Министър Кирил Вътев сам „наруши" забраните за птичия грип и връчи червения петел за „Устойчив агробизнес" от „Български фермер"
Томбола със 100 000 лв. награден фонд за арендодателите на Божидар Митов за рождения ден на фирмата
„Моят дядо мил и благ,
всичко прави той с мерак.
Работи той за трима
през лято и през зима.
Ожъне ли житата,
бързо слага очилата.
Мезенце си реди
и новинарски блок следи.
Моят дядо е герой,
умее работи безброй.
Вярваш или не,
даже вайбъра чете.
Всички него обичат
и с гордост дядо Божо го наричат."
Този стих беше подаръкът на трима от внуците на Божидар Митов за 33-годишния рожден ден на холдинг „Агроелит". Чуха го както гостите на официалната вечеря в Художествената галерия в Търговище, така и на „партито" за всички арендодатели на стадиона в село Макариополско.
Божидар Митов е първият земеделец у нас с 3 награди от в. „Български фермер". След агробизнесмен на 1997 г. и агробизнесмен на прехода от 2010 г. той получи новоучредената награда на най-авторитетната агромедия у нас за „Устойчив агробизнес".
В сложна земеделска година с ниски цени на зърното и огромен внос от Украйна Митов показа, че неговият холдинг успешно преминава през трудностите, за да стане още по-силен. Само за последната година е инвестирал в нови силозни бази за 150 000 т зърно на 3 места, за да е устойчив на пазарните кризи.
Въпреки птичия грип и забраните министър Кирил Вътев, шегувайки се със специално „изключение", връчи големия червен петел - ветропоказател на победителите на „Български фермер" за устойчивия бизнес на Божидар Митов.
Наследниците да ви надминат, му пожела министърът. Бизнесменът има 3 деца, всяко със собствен агробизнес, и 6-има внуци - 5 момчета и момиче.
Кирил Вътев призна, че няма как да пропусне рождения ден на „Агроелит" дори и да не е министър, защото с рожденика го свързва дългогодишно приятелство. "На Христовата възраст няма да тръгнете по вода, но да ви върви по вода", пожела още министърът.
Преди 30 години Божидар Митов
започва с 1200 дка земя
в землището на село Мировец, а днес работи вече над 100 000 дка в селища на три области – Търговище, Разград и Шумен. Фирмата добива толкова пшеница, колкото да изхрани жителите на Търговище за три години. Отгледаният маслодаен слънчоглед, щом бъде преработен в олио, ще е достатъчен за населението на областта за повече от три години. Той обаче се изнася, и това води до положително салдо във външнотърговския баланс на страната.
„Енола фарм", свинекомплексът, управляван от семейството на голямата му дъщеря – Милена и Стефан Борисови, може да задоволи потребностите на жителите на град Търговище за 1 г., с 1500 тона месо годишно. Тази година за първи път на изложението „Месомания" взе участие и „Енола мес", която преработва собствена продукция. Върна се с цели три медала, и то златни! Те са за кюфте, суровосушен непресован колбас „Бански бут" и варени колбаси: шунка, кремвирш „Енола" и салам „Камчия".
„Агроелит" непрекъснато инвестира в обновяване и разширяване на дейността си, което я прави по-конкурентна и рентабилна.
За 2022 г. инвестициите в машини и
съоръжения надминават 8 млн. лева,
а за последните 5 години са над 48 млн. лева.
Печалбата на фирмата не се връща само за развитието на фирмата, а отива и за множество социални каузи, за което са благодарни кметовете на села и градове, директори на училища и уредници на читалища и църковни настоятелства.
Традиционно за рождения си ден Митови не искаха подаръци. Вместо това призоваха гостите си да дарят средства в банкова сметка за определена кауза. По случай 25 г. на фирмата са събрали над 43 000 лева, а за 60-годишния юбилей на Божидар Митов – близо 37 хиляди лева, които са разпределени между механотехникума, земеделската гимназия в Търговище и Клуба по авиомоделизъм към Младежкия дом.
Въпреки непрестанния дъжд и лошото време близо 500 гости почетоха празника за 33 години „Агроелит" на официална вечеря в Търговище. В града няма толкова голям ресторант, който да успее да ги побере. Затова и Художествената галерия на града беше пригодена за стилното празненство.
Издателят на „24 часа" и „Български фермер" Венелина Гочева разказа за едно от най-четените откровения, публикувани в сайтовете - четвърт милион българи споделят разочарованието на Божидар Митов, че след 33 г. работа на изоставена навремето земя, днес медии го наричат „зърнар" и „терорист", а политиците не създават политики за подкрепа на малки и едри в агробизнеса.
Сред гостите освен министър Вътев бяха кметът на Търговище д-р Дарин Димитров, шефът на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов, председателката на Добруджанския съюз Радостина Жекова, проф. Димитър Греков от Аграрния университет и още много други партньори и приятели на задружното семейство.
За доброто настроение се грижеха Глория и Краси Радков, а водещият Драго Драганов пожела на всички заедно да празнуват и 100-ия рожден ден на „Агроелит", като обеща да дойде с Лили Иванова.
