Много стопани отглеждат пуйки, но не всички знаят, че червата им са изключително чувствителни и всеки стрес, температурни промени или рязка смяна на диетата могат да провокират храносмилателните органи. Разбира се, невинаги жълтата диария е сигнал за неправилни грижи. Доста често промяната в цвета и консистенцията на изпражненията

е сигнал за наличие на опасни заболявания

И ако не се започне лечение навреме, птиците умират.

Разбира се, малко стопани на този вид домашни птици ще измерят температурата на пуйките. Но всеки стопанин може да се обади на ветеринарен лекар, защото с едно посещение той може да разбере причината за появата на жълта диария и да се започне лечение навреме, за да се предотврати масово заразяване при пуйките.

Какви заболявания причиняват

жълтата диария при домашните пуйки

Воднистите жълти изпражнения са сигнал, че пуйките са се заразили с хистомониаза или нюкасълската болест. И двете болести са опасни, така че лечението трябва да започне веднага.

Добре е стопаните да знаят характерните симптоми за нюкасълската болест:

  • птиците стават апатични и отказват да се хранят;
  • телесната температура се повишава до 44 оС градуса;
  • появява се жълта диария, а след два дни в нея могат да се видят следи от кръв;
  • пуйките започват да ходят в кръг, губят ориентация в пространството, походката им става нестабилна и те предпочитат да седят на едно място;
  • мускулни крампи се наблюдават още на първия ден на болестта, а по-късно - парализа на крайниците;
  • друга характерна черта на болестта е, че пуйките започват да извиват вратовете си.

Причинителят на нюкасълската болест

е парамиксовирус

Той навлиза в тялото с храна, бързо попада в червата и оттам се разпространява във всички вътрешни органи. По този начин се нарушава работата на всички системи, включително нервната и ендокринната системи. Болестта се разпространява изключително бързо - обикновено всички засегнати пуйки се изпращат за клане, а труповете се унищожават.

Хистомониазата е друго опасно заболяване

Причинители са протозойни микроорганизми, които постоянно присъстват в тялото на пуйките в латентна форма.

Внимание! Инфекцията се предава не само чрез храна и вода, но и чрез постеля и кръвосмучещи паразити.

Основното правило за предотвратяването на заболяването е поддържането чистота в птицевъдното помещение и осигуряването на чиста вода и качествен фураж за пуйките.

Кои са симптомите на хистомониаза:

  • нормалната телесна температура на пуйките е 41 градуса, но при заболяване тя пада до 39;
  • кръвообращението е нарушено, в резултат на което скалпът става черен и започва тъканна некроза;
  • засегнатата птица става летаргична и апатична и спира да яде и пие;
  • основният симптом на заболяването е много тежка и честа жълта диария;
  • лечението на хистомониозата е насочено към унищожаване на патогенните микроорганизми. За целта болната птица се изолира, като ѝ се прилага лекарството метронидазол. За да се контролира лекарството, то се инжектира директно в устата с помощта на спринцовка без игла. Лекарството се прилага 3 пъти дневно в продължение на една седмица. На останалите пуйки се дава същото лекарство в подобна дозировка, но за профилактика се прилага веднъж дневно в продължение на една седмица.

Кои са причините и последиците от диарията

Диарията при пуйките не е нормална, така че ако стопанинът забележи изпражнения с необичаен цвят и консистенция, трябва незабавно да извика ветеринарен лекар, за да да определи причината.

Защото в допълнение към вирусите и бактериите

диарията може да бъде причинени от:

0 Грешки в храненето: внезапна промяна в диетата или използването на нискокачествена храна може да причини разхлабени изпражнения, тъй като червата на пуйките са много чувствителни.

0 Неправилно отглеждате: Ако птицевъдното помещение е мръсно и температурата и влажността не са на стандартните нива, пуйките ще изпитат силен страс, което ще доведе до жълта, неприятно миришеща диария. Пренаселеността на помещението на пуйките също води до подобни резултати.

0 Употреда на лекарства: Неконтролираната употреба на антибиотици в големи дози причинява дисбактериоза и жълта диария. Затова трябва да се дават на пуйките лекарства само в ясна дозировка и след предварителна консултация с ветеринарен лекар.

0 Ако стопанинът забележи диария при поне една пуйка, трябва незабавно да бъде изолирана и лабораторно изследвана за инфекции. Ако това не се направи, има риск от заразяване на останалите пуйки.

Дори и инфекцията да не се потвърди

необходимо е птичарникът да бъде старателно почистен, цялото оборудване и инвентар да бъдат дезинфекцирани, а диетата на пуйките да бъде коригирана. Тя трябва да включва:

  • витамини;
  • минерални комплекси;
  • въглехидрати;
  • протеинови фуражи;
  • може да давате на пуйките да пият бледорозов разтвор на калиев перманганат.

Грижи за пуйките след заболяването

След диария, свързана със заболяване или неправилно отглеждане, пуйките ще бъдат много слаби, така че основната задача на собственика е да възстанови силата им възможно най-бързо. За да се постигне това, се прилага специална диета:

0 През първия ден на пуйките не се дава храна. Вместо това те трябва постоянно да пият много чиста вода.

0 След това в диетата постепенно се въвеждат леки и нискомаслени храни.

Внимание! Царевицата, яйцата и млечните продукти се изключват напълно от менюто, защото са трудни за смилане в червата и могат провокират разстройство.

0 За да се възстановят силите на организма, на пуйките се дават витаминни комплекси.

0 В продължение на месец след лечението е необходимо внимателно да се следи диетата, да се поддържа чистотата на помещението и да се предпазват пуйките от стрес и нервни сътресения. Когато птиците започнат нормално да наддават на тегло, да станат енергични и активни, това означава, че рискът е преминал и няма от какво повече стопанинът да се тревожи.

0 В бъдеще е необходимо стриктно да се спазват основните превантивни правила:

  • редовно дезинфекцирайте помещението на пуйките;
  • дръжете птиците от различни възрасти отделно;
  • ваксинирайте пуйките.

Дори инфекцията да не се потвърди при пуйките, птичарникът трябва да бъде старателно почистен. А цялото оборудване и инвентар да бъдат дезинфекцирани, а диетата да се коригира.
Дори инфекцията да не се потвърди при пуйките, птичарникът трябва да бъде старателно почистен. А цялото оборудване и инвентар да бъдат дезинфекцирани, а диетата да се коригира.
Давайте на пуйките витаминни и минерални комплекси, въглехидратни и протеинови фуражи, както и бледорозов разтвор на калиев перманганат.
Давайте на пуйките витаминни и минерални комплекси, въглехидратни и протеинови фуражи, както и бледорозов разтвор на калиев перманганат.
След диарията, свързана със заболяване или неправилна поддръжка, пуйките ще бъдат много слаби. Затова основната задача на стопанина е да възстанови силата им възможно най-бързо.
След диарията, свързана със заболяване или неправилна поддръжка, пуйките ще бъдат много слаби. Затова основната задача на стопанина е да възстанови силата им възможно най-бързо.