Естествено е да искате да помогнете, ако намерите изгубена котка. Но как може да разберете дали това е улична котка или нечий домашен любимец? Изборът на правилните стъпки в този случай е от ключово значение, тъй като не искате накрая да приемете, че изгубената или бездомна котка е обречена. Също така не искате да вземете дива котка в дома си, тъй като котка, която не е била социализирана в котешка възраст, едва ли някога ще се адаптира към живота с хора. Затова е важно да определите с какво си имате работа, за да може да измислите най-добрия план за действие.
Питомец, дива котка или просто улична?
Първата ви задача ще бъде да разберете дали котката, която сте намерили, е бездомна или изгубена.
Дивата котка е домашна котка, която не е била подлагана на човешка грижа през живота си. В България този вид се среща по-рядко, предимно е в природата на страни от континентите Азия, Африка, Америка (Южна и Северна). Дивите котки не са имали никакъв или почти никакъв контакт с хора и макар че може да е изкушаващо да бъдат „спасени", те са си напълно достатъчни, за да оцелеят сами в природата. Ако сте в чужбина и попаднете на такава, четете следващ брой на в. „Хоби фермер", за да научите повече за екзотичните котешки екземпляри и техните отличителни характеристики, по които може да се разпознае видът им.
Бездомната котка е домашна котка, която е имала стопанин, но е напуснала или загубила дома си. Преди това бездомните котки са имали контакт с хора, но когато този контакт намалее, те могат да станат диви. Като цяло обаче бездомните котки са малко по-доверчиви към хората и повечето от тях могат да се научат да им се доверяват отново.
Обикновено собствениците на изгубена котка активно я издирват, така че може да видите поставени знаци. Може също така да видите етикет на котката, но липсата на нашийник не означава, че котката не е изгубена. Ако има навиците, хигиената и нуждите на котка, подлежала на възпитание и обучение, то ще си проличи в един момент. Поведението може да даде сигурен знак, че котката принадлежи на някого, ако например знае как да използва тоалетна, как да играе и общува, как да си поиска храна или внимание и т.н.
Невинаги е лесно да се направи веднага разлика между тези различни видове котки.
Признаци, че котката е безпризорна:
0 Не се приближава до вас и бяга и/или се крие, когато се приближите към нея;
0 Избягва контакт с очите ви;
0 Не мяука или не се обръща към вас по друг начин;
0 Изглежда мърляво.
Ако си я харесате и особено, ако е достатъчно млада, улична котка може да бъде социализирана и да се превърне в чудесен домашен любимец, така че си струва да вземете котето и да го задържите или да го заведете в приют за грижи и осиновяване.
Безпризорните четириноги могат да бъдат опитомени, макар и да са трудно уловими. Това не е задача за хора, които бързо се отказват, изисква много време и търпение. Ако в двора ви е попаднала котка, която няма къде да отиде, няма кой да положи грижи за нея, то трябва да гарантирате нейната, но и вашата безопасност, като на първо място проверите здравословното ѝ състояние. Имайте предвид, че те могат да смятат всички хора за големи хищници и обикновено не се страхуват да действат по съответния начин, като хапят, съскат или дори драскат и нападат. Повечето са изплашени и просто бягат, но ако успеете да ги задържите, първото нещо което трябва да направите е да проверите дали страдат от заразни заболявания.
Не е препоръчително да се приближавате
до котка, която изглежда болна,
въпреки че вероятно искате да направите всичко възможно, за да помогнете. Ако непозната котка се е появила случайно на задната ви врата, има голяма вероятност тя да е болна от бяс и е много по-безопасно да се обадите на местния приют или звено за контрол на животните, за да избегнете риск за здравето си. Преди всичко е важно всеки, който обмисля опитомяването на котка, да знае, че това вероятно ще отнеме няколко седмици - или дори повече, ако сте намерили уплашено или сприхаво коте.
