Преди да ви гмурнем в техния приказен свят, нека честитим празника на всички празнуващи. Бъдете здрави, вдъхновени, градете и цъфтете! Носете с гордост името си!
Според последните данни на ботаниците, у нас естествено са разпространени 68 вида орхидеи от 25 рода, включително: Салеп, Дремник, Дланокоренник. Голяма част от тях са в Червения списък на България. Късането на цветовете или изкореняването на растенията с каквато и да е цел е забранено! За съжаление, нямаме екополиция и в повечето случаи такива нарушения остават ненаказани. Въпреки това, апелираме към всички: снимайте, радвайте се на „находките", когато ги срещнете в природата, но не късайте, не ги изкоренявайте. Нека запазим това богатство!
Един от най-важните фактори за това да можем да отглеждаме култивирани орхидеи в собствените си градини е температурата. Част от тях, героите на днешната страничка, издържат без проблем при зимни температури между -1-7 до -23-29 оС. А от тук започва и приключението да ги намерим в наличност, да се сдобием с тях и да ги настаним успешно в цветните си лехи.
Освен температурата, трябва да осигурим условия подобни на естествените. Най-често това са особеностите на гората:
- Почва богата на органика и с отлични дренажни свойства;
- Умерено и стабилно съдържание на влага както в почвата, така и във въздуха;
- Шарена, лека до плътна сянка, както под склопа на дърветата.
В търговската мрежа можете да намерите посадъчен материал за следните родове градински студоустойчиви орхидеи:
Каланте (Calanthe)
Орхидеите от род Каланте се отглеждат лесно. В зависимост от вида и условията, някои от тях са вечнозелени и запазват листната си маса и през зимата. Други са с опадливи листа, но с успешно презимуващи подземни части.
За успешно отглеждане в градински условия се препоръчва засаждане при леко сенчести условия. Твърди се, че се приспособяват и към по-плътна сянка, но най-добре цъфтят на шарена. Понасят добре засушаване, но то също компрометира цъфтежа. Важно е почвата да се поддържа влажна, както и да бъде с високо съдържание на органика.
Цъфтежът започва през пролетта, а най-хубавото е, че цветовете са трайни и едри.
Блетила (Bletilla)
Почти същите условия изискват представителите на род Блетила. Органика, постоянна влага и близки до тези на гората фактори на средата.
Блетила вълнува както градинарите, така и създателите на нови сортове и хибриди по ред причини. Тя се отглежда лесно. Сред градинските орхидеи е една от най-прощаващите. Ако се засушава системно цъфти зле или никак, но това се коригира лесно.
В търговската мрежа се предлагат основно растения, цъфтящи в розово-лилавата гама или в бяло. Едрината на цветовете е основна причина да бъде любимка на голяма част от градинарите.
Циприпедиум (Cypripedium)
В този орхидеен род са поместени едва 48 вида, но погледнете тези цветове. Много подобни на пафилопедиумите или т.нар. „пантофки", да не кажем същите. Само дето си растат в градината. Истинско съкровище! Е, и цената им е като за такова. Причината да са скъпи е дългия период на отглеждане до достигане на цъфтежен размер.
Отглеждането на циприпедиумите също е голямо предизвикателство. Основно изискване е по-хладен климат, което може би е естествена даденост по планинските райони у нас. Ако някой от читателите ни притежава градински пантофки, нека се похвали.
Цените за посадъчен материал за студоустойчиви орхидеи започват от 5-8 лева и достигат до 30-50, но всяка стотинка си заслужава. Все пак, кой може да се похвали с градинска орхидея?
Коментари