За да отгледате продуктивна юница, трябва да се съобразите с много фактори. Здравето, дълголетието, продължителността на използване и млечната продуктивност на кравите в голяма степен зависят не само от генетичния потенциал на животните (породата), но и от условията на отглеждане и експлоатацията им. Добре развитите юници са основа (база) за високата продуктивност в стадото. Затова и всеки стопанин трябва да се стреми да създаде, отгледа и получи максимална продуктивност от своите животни. Създаването на високопродуктивни здрави животни е било приоритетна задача по всяко време на селекционерите от цял свят.

Използвайте тестирани

За генетично подобряване на животните в стадото, използвайте само тестирани бици (преценени по потомство). Оценените бици с висока развъдна стойност са важен момент в цялостната генетична оценка на животните с цел получаване на висока продуктивност, продължително използване и подобряване жизнеността им.

Оптимална хигиена и профилактика на животните

- и двете са задължителни още в най-ранна възраст до съзряване на организма, за да отгледате здрава юница. Хигиеничната среда през и след отелването са съществени за развитието на младия организъм, за да не се допуска появата на болести. Трябва да знаете, че в помещението за новородени телета се държат от раждането до 15-дневна възраст, когато са изложени най-много на заболявания. Първите 10-15 дни от живота на телето са най-трудният и отговорен период от отглеждането му.

Трябва да храните с коластра

Първата и незаменима храна на новороденото е коластрата, която трябва да приема 4-5 пъти дневно за най-малко 3 дни. Ако преминаването от една храна към друга става постепенно, в развитието на телетата не настъпват смущения.

Млечният заместител е по-добре от цяло мляко

3-4 дни след раждането на телето трябва да се дава млечен заместител - 2 пъти на ден вместо коластра, с температура на тялото, по 5-6 литра на ден неколкократно. През този период то трябва да получава чиста и хладка вода и концентрати с добро качество.

Свежият въздух е важен за добрия растеж

Сгради, отоплени, светли, с добра вентилация предотвратяват и предпазват телетата от много респираторни заболявания (пневмония).

Хранителният период между 3 и 10 месец е много критичен

През този период за правилното развитие на телето е необходимо да му се дава: 180-320 кг пълноценно мляко; 500-600 кг обезмаслено (бито) мляко; 140-160 кг концентриран фураж; 200-300 кг сочен фураж; 250-300 кг сено. Развитието на организма се счита за оптимално, ако среднодневният прираст не е по-малко от 900 грама на ден.

Внимавайте за тегловното развитие на животните

Ежедневно следите за среднодневния прираст и в зависимост от това как се развива вашата бъдеща юница, поддържайте структурата на дажбите й (в обемно и енергийно отношение).

Първото осеменяване да става при живо тегло около 370 кг

Трябва да се използва семенна течност от тестирани бици (преценени по качеството на потомството). Не забравяйте да регистрирате датата на отелване.

Членувайте в развъдни дружества и асоциации.

Те ще ви подпомагат, информират и ангажират в бъдещата ви производствена дейност.

Добре развитата юница е гаранция за висока продуктивност..