Важно! Бездомните и изгубените котки
могат и трябва да бъдат спасени
Стъпка 1: Заведете котката на безопасно място. Вземете малко храна и вижте дали котката ще дойде при вас с готовност. Ако го направи, внимателно я вземете и внесете вътре. Бездомните и изгубените котки трябва да се държат отделно от другите домашни любимци, които имате, така че я поставете някъде, например в банята или свободната спалня, където няма да има контакт с други животни. Сложете там малко храна и прясна вода и напълнете празна алуминиева тава за печене с постеля. Ако трябва да хванете котката в капан, опитайте се да сложите малко храна в преносител и да я наблюдавате внимателно.
Стъпка 2: Проверете дали във вашия район има изчезнала котка. Обадете се на местните приюти, разгледайте социалните мрежи и общностни групи на блока и квартала/района си. Така може и лесно да успеете да съберете котката с нейния стопанин. Проверете при ветеринар за микрочип, ако не намерите данните за стопанина на нашийника. Ако няма, занесете котката в приют или ветеринарен кабинет, за да ѝ бъде поставен микрочип. Информацията от микрочиповете се съхранява в национални бази данни заедно с информацията за контакт със собствениците.
Стъпка 3: Публикувайте обява за „намерена котка". Възможно е да имате работа с изгубена котка, дори ако горните усилия са безрезултатни. Същите уебсайтове, които ви позволяват да търсите дали дадена котка е била обявена за изчезнала, ви позволяват и да съобщавате, когато сте я намерили. Поставете обява за „намерена котка" на колкото се може повече подходящи сайтове, включително на страниците на местната общност в социалните мрежи. Ако не можете да задържите котката в дома си през това време, занесете я в службата за контрол на животните. Попитайте колко време котката може да остане там, преди да бъде прибрана, и редовно проверявайте за актуализации. Ако котката не бъде прибрана в определения срок, вземете я обратно и я занесете в приют.
Стъпка 4: Ако е необходимо, намерете на котката нов дом. Ако сте спазили всички стъпки и не сте имали късмет да съберете котката с нейния гледач, тогава тя вероятно ще се нуждае от нов дом. Можете да осиновите котката сами или да се обадите на близките спасителни центрове и да видите дали някой може да я приеме.
Решението дали да задържите котката, след като сте изчерпали всички други възможности, очевидно е лично и зависи от ситуацията, но винаги си струва да се обмисли. Ако сте се сближили с котката и имате желание, може би това е просто съдба и сте имали нужда от любимец в този момент.
Опитомяване на намерено коте
Има няколко фактора, които ще определят способността ви да опитомите котка, включително възрастта и характера ѝ, както и житейския опит, който е имала на улицата и предходни срещи с други хора. Но има едно нещо, което ние, хората, имаме в арсенала си и което значително ще увеличи шансовете да обучите дива котка – храната. Широко разпространено е схващането, че тези животни са опитомени на първо място, защото са се задоволили с идеята да имат достъп до редовна храна, затова не забравяйте да предлагате храна всеки ден по едно и също време и на едно и също място във вашия двор или веранда. Опитайте се обаче да не осъществявате зрителен контакт, когато забелязвате котката (подобно на кучетата, зрителен контакт може да се възприеме като заплаха). Вместо това останете неподвижни и тихи и седнете или застанете тихо в непосредствена близост, докато котето се храни. След няколко дни можете да започнете да говорите на котката със спокоен глас.
Ако ви се струва, че тя сваля бдителността си и започва да ви се доверява, опитайте да премествате храната малко по-близо до вас всеки ден. Можете също така да опитате да предложите няколко специални лакомства заедно с храната. Важно е да имате предвид, че няма да искате да докосвате котката, докато не сте напълно сигурни, че тя ще ви позволи. Когато сте готови да опитате, протегнете ръка, за да погалите котката, без да правите резки движения. Ако котката се отдръпне от докосването ви, дайте ѝ няколко дни, преди да опитате отново. Също така опитайте да дадете на котката предварително да помирише пръста или опакото на дланта ви. В крайна сметка можете постепенно да преминете към галене на котката и дори към нежното ѝ вдигане.
Не забравяйте винаги да измивате добре ръцете си, и тези на детето след случаен или целящ опитомяване контакт с непознати животни.




Коментари