Благосъстоянието в кокошарника е един от факторите, влияещи върху производството на яйца и месо. Препоръчително е да се спазват стандартите в птицевъдството, които гарантират хуманното отношение към птиците. А това означава добро здраве и правилно хранене. Стопанинът трябва да гарантира благосъстоянието на птиците, а това означава да елиминира стреса, защото той засяга поведението, имунната система и вегетативната нервна система на птиците. Проявите на страх провокират разход на енергия и дори могат да доведат до нараняване или смърт при домашните птици.
Стресът възпрепятства социалното взаимодействие между птиците. Пилешкото стадо е общност с ясна йерархия. Тук всеки индивид има своето място и за благополучие трябва да се поддържа йерархията.
При отглеждане на повече пилета е препоръчително да се отглеждат за известно време разделно. Това е необходимо за тяхната безопасност и защита от стрес. Пилетата нямат добро зрение, така че малките пилета могат просто да бъдат стъпкани. Освен това подрастващите не могат да се конкурират за място на хранилката и близост до водата, следователно, ако се държат заедно с по-възрастните, те ще страдат от глад и жажда.
Правила за отглеждане на
пилета от различни възрасти
Те могат да се държат заедно, ако имат разлика от не повече от 2-3 седмици. Това ограничение се обяснява с факта, че диетата на пилета от различни възрасти ще бъде различна и това, което ядат по-възрастните, все още не е разрешено за по-младите.
При сливане е по-добре да съберете по-стари пилета с по-млади или да ги преместите всички едновременно на ново място.
Ако имате много пилета, тогава може да ги разделите на малки партиди.
Ако се страхувате, че по-възрастните ще кълват по-младите, тогава ги оградете с мрежа за известно време. Когато пилетата свикнат едно с друго, ще бъде възможно да премахнете мрежата.
Кога пилетата могат да се
прехвърлят в общ кокошарник?
Много стопани се чудят на каква възраст пилетата могат да бъдат пуснати в общ кокошарник. Опитните птицевъди препоръчват да направите това не по-рано от 2-месечна възраст. Може да ги комбинирате, когато по-младите кокошки започнат да дават яйца. Но ако прехвърлите пилета, които не са достигнали зрялост, това може да доведе до смъртта на кокошките, ако петелът започне да ги тъпче.
Има редица начини, които може да използвате, за да сте сигурни, че презаселването протича гладко.
1) Младите пилета се прехвърлят в общ кокошарник късно вечер или през нощта, когато всички нейни жители вече спят. През нощта новодошлите ще бъдат наситени с миризмата на кокошарника и ще бъдат възприемани като свои.
2) Преместване на решетката. В кокошарника е необходимо да оградите ъгъл с фина мрежа, да поставите там поилки и хранилки и след това да настаните пилетата. Кокошките ще свикнат с тях, а новодошлите ще наблюдават поведението на старите кокошки. След няколко дни мрежата се отстранява и трябва да наблюдавате как се държат малките. Ако са започнали конфликти, тогава решетката може да бъде поставена отново и да опитате пак след няколко дни.
3) Отдел за възрастни птици. Този метод се използва през лятото. Сутринта всички обитатели на кокошарника се извеждат навън за разходка. По това време пилетата се пускат в кокошарника и се оставят за цял ден. Вечерта основното стадо се връща в кокошарника при новодошлите.
4) Изгонване на стари пилета. Ако мястото и условията позволяват, тогава можете да направите следното: Птиците от кокошарника се прехвърлят в друго помещение за няколко дни, а вместо тях се настаняват млади пилета. Когато се настанят удобно и свикнат с новото място, тези птици, които преди са били преместени, се връщат в кокошарника.
5) Със съвместна разходка. Млади и стари пилета се настаняват в заграждения и всички се пускат заедно за разходка. В същото време загражденията също не са затворени, така че пилетата да се движат свободно, където искат. Вечерта всички птици се връщат обратно в загражденията си. След известно време на съвместно ходене младата волиера се затваря и новодошлите се изпращат в общ кокошарник.
6) Намажете с катран помещението на старите. Някои птицевъди споделят по форумите свой начин за обединение – мажат с чист катран помещението на старите. Те не харесват тази миризма и се прехвърлят при младите, като постепенно свикват с тях.
