Дървените мебели са много подходящи за градината. Естествените им цветове създават усещане за пълно единство с природата.
Но за да издържат дълго време и да изглеждат страхотно, трябва периодично да се обновяват. Най-доброто време за това е началото на новия сезон. Предлагаме ви няколко лесни съвета, които ще помогнат да освежите вашите пейки и мебели, преди да ги поставите обратно в градината.
Ще удължите живота на дървото с много години и те ще изглеждат като нови всеки сезон. Отделете им част от вашето внимание и се насладете на една спокойна почивка сред природата.
Преглед и почистване след зимата
Дори и градинската мебел да не е оставена навън, а да е била прибрана под навес или на тераса, след зимата тя изглежда леко опърпана. За да я върнете към първоначалния вид, трябва да проверите състоянието й и да я почистите основно.
1. Използвайте четка с твърд косъм, за да отстраните излишната мръсотия, прах, паяжини, мъх и лишеи.
2. Затегнете разхлабените винтове и сменете липсващите, проверете стабилността на маси, столове и фотьойли.
3. Измийте мебелите обилно с мек сапунен разтвор, изплакнете и оставете да изсъхнат естествено.
4. Отстранете петната от мухъл с белина или слаб разтвор на винен оцет. За да избегнете увреждане на дървото, тествайте ефектите на тези продукти върху незабележима част от повърхността.
Преди по-нататъшна обработка чистите мебели трябва да бъдат шлайфани до ново дърво, за да се отстранят надраскванията и грапавините.
Какво ще направите след това зависи от вида дърво на вашите комплекти и от това какви резултати искате да постигнете.
СЪВЕТ: Когато използвате машина за миене под високо налягане, бъдете внимателни - мощната струя вода може да повреди дървото, особено ако има стружки или пукнатини.
Обновяване на повърхността
За направата на градински мебели се използва широколистна и иглолистна дървесина. Някои са твърди и издръжливи (тик, дъб, лиственица, акация), лесно издържат на негативното въздействие на външната среда. Други са меки (трепетлика, бор) и следователно изискват надеждна защита.
Всеки вид дърво има свои собствени методи за запазване на силата и естествената красота.
Тиково дърво и други екзотични видове
Дървото от тик, ироко и мербау е толкова плътно и мазно, че може да издържи на гниене и насекоми без никаква обработка. В този случай с течение на времето придобива благороден сребристо-сив оттенък и изглежда много впечатляващо.
Необработените градински мебели просто трябва да се измият със сапунена вода и да се изсушат.
Ако искате мебелите да запазят оригиналния си червеникаво-кафяв цвят, всяка година ги третирайте с тиково масло.
С помощта на кърпа или четка с мек косъм нанесете два слоя масло върху чиста, суха, шлайфана повърхност на интервали от 24 часа, като през това време първият слой трябва да е напълно абсорбиран и изсъхнал. Маслото трябва да се нанася равномерно и на малки порции, в противен случай ще отнеме много време да изсъхне. След третиране мебелите трябва да се използват щадящо за една седмица.
Омаслената дървесина е по-устойчива на напукване и UV излагане. В допълнение към тиковото масло, лакът на водна основа може да се използва за обработка на ценни и екзотични видове дърво.
Твърда дървесина
Европейските видове като дъб, акация, лиственица и бук не са по-различни по плътност от екзотичното дърво, но имат свои собствени характеристики. Например акацията е склонна към напукване, а дъбът бързо потъмнява на въздух, така че този материал трябва да се подновява ежегодно.
Нека да разгледаме какво да правим и как да го правим, използвайки дъб като пример.
При обработка на нови дъбови мебели е по-добре да използвате лак на водна основа, а не масло, което ще оцвети продукта в черно. Дъбът съдържа достатъчно количество танини, а прозрачното покритие ще ги запази и ще съхрани естествената красота на дървото.
Въпреки това, ако дъбовите мебели се използват повече от десет години, част от естествената защита ще се загуби, така че след този период е по-добре дървото да се омасли. Маслото ще разкрие шарката и ще даде на дървото здравина и устойчивост на влага.
При лека твърда дървесина, за да получите по-наситен нюанс, можете да използвате масло с пигмент, глазура или боядисване на повърхността с петна преди нанасянето на лак.
СЪВЕТ: Краката на масите и столовете привличат най-много влага и са податливи на разрушаване. За да избегнете това, инсталирайте мебелите върху настилка или чакъл.
Иглолистен материал
От иглолистните видове борът най-често се използва за направата на градинска мебел. Тъй като дървото е меко, не може да бъде необработено. В противен случай след няколко години ще се напука, влагата ще попадне в пукнатините, което ще провокира гниене и ще го унищожи отвътре.
За запазване на естествения цвят и текстура на дървото, мебелите се импрегнират с масло или се покриват с няколко слоя устойчив на атмосферни влияния лак на водна основа.
След зимата такива мебели трябва да бъдат измити, изсушени и покрити с нова порция масло или лак. За да предпазите дървото от гъбички и насекоми, се препоръчва то да се импрегнира с антисептик преди нанасянето на първия външен слой.
Вторият вариант за актуализиране на мебели от бор е боядисване. Материалът е най-добре защитен от глазури, маслени бои и устойчиви на атмосферни влияния алкидни емайллакове. За да се осигури равномерен цвят, боята обикновено се нанася в същия цвят като предишната или в подобен нюанс.
Ако искате радикално да промените цвета, трябва да премахнете старата боя, за да почистите дървото, да шлайфате повърхността, да я грундирате и едва след това да нанесете нов нюанс.
Втори живот
Ако вашите стари градински мебели са загубили респектиращия си вид, но не сте готови да се разделите с тях, опитайте се да им вдъхнете нов живот.
- Първо проверете и ако е необходимо, сменете износените дъски.
- След това отстранете всички остатъци от старото покритие, оголете повърхността до голо дърво и я шлайфайте.
- Грундирайте дървото и нанесете нова боя.
- Фокусирайте се върху цветовата схема, като по този начин отвличате вниманието от дефекти, образувани в резултат на износване на дървото.








Коментари