Ливадната пеперуда се намножи повсеместно в Добруджа и на други места в страната. Тази пеперуда е полифаг и напада почти всички растения на полето. Тя е най-опасният неприятел по слънчогледа, като е в състояние да унищожи до 150 дка за една вечер.
Още преди повече от седмица зърнопроизводители от Добричка област алармираха Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Добрич за нарастващото нападение от този опасен неприятел. Тъй като част от слънчогледа беше в цъфтеж, те по закон нямаха право да пръскат.
Молбата им бе това да им бъде позволено, използвайки биологични препарати. ОДБХ – Добрич уведомиха, че документите, необходими за издаване на заповед за разрешение, са придвижени до министъра на земеделието в края на миналата седмица. А по закон, при подобен проблем, държавата трябва да вземе мерки веднага.
Заповед излезе на 21 юли, с натиск от министър Иван Иванов, но не за разрешение за пръскане по време на цъфтеж, а за настъпил каламитет и масово намножаване на ливадна пеперуда, на територията на България. Това означава, че сега до 30 юли растителнозащитните дейности трябва да се провеждат „на пожар”. Остава без отговор въпросът защо БАБХ не реагира още при първите сигнали.
Посевите от слънчоглед в почти цяла Добруджа са на петна, като на места (община Крушарско, гр. Генерал Тошево, с. Славеево, с. Медово, с. Бенковски) повредите са 100 % – изгризани до жилки листа, сигнализира Костадин Костадинов, председател на Управителния съвет на Национална асоциация на зърнопроизводителите. От площите с лавандула и люцерна, пеперудата е преминала към слънчогледовите насаждения, допълни Костадинов.
За да спасите растенията, третирайте преди гъсениците на ливадната пеперуда да са какавидирали в почвата.
Ливадната пеперуда напада голям брой културни и плевелни растения - от 35 семейства. Освен слънчоглед, най-силно поврежда цвекло, коноп, памук, царевица, рапица, соя, нахут, фасул, грах, люцерна и други многогодишни бобови култури, зеленчукови - най-вече тиквови, лавандула и различни ливадни треви - лобода, щир и др. По-рядко напада овощни култури, житни, картофи, домати и тютюн.
Развива три поколения годишно и зимува като напълно развита гъсеница в продълговато-овално копринено пашкулче в почвата.
Пеперудите от второ поколение летят в края на юни и първата половина на юли, при средна денонощна температура на въздуха 150С. Масовият летеж е при температура, не по-ниска от 170С. Пеперудите приемат нектар от различни цъфтящи растения. Активни са както през деня, така и през нощта, но масовият им летеж е около 23-24 часа. Привличат се от светлината и хранителните атрактанти. Оптималната температура за развитието на пеперудите е 20-250С. Един женски индивид снася от 40 до 600 яйца на групи по 2-20 от долната страна на листата. Яйцеснасянето е след залез-слънце и през нощта, при температура на въздуха не по-ниска от 180С. Ембрионалното развитие е от 3 до 9 дни.
Гъсениците живеят открито по растенията.
Продължителността на ларвния стадий е 14-30 дни, след което какавидират в почвата в копринен пашкул. Какавидният период е 15-21 дни. Пълното развитие на едно поколение на ливадната пеперуда трае 30-36 дни.
Третото поколение пеперуди летят от средата на август до края на септември. Гъсениците от трето поколение са най-многобройни и нанасят големи повреди.
Агротехническите мероприятия за опазване на културите сега включват – торене, редовни обработки за унищожаване на плевелната растителност, напояване, навременно прибиране на реколтата.
Химичната борба се провежда, срещу гъсениците, преди да са какавидирали в почвата, с препарати на база Bacillus turingiensis - Дипел 2Х – 100 г/дка; Дипел ДФ – 75-150 г/дка, Рапакс – 100-200 мл/дка. Нужни са 2-3 третирания.
Предупреждението е да не се допуска смесване или добавяне на други вещества, препарати или продукти за растителна защита към работния разтвор.
Коментари