Посевите редовно да се обследват за поява на болести и неприятели

Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ - БАН

Топлото за сезона време през първата половина от второто десетдневие на април с максимални температури до 27-28 градуса (Монтана, Ловеч, Велико Търново, Свищов, Русе, Силистра, Кюстендил, Сандански, Пловдив, Пазарджик) ускори вегетацията на земеделските култури.

Изключения имаше по Черноморското крайбрежие, където стойностите на средноденонощните температури бяха с 6-8 градуса по-ниски от тези, измерени в останалата част от полските райони на страната.

През повечето дни от следващия период агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време и температури, близки до климатичните норми.

До края на второто и през първата половина от третото десетдневие на април вегетацията на зимните житни култури и зимната рапица ще протича с умерени темпове.

През периода при пшеницата и ечемика ще се наблюдава масово вретенене. На места в южните райони при част от посевите ще се наблюдава и преход от вретенене към изкласяване и начало на изкласяване.

Пшеницата трябва да се следи за вредната дейност на обикновената житна пиявица.

При рапицата ще протичат фазите бутонизация и цъфтеж. По време на бутонизация тя се напада от рапичния цветояд. Третиране срещу този вредител се налага при плътност, надвишаваща прага на икономическа вредност - 5-6 бръмбара на едно растение.

На места в Дунавската равнина (агростанциите Бъзовец, Новачене, Павликени) при засетите в края на първото десетдневие на април посеви от слънчоглед ще протича фаза поникване.

Почвените температури в 10-сантиметровия слой в средата на април достигнаха подходящи стойности за сеитбата на царевица за зърно.

По-подходящи условия за провеждане на растителнозащитни пръскания ще има в средата на следващия период.

До края на второто и през първата половина от третото десетдневие на април критични минимални температури за земеделските култури не се прогнозират.