Горските пожари понякога могат да ескалират внезапно в непредсказуем и животозастрашаващ ад. Причината за такова поведение се проявява все по-често – дори в Нидерландия. Как изследователите и пожарникарите могат да имат по-добър контрол над това явление, известно като пирокумулус?
Въпросът се задава в публикация на Университета във Вагенинген.
В четвъртък, 3 април, пустош на североизток от Еде се възпламени. Изследователката по почвена физика и управление на земята Кателийн Стоф видя огромните облаци дим от шестия етаж на кампуса на Университета и изследователския център във Вагенинген. На снимката, която тя направи, димният облак първо се издига, а след това се извива настрани. В извивката се вижда малко издуване, сочещо нагоре. Ако това издуване беше малко по-високо, щяхме да имаме пирокумулус. Пожарът се разпространява изключително бързо и непредсказуемо. Това създава опасни ситуации", обяснява метеорологът Чиел ван Хеерваарден.
Какво е пирокумулус?
„Пиро" означава огън, а „кумулус" е вид пухкав облак. Този тип облак се образува, когато атмосферата е нестабилна: топъл и влажен въздух в долните слоеве е покрит от много по-студен въздух. Димът и водната пара се издигат бързо и се кондензират в облак. Този облак започва да всмуква въздух с висока скорост – като гигантска прахосмукачка. Това бързо засилва пожара, което води до бързото и хаотично разпространение на огъня.
С невъоръжено око пожарникарите почти не могат да разпознаят пирокумулус. „Когато си толкова близо до пожара, си под облака и не можеш да видиш колко е голям", казва Марк Кастелноу от Испания. Той е докторант по пожарна метеорология в WUR и пожарен командир в Каталония. Дали такъв облак ще се образува зависи не само от размера и интензивността на пожара, но и от атмосферните условия. „Има преломен момент. Тогава пожарът започва да влияе на времето. И това е самоусилващ се ефект," казва Кастелноу. Той се позовава на внезапни скокове в температурата, неочаквани силни ветрове от различна посока или дори мълнии и дъжд. „Пожарът може да се ускори от половин километър в час до пет, или дори десет километра в час".
Редки, но зачестяват
Това е рядко явление, но с опустошителни последствия. През 2017 г. 66 души загинаха и стотици бяха ранени в един единствен горски пожар в Португалия. Подобни смъртоносни пожари са възниквали и на други места по света. Според изследователи, в Нидерландия това явление е наблюдавано два пъти през последните години. И в двата случая се е образувал пирокумулус, но е било избегнато голямо бедствие с много жертви. Кастелноу е наблюдавал рязко увеличение на риска в Каталония през последните седем години. „Преди условията за образуване на пирокумулус са били налице в 10 % от горските пожари. Сега този процент е нараснал до 18 %."
Изглежда, че климатичните промени увеличават вероятността от образуване на пирокумулус поради повишаването на температурите и екстремната суша. Подобно на Южна Европа, има основания за безпокойство и в Централна и Северна Европа. Ето защо Ван Хеерваарден, Стоф, Кастелну и професорът по метеорология и качество на въздуха Жорди Вила изследват това явление. „Вероятността за горски пожар е по-малка във вашия регион – там е по-малко горещо и сухо", казва Кастелноу. „Но ако се случи, рискът от пирокумулус всъщност е по-голям, защото в природата има повече горими материали, точно защото не гори толкова често".
Изстрелване на метеорологични балони
„Възможността за това хаотично поведение на пожара все още почти не е включена в моделите, които пожарникарите използват от десетилетия," казва Ван Хеерваарден. „Не, те се фокусират върху горивото, повърхностните метеорологични условия и самия ландшафт", добавя Стоф. „Най-новият научен модел включва и атмосферните условия, които могат да доведат до пирокумулус. Това е фундаментално различен начин за анализиране на поведението на пожара". Изследователите обучават този нов модел с данни за горски пожари от цял свят.
По време на пожар атмосферните условия могат да бъдат измерени с метеорологичен балон, изстрелян от анализатор на пожарната служба. В рамките на секунди данните се въвеждат в модела. Това помага на службите за спешна помощ да изберат най-добрата стратегия на място – например, незабавна евакуация на жителите, ако рискът от пирокумулус е висок. В събота, 12 април, за първи път в Нидерландия беше изстрелян метеорологичен балон по време на горски пожар в дюните Loonse и Drunense. В този случай рискът от пирокумулус се оказа нисък.
Фундаментални изследвания за предотвратяване на бедствия
Изследванията на експертите по горски пожари от Вагенинген са резултат от тясно сътрудничество между фундаменталната наука и практиката на пожарогасене в реалния свят. И това е спешно необходимо, според Стоф, който се застъпва за по-добра превенция на пожарите. „Трябва да се подготвим не само за днешните пожари, но и за тези в бъдеще. Скоро пожарните метеоролози ще наблюдават условията през целия пожарен сезон. Това ще стане също толкова важно, колкото и изготвянето на редовни метеорологични прогнози."

Коментари