Едно от най-важните неща за всеки човек е да гарантира безопасност за себе си и на най-близките си хора. Без съмнение това е една от основните причини за повечето от нас да се замислят за придобиване и притежание на огнестрелно оръжие. Но преди да си купим пистолет или пушка, трябва да натрупаме немалък обем от информация и умения. А освен това е задължително да разполагаме и с разрешително за средство за стрелба, освен ако не иде реч за въздушна пушка или газов пистолет.
На първо място, наясно ли сме с каква цел ни е необходимо оръжие?
Сред разрешените от закона причини за притежание са следните:
- Лов
- Спортна стрелба
- Самозащита
Докато при първите две трябва да покажем принадлежност съответно към ловна дружина (с платен ловен билет) или спортен клуб, то придобиването на пистолет или друго огнестрелно за лична защита изисква и основателна причина, за да бъде издадено разрешително. Ако липсва такава или от МВР (по-конкретно служба КОС - Контрол на общоопасните средства) преценят, че не е налице, изобщо няма и да се стигне до издаване на документ за притежание на оръжие. А преди изобщо да се стигне до подаване на заявление за това разрешително, трябва да се премине през неизменното обучение.
Какво представлява курсът за безопасно боравене с оръжие?
Натрупването на теоретична и практическа подготовка е задължително за всеки, който иска да притежава законно пистолет или пушка. Един курс за безопасно боравене с оръжие обикновено се състои от 32 часа обучение, разделени по равно между теоретичната и практическата част. Там се научават най-важните неща за огнестрелните средства, без познаване на които не само е незаконно, но и опасно да се придобие и държи оръжие.
Какво научаваме от теоретичната подготовка?
Тази част от курса в никакъв случай не е “само на книга” - напротив, теорията ни помага да научим изключително важни факти за оръжията, за приложението им и за безопасността при употреба.
В този блок от обучението лицензиран инструктор ни запознава с различните типове и калибри огнестрелни средства, с начина на поддръжка и съхранение, с целта, за която се използват. Не по-малко важна е лекцията на лекаря, от когото научаваме как се оказва първа помощ на ранен от огнестрелно оръжие. И разбира се, трябва да сме наясно и със законовата рамка за притежание и употреба на такова средство, което може да бъде опасно за живота - това е целта на лекцията, която се води от опитен юрист.
Какво научаваме от практическата подготовка?
Този сегмент от обучението със сигурност е по-интересен за повечето курсисти. Тук наистина по същество се научаваме на безопасното боравене с оръжие. Под наставленията и контрола на опитен инструктор се извършват стрелкови упражнения от различни позиции. Това се случва на лицензирано стрелбище, като се работи индивидуално и с различни огнестрелни средства от най-често използваните калибри.
След преминаване на цялата подготовка се преминава към изпитната част. Курсистът трябва да издържи както теоретичния тест, така и практическия, при който показва уменията си при стрелба с пистолет на 25-метрова дистанция.
Ето че още преди да сме придобили разрешително за оръжие, трябва да научим доста неща. Успешно положен изпит след курса за безопасно боравене не гарантира, че от служба КОС ще одобрят искането за придобиване на огнестрелно оръжие. Притежанието му наистина повишава усещането за сигурност, но освен това върви и със сериозна отговорност, що се отнася и до начина на съхранение и пренасяне, както и до преценката кога може да се употреби пистолет.
Оръжието трябва да се регистрира, за да е законно
След получаване на разрешително за придобиване на огнестрелно средство може да се отиде в лицензиран магазин, за да се закупи желаното оръжие. Трябва да се прецени с какви параметри да бъде като тегло и размери, с какъв калибър патрони се използва, като това зависи и от целта на приложение. След като се избере оръжието, то задължително трябва да бъде регистрирано в МВР. Едва след това може да се твърди, че става законно притежавано.
Меко казано, не е препоръчително да се купуват пистолети и други подобни средства с неясен произход, с липсващи серийни номера, с очевидни конструктивни модификации. Дори и да се придобие или наследи такова огнестрелно оръжие, то трябва да се провери, за да е сигурно, че е технически изправно. Задължително е да се снабди само с боеприпаси, които съвместими със съответния модел и калибър.
Оръжие се използва при крайна необходимост
Правото да притежаваме огнестрелно средство в никакъв случай не означава, че ни се позволява да го употребяваме свободно. Напротив, едно потенциално смъртоносно оръжие трябва да се използва само при крайна необходимост! Пистолет или пушка никога не се насочват към човек, никога не се гледа и в дулото от страна на държащия оръжието. Това са азбучни правила, които е задължително да спазваме, за да не се стига до фатални инциденти.
Огнестрелното оръжие трябва да се съхранява в метална каса със секретно заключване, за да нямат други лица и особено деца достъп до него. А при носене законният пистолет трябва да поставя в кобур или подобен калъф и да бъде скрит от погледите. Трябва да се спазват всички изисквания за безопасност, за да изпълним именно основната цел - да си гарантираме сигурността.
Коментари