Понякога с най-добри намерения и желание да направим най-доброто за нашите цветя правим грешки, които им костват не само листа и цветове, а направо живота. Друг път от бързане и липса на време, отлагане и неглижиране цветята си отиват, а просто им е трябвала чаша вода.
Повечето цветари са убили повече растения, отколкото някога биха си признали. Особено, когато става дума за орхидеи. Тези екзотични красавици чупят правилата и препоръките за стандартно поливане. Техните механизми за оцеляване и благоденствие са съвсем различни от останалите цветя. Ето кои са най-честите грешки, които се допускат в поливния режим при тях.
- Ежедневно оросяване - да, орхидеите обичат висока атмосферна влажност, но ежедневно оросяване може да доведе до много сериозни загнивания на корени или розетката.
- Веднъж в седмицата - няма такова правило за нито едно цвете, особено ако към уравнението добавим различните сезони. Поливки се правят в зависимост от нуждата и състоянието на растението индивидуално, а не само в неделя например.
- Лед през лятото - това е може би най-безумният съвет, който сме срещали в интернет пространството. Не, няма да охладите растението в жегата, а ще го стресирате и дори може да измръзне. Орхидеите не обичат лед.
- Вечерни поливки - не е добра идея да се полива вечер по ред причини. Най-вече заради разликата в температурата и заради задържането на вода по листата за по-дълго време.
- Вода в подложката - нито едно растение не разполага корените си само в дъното на саксията. А ако водата е налична постоянно в подложката, по-вероятно е да се стигне до асфикция (задушаване на корените), което е необратимо.
Най-правилният начин за поливане на орхидеите е чрез накисване и отцеждане
Тази техника имитира обилните тропични валежи и дава на растенията достатъчно време да поемат вода и хранителни вещества. Накисването е добре да трае не повече от трийсетина минути, а след него излишната вода да се отцеди напълно, преди да се върне в кашпата.
Друг правилен метод за поливане на орхидеи фаленопсис е на чешмата. Водата да тече в саксията около минута. След това отново се изцежда.
Водата, с която се полива също е от изключително голямо значение. Ако е много хлорирана, оставете я за една вечер да престои. Ако е много студена – също.
За останалите саксийни цветя гореизброените грешки също са такива. Ето няколко съвета за правилни поливки.
- Използвайте престояла вода, а най-добре дъждовна.
- Стайната температура на водата е най-подходяща за поливане.
- Сутрешните поливки са най-ефективни. В крайна сметка нито едно цвете не обича да „спи" мокро. А с настъпването на новия ден и те се събуждат и са най-активни именно през сутрешните часове.
- Ако растенията са в калени, негледжосани саксии, поливайте по-често. Порестият материал губи вода много по-бързо от пластмасата и лакираните съдове.
- Сандъчетата се поливат по цялата им дължина, а не само в средата или някой от краищата им.
6. Най-добрата поливка е обилната и тогава, когато е необходима на растението!
Снимка: 3-3




Коментари