Копривата е безценна билка, както за нас хората, така и за домашните ни любимци, а също и за растенията в градината. Urtica dioica e богата на витамини А, В2, С, D, съдържа важни нутриенти като антиоксиданти, аминокиселини, хлорофил. Освен това е отличен източник на калций, калий, йод, манган, а не на последно място, и желязо. Помага при уринарни проблеми, такива с простатата, камъни в бъбреците, анемия, грипни състояния, настинки, алергии, спира кървенето, пречиства кръвта, успокоява болката, действа при артрит, ревматизъм, остеопороза, стимулира имунитета и много, много други.

И най-малките деца знаят, че копривата пари и можем да я пипаме само с ръкавици или с чалъм. В противен случай рискуваме сериозен обрив и доста сърбеж. За щастие краткотрайни. Малко хора обаче знаят, че

опареното място се облекчава със сода

В парливите клетки на копривата се съдържат хистамин, ацетилхолин, серотонин, мравчена киселина.

Странно и доста любопитно е, че когато тези химични вещества попаднат на болезнено място по други причини, болката намалява. Учените смятат, че съставките на парливите клетки се намесват в начина, по който тялото предава сигналите за болка до мозъка.

Когато берете коприва в големи количества, използвайте здрави и плътни ръкавици. Младите стръкчета пък се хващат с два пръста, като се избягва най-вече горната повърхност на листата.

Копривата е полезна в много и разнопосочни направления. За козметичните като че ли се говори най-малко. Например при изгаряния, екземи и други кожни проблеми. Веществата, които тя съдържа се извличат сравнително лесно, дори в обикновен зехтин, с който пък се третират наранените участъци.

В буркан се налагат свежи или сушени листа и се заливат със зехтин или друго растително олио, например кокосово. Престоява така до 3 седмици, като всекидневно се разклаща. Инфузията се прецежда и се съхранява в тъмен стъклен съд далеч от слънчева светлина. Преди употреба се разрежда с още олио и задължително трябва да се направи тест за чувствителност.

Същата инфузия може да се добави към шампоан за коса. Копривата подхранва и заздравява косата.

Изплакването с чай от коприва действа чудотворно на косъма

Добавя блясък, намалява омазняването, оптимизира растежа, насища пигментацията.

Полезна е за домашните любимци

Всички членове на семейството, дори домашните любимци и селскостопанските животни, могат да се възползват от полезните свойства на копривата. Тя действа чудесно на храносмилателната им система, тонуса и енергията, при евентуални алергии, проблеми с козината и кожата.

Малко сушени и стрити листа, добавени към храната ще се отразят добре на цялостното здравословно състояние и при косматковците. След баня в козината и кожата на четрикракия приятел може да се втрие отвара от коприва. Резултатът е блестяща, мека и здрава козина.

Приятел в градината

Подсещаме, че копривата е приятел и в градината, но не всички растения я обичат.

Копривеният тор е богат на желязо, но не всички културни растения се нуждаят от такова подхранване. Профилактично - да. От време на време - да. Но не и редовно, както някои градинари практикуват. Разглеждайте го като всички останали торове. Не е нужно да го използвате всяка седмица или след всеки дъжд.

Доматите и розите не се нуждаят от много желязо например. За тях са достатъчни 1-2 внасяния през вегетацията. Най-добри резултати се получават при листни зеленчуци, подхранени с ферментиралата течност. Или онези растения, които се изживяват като големи гладници.