Ако старите пилета кълват млади
След обединението все още понякога ще възникват конфликти, но за да не стане това навик и птиците да не страдат, трябва да се вземат мерки. Първо трябва да премахнете всички фактори, които дразнят птиците:
- пренаселеност на кокошарника - не трябва да има повече от 4 индивида на 1 кв.м;
- неподходящи условия - твърде висока температура в кокошарника, сух въздух или ярка светлина причиняват стрес при птиците, така че те започват да кълват най-слабите пилета, тоест младите;
- липса на храна и вода - за да се избегне това, е необходимо да се поставят допълнителни хранилки, за да се гасят конфликти на фона на храната.
Първо, трябва да премахнете изброените фактори на стреса. Ако конфликтите продължат, тогава насилниците могат да бъдат преселени за известно време. Някои стопани стигат до крайни мерки, ако видят, че кокошката или петелът са твърде агресивни и кълват младите - такава птица отива за супа.
Комбинирате пилета от различни породи
И тук проблемът е дали ще живеят заедно? Много птицевъди искат да имат няколко породи в кокошарника си. Но за да царува мир, е необходимо да се вземат предвид някои нюанси.
1) Отглеждане заедно на пилета за яйца и месо
Ако държите яйценосни и месни породи в един и същи кокошарник, това няма да доведе до добър резултат. Диетата и нуждата от хранителни вещества при тези птици са различни, има разлики и в поведението им. Например кокошките носачки са по-мобилни, а бройлерите се чувстват добре в клетки. Храната за първите има ограничен процент, а за бройлерите хранилките винаги трябва да са пълни. Въпреки че такова отглеждане не е препоръчително, ако решите да държите тези птици в общо помещение, тогава е най-добре да ограничите времето им заедно. За да направите това, може да направите отделни клетки за бройлери в кокошарника, да поставите хранилки, поилки и да ги държите там. Оставете кокошарника за кокошките носачки, за да се движат спокойно, тъй като няма да седят в клетката. Друго важно правило при такова съвместно отглеждане е, че възрастта на кокошките носачки и бройлерите трябва да бъде една и съща, за да се избегнат конфликти. А осветлението в кокошарника да е по-приглушено - това ще намали агресивността на птиците.
Отглеждане на птици от различни породи
Птицевъдите имат добри и лоши примери за този вариант, тъй като твърде много зависи от индивидуалните характеристики на всяка порода. Разбира се, отделно отглеждане би било идеално, но ако това не е възможно, тогава опитни птицевъди препоръчват да се вземе предвид следното:
- фабричните пилета често скубят и ядат пера от домашните;
- кокошките от големи породи преследват по-малките - в резултат на това първите затлъстяват, а вторите нямат достатъчно храна. При такива условия кокошките ще дават много малко яйца.
Ето защо, когато се държат заедно, е по-добре да изберете породи, при които индивидите са с еднакъв размер, и да добавите повече протеин към диетата, например рибено брашно. За да се намали вероятността от скубане на кацнали „съседи” и подобряване на покритието на перата по време на линеене, допълнително се дават добавки със сяра. Друга особеност е, че петелът ще тъпче пилета и от двете породи безразборно. Следователно яйцата се използват само за хранителни цели, а не за разплод.
Важно! Пилета от различни породи могат да се държат заедно до двумесечна възраст. Това по никакъв начин няма да повлияе на растежа и развитието им. Тогава е най-добре да се разделят големи и малки породи.
Пилета от различни възрасти - плюсове и минуси
Като цяло, поддържането на различни породи пилета заедно е необходима мярка, която се предприема, когато няма достатъчно място за организиране на отделни кокошарници. Следователно предимствата на съвместното отглеждане включват спестяване на пространство и факта, че е много по-лесно да се наблюдават всички птици в един кокошарник. Но този вариант има много повече недостатъци при отглеждането на птици от различни възрасти.
- Потискане на по-малките птици - отблъскване от хранилки, поилки и добри места за кацане. Всичко това води до стрес при младите, който влияе негативно върху развитието им.
- Проявата на агресия на по-зрели индивиди към млади животни. В някои случаи такава агресия може да доведе до смърт на птици.
- Риск от предаване на инфекции от стари на млади кокошки. При възрастните имунната система вече е по-слаба, така че те са по-податливи на инфекциозни заболявания и могат да причинят епидемия.

Коментари