с повече преработватели.
През последните 3-4 години се изнася изключително много разсад на маслодайна роза Дамасцена Радуга и Синтифолия от България - те останаха извън обхвата на Закона за розата. Изнася се за Азербайджан, Турция, Мароко. Това не е редно, защото правим конкуренция сами на себе си. Износът за държави извън Европейския съюз е забранен, но не и за държави-членки. Необходимо е държавата ни да реши по какъв начин да спре износа на посадъчен материал.
Със семейството ми произвеждаме
висококачествена козметика
с розово и лавандулово масло. До 2-3 месеца ще пуснем на пазара нови продукти - скраб за тяло и околоочен крем. Това, от което аз и всички производители имаме нужда, са нови дестинации за износ. Розовото ни масло не е толкова познато в Австралия или Нова Зеландия. Представителствата на България във всяка една държава могат да разказват как се случва розоберът, преработката на цвета и производството на козметика.
Когато се срещнеш очи в очи с клиента, можеш да му разкажеш как произвеждаш розовия цвят. Има хора в България, които се изненадват, когато им кажеш, че розоберът започва в 4 сутринта и продължава до към 11 часа. В рамките на 4-5 часа цветът трябва да се преработи.
Производителите в Розовата долина
са отворени към туристи и гости
От Клисура до Твърдица могат да се свържат с фермерите - никой няма да ги върне. Могат да си направят снимки в полетата или да се включат в розобера, като в някои случаи това се заплаща като помощ за фермера. Членовете на ПАРБ могат да предоставят градини в близост до населените места на туристите. Не можем да предложим нощувка и храна, но могат да се включат в розобера за 1-2 часа сутринта. През юни предстои традиционния Празник на розата в Розовата долина и хората могат да го съчетаят с разходка до полетата."


Коментари