При индетерминантните колтученето е задължителна практика
За някои градинари премахването на колтуците (страничните издънки) е допълнителна грижа, понякога и недоразбрана. Винаги искате да оставите повече разклонения, за да получите повече плодове. Това обаче не винаги „работи".
Странични издънки, които се образуват в пазвите на листата, се появяват през целия вегетационен период на доматите. Ако не се премахват, растенията изразходват много енергия не за образуване на плодове, а за натрупване на зелена маса.
Важно! Само нискорастящите, обикновено това са директните домати, не се нуждаят от колтучене, но при високите сортове това е задължителна практика.
Формирането на домати зависи от растежа на дадения сорт:
0 Индетерминантен
Растението расте и се разклонява през цялата си вегетация - може да достигне височина от 2-3 м или повече. Първото цветно съцветие се появява след 9-ия до 11-ия лист. Изисква се редовно колтучене, може да се ограничи и височината, като се прищипе върха.
0 Полудетерминатен
Храстът расте до 1,5-2 м, образува 5-10 цветни китки. Може да се оформи и в две стъбла.
0 Детерминантен
Има височина до 1 м. Растежът се ограничава след образуването на 4-6 съцветия. Първата китка се образува след 6-8 листа. Следващи – на всеки 1-2 листа. Може да се колтучат само най-долните разклонения.
0 Супердетерминиран
Така се водят нискорастящите сортове и хибриди. Растежът на основното стъбло спира след като се образуват 2-3 китки. Колтученето не е задължително.
Формирането на индетерминантните домати
зависи от условията, в които се отглеждат, както и от размера на плодовете.
0 Едроплодните домати обикновено се оформят с едно стъбло. Но ако храстът е силен и има достатъчно място, може да се остави един от най-силните колтуци, разположен под първата цветна китка.
Имайте предвид, че колкото повече стъбла има растението, толкова по-малки ще бъдат плодовете. Ето защо, ако искате да получите наистина големи домати, отстранете всички колтуци. А за да ускорите узряването на плодовете през август, може да отрежете върховете на стъблата над втория лист след най-горната китка.
0 Дребноплодните индетерминантни домати могат да се оформят с 2-3 стъбла, ако има достатъчно място между растенията. Въпреки това, всички издънки от втори ред трябва да бъдат премахнати, за да се избегне сгъстяването на лехите.
При формирането на детерминантни
и полудетерминантни домати
това зависи от сорта, вида на плодовете, периода на зреене и мястото на отглеждане.
0 На открито е препоръчително да се засаждат както детерминантни, така и полудетерминантни среднозреещи домати с едно стъбло, така че всички плодове да имат време да узреят.
0 При ранозреещите може да се формират две стъбла. В случая на основното стъбло се оставят 4-5 китки за плододаване, а след приключване на цъфтежа върхът се прищипва. На страничното стъбло се оставят 2-4 китки, а горната част също се прищипва. Върховете на детерминантните домати не се прищипват, тъй като растежът на такива растения е ограничен.
0 В парници и оранжерии при детерминантните домати могат да се оставят три стъбла, особено ако плодовете са малки, храстите са силни и растат на достатъчно разстояние един от друг. Но в същото време е необходимо да се гарантира, че има добро проветряване. За да направите това, е необходимо редовно да премахвате издънки от втори ред, както и излишни листа, които пречат на циркулацията на въздуха.
Внимание! Първо, трябва да премахнете долните листа до първата китка на основната издънка. След това листата по страничните издънки, които са насочени навътре и са разположени под първата китка. Въпреки това, когато премахвате листата, е важно да не прекалявате: над всяка доматена китка е важно да останат поне два листа, което ще осигури на плодовете хранене.
Нискорастящите домати -
стандартни и супердетерминантни
- не създават особени проблеми на градинарите. „Засади и забрави" - казват за тях. Това обаче не е напълно правилно. Нискорастящите домати също развиват странични издънки, които по-късно ще формират реколтата. И ако растат на открито, тогава плодовете на всички странични разклонения вероятно няма да имат време да узреят.
Долните издънки до първото съцветие обикновено се премахват. Ако растението е силно облистено, тогава по-слабите странични издънки в горната част и страничните издънки от втори ред трябва да се премахнат, тъй като те удебеляват храста и забавят узряването на образувалите се домати.
Правила:
0 Премахвайте колтуците редовно, не трябва размерът им да надвиши 5 см.
0 Малките могат да се отстраняват на ръка, но по-големите се отрязват с нож или градинска ножица.
0 Дезинфекцирайте инструмента, измийте ръцете си след отстраняване на странични издънки от храст, който показва признаци на заболяване.
0 Когато премахвате колтука, оставете „пънче" с височина 1-2 см, така че на това място да не се появи веднага нова издънка.
0 Препоръчително е да се премахват не повече от 2-3 колтука наведнъж, за да не изпитва растението стрес и да не спира да расте.
0 Дейностите, свързани с премахване странични издънки и листата, трябва да се извършва в сухо време през първата половина на деня, така че разрезите да изсъхнат на слънце.



Коментари