Подход, който не взема предвид поведението на животните, може да причини големи щети на стопанството

 

Правилните практики за грижа и отношение към животните оказват добро влияние върху здравето на говедата и производителността на стадата. Опитните производители на едър рогат добитък отдавна са осъзнали и прилагат необходимостта от правилна грижа за добитъка. Известно е, че практиките за добра грижа, базирани на дългогодишен опит и изследвания, оказват влияние върху благосъстоянието на говедата, индивидуалното здраве на животните и производителността на стадата.

Повечето говеда се отглеждат в много различни среди и географски местоположения. Един конкретен набор от производствени практики няма да работи за всички производители на едър рогат добитък, но личният опит и спазването на основните принципи за осигуряване на качеството на говеждото месо представляват ценни ресурси за правилна грижа за животните. Познаването на поведението на говедата може да помогне за улесняване на правилното боравене с тях в полза както на фермера, така и на добитъка.

Например, фермерите с познания за характеристиките на зрението на говедата могат да помогнат за насочване на движението. Поради местоположението на очите си говедата имат широкоъгълно зрително поле над 300 градуса. Това означава, че те имат тясна сляпа зона, която се намира точно зад тях. Говедата могат да виждат някои цветове и да различават индивиди или предмети, като те регистрират основно формата. Също така говедата имат склонност да се местят от тъмни към по-светли зони, при условие че светлината не е ослепителна.

Съвети за по-добро справяне с поведението,

свързано със зрението при говедата:

  • Поддържайте визуален контакт с говедата;
  • Уверете се, че товарните рампи и манипулационните улеи са проектирани така, че животните да не виждат и да не разсейват вниманието си извън работната зона. Ако говедата виждат движещи се предмети и хора отстрани, това може да попречи на движението им напред;
  • Ако добитъкът не се движи лесно през алеята или улея, проверете какво ги спира, например ограничители, кучета или хора, които отвличат вниманието;
  • Уверете се, че мястото, където премествате добитъка, е достатъчно осветено;
  • Боядисайте съоръженията за манипулиране в един и същ цвят, защото говедата могат да се отдръпнат при внезапна промяна на цветовете;
  • Говедата имат по-широки уши от хората, но това не прави слуха им по-добър от човешкия. Тези животни са чувствителни към високочестотни звуци. Имайки предвид това, можем да очакваме, че те може да се стреснат при силни шумове от работните съоръжения. Малко шум обаче може да помогне при преместването на добитъка. Шумните порти и друго оборудване могат да накарат добитъка да отстъпи и да се противопостави на движението напред.

Професионалните скотовъди отдавна са наясно, че правилното управление на манипулациите въз основа на познанията им за поведението на животните ще намали стреса и проблемите, свързани с поведението. Неправилният подход, който не взема предвид поведението на животните, може да намали процента на зачеване, да понижи имунитета и функцията на търбуха, да увеличи други здравословни проблеми, да причини образуване на синини. Фермерите следва да инструктират служителите си относно своите очаквания за това какви техники за грижа за говедата е необходимо да се прилагат в стопанството, и по какъв начин, с цел да се понижи нивото на стрес за животните.