На следващия ден пък беше организиран
празник и за всички арендодатели
на Божидар Митови
на стадиона в село Макариополско. На снежната полята се вихреха дълги и весели хора, настроението нямаше как да не бъде празнично с ансамбъла на Николина Чакърдъкова.
Собствениците на земи са спокойни, че тяхната земя е в ръцете на добрите стопани Митови. Доказва го благоволението им да подновяват договорите си при него, а немалко за десет години.
И за това имаше награди, с общ награден фонд от 100 000 лева, от стъклена купа деца теглеха имената на печелившите. По пет човека от групи селища, подновили договорите си, спечелиха по 1000 лева, а големите награди от 5000 лева, 10 000 лева, 15 хил. лева и 20 хил. лева отидоха съответно при Тодорка Митева от Търговище, Недка Иванова от Съединение, Антония Симеонова от Буховци и Марийка Лазарова от Алваново. Техните договори са дългогодишни.
Вместо да намаляват пръсканията,
екосхемите ги увеличават
Парадоксите между зелените цели и условията в земеделското подпомагане могат да бъдат сведени до минимум, но е необходимо да се чуе думата и на хората с богат опит на полето.
Божидар Митов дава един елементарен пример с условията по екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено торене и органично наторяване.
Екосхемата надгражда условността по отношение на изискванията за внасяне на азот от изкуствени торове в почвата, осигуряване на зимно покритие на почвата за предотвратяване на риска от ерозия и постигането на зелено торене чрез непроизводствени площи с междинни/покривни култури за зимния период, определени в ДЗЕС 6. Екосхемата определя по-дълъг период, в който междинните култури трябва да бъдат налични на полето, включително се увеличава периодът, в който се забранява пръскане с препарати за растителна защита.
Но така междинната култура вместо да спре заразите, реално ги развъжда.
„През лятото самосевката от пшеницата пониква и до есента са плъзнали болести, обикновено гъбните. Дори да ги унищожим по механичен път, те остават в почвата, и после се предават на културите. Остане ли самосевка, и болестта остава в тази почва. Преди 10 години почти не пръскахме с фунгициди. Сега стигнахме до 3 пъти. На практика не ни дават да пръскаме в този период, за да махнем самосевката. Одобрявам посева междинна култура, защото има положителен ефект. Но при тези условия помагаме на химическите заводи - вместо да намаляваме химията, ние я увеличаваме", казва Божидар Митов.
Според него бързо и лесно решение е да се вкара едно „или" в условието за междинни култури: широколистни и/или житни, за да е по желание, и да се позволи пръскане, но никой не иска да го помисли.
„Не отричам зелената политика, но има много детайли, които са безсмислени, даже се получава обратен ефект. Какъв е смисълът, да ти е позволено да пръскаш тогава, когато е късно? Така или иначе имаме ограничение на препаратите. Много от позволените вършат по-малка работа и струват повече, което ни качва разхода по две", добавя той.
Партньорите:
Удоволствие е да се работи с Божидар Митов
"Удоволствие е да се работи с Божидар Митов, споделя Нено Ненов от екипа на "Кортева Агрисайънс". С него се познаваме отдавна, още от началото на неговата дейност в земеделието, тогава аз работих в Добруджанския земеделски институт, Генерал Тошево. Съвместните ни дейности продължиха по-късно и с фирма "Пионер", сега "Кортева Агрисайънс".
Сътрудничеството ни е вече повече от 18-19 години, което показва, че успяваме и постигаме много добри резултати. Фирма „Агроелит" прави семепроизводство със семена на бранда "Пионер", които са с отлично качество и се предлагат у нас и в чужбина. Божидар Митов, а и сина му Борислав Митов на голяма част от площите си отглеждат такива хибриди – царевица, слънчоглед и рапица. "Безспорно „Агроелит" е една от най-добре развиващите се и проспериращи фирми в сектора не само в района, но и в цялата страна. Той е един от иноваторите в земеделието – внедрява в практиката най-ново, което се появи – техника, технологии. Старае се да редуцира разходите, както и да запази почвата и околната среда – с минимално използване на обработки и химия. И резултатите са налице", казва Нено Ненов.
"Божидар Митов е част от Националната асоциация на зърнопроизводителите и един много известен член на семейството на земеделците в България", коментира пред "Български фермер" Илия Проданов, председател на НАЗ. "Той е пример и гордост за нас като бранш. Божидар показва на хората, че земеделците не се делят на големи и малки, а на истински или не. И той е пример именно за истински земеделец. За него земята е безценно богатство, което трябва да се пази и съхранява за поколенията. Съответно и децата му са възпитани по същия начин. Божидар е пример за младите земеделци като нас, за това как се ръководи успешно този труден бизнес, надъхва ни и ни амбицира да продължим. В България има много работещи фирми, които са на прага на първо и второ, а някъде и на трето поколение", коментира шефът на НАЗ.















Коментари