Сезонът е в разгара си - всичко цъфти и плодообразува. Рай! Но и в рая има проблеми. А в градинския рай те най-често са свързани с болести и неприятели. Писали сме и друг път, че цветята не са само само за украса, че плевелите не са само натрапници в лехите, че зеленчуците не са само за салата. Репелентните свойства на растенията са свят, който не е добре изучен и потвърден. Освен това те не винаги работят ефективно в полза на градинаря. Но винаги е добре да създаваме смесени посеви и насаждения по ред причини. Ако едната реколта пропадне, другата ще оцелее най-малкото. А когато сме решили да се борим до последно, но без химия, преминаваме към по-тежко снаряжение - натурални методи за борба с вредните насекоми.

Хем люти, хем мирише

Лукът и чесънът присъстват във всеки дом независимо дали се отглеждат в градината или само се консумират.

Интересното е, че те отделят фитонциди с изумителни свойства. Например да потискат житните растения около себе си, да заздравяват стъблата и клубените на картофите при засаждане. Чесънът пък е добър помощник при съхранението на различни видове зърно.

Двете растения, както и техните роднини алиуми са известни и с това, че

пазят ягодоплодни растения от акари и въшки,

ако са засадени в близост. Същото важи и за лозовите масиви.

Освен инсектицидни свойства те спомагат борбата с някои гъбни заболявания като маната например. Дори се твърди, че глави закачени в короните на плодни дървета прогонват неканени пернати гости по време на беритба.

Рецептите за приготвяне на натурални инсектициди с участието на лукови култури се базират на експерименти с концентрации и фази на развитие както на растенията, така и на насекомите. Пригответе се психически обаче, защото миризмата е силна и трайна.

Примерни рецепти:

1. Килограм свежа маса от чесън и/или лук се нарязва на ситно и се залива с около 30 литра вода. Престоява така. Преди употреба настойката се прецежда и се добавя малко сапун за прилепител. Могат да се пръскат всички градински растения.

2. 200 грама свежи лукови люспи или чеснови скилидки се наситняват и се заливат с 10 литра вода. Престояват едно денонощие, след което течността се прецежда. Към нея се добавя прилепител, а засегнатите растения се пръскат сутрин рано или вечер късно. 2-3 третирания през 5 дни са достатъчни за унищожаване на популацията от паяжинообразуващи акари.

3. Глава чесън (не много голяма) се намачква и се поставя в стандартен буркан. Съдът се долива с вода и се оставя на топло и тъмно. Прецежда се. 10 милилитра от настойката се разреждат в 1 литър вода и се добавят 10 грама сапун. За силни нападения се препоръчва концентрацията да се увеличи, но внимателно и поетапно, за да не повредят растенията.

Фитонцидите на лука и чесъна действат дори да нямат пряк контакт с насекомите. Акарите и въшките умират мигновено. След ден ефектът е налице. Ако не друго, то всички насекоми ще напуснат градината, оранжерията или балкона само заради миризмата.

Важно е процедурата да се повтори след не повече от седмица, за да се унищожат новоизлюпените врагове.

С разтвор от 10 литра спокойно могат да се третират около 100-150 квадратни метра.

Имайте предвид, че освен на вредните насекоми, може да навредите и на полезните или най-малкото да пропъдите и тях от градината. Затова съветваме първо да прецените ситуацията и дали наистина е необходимо третиране или популацията на вредителите се контролира по естествен път.