В личните стопанства в нашата страна обикновено се отглеждат малко птици и често стремежът е те а са от различни видове - кокошки, пуйки, гъски, патици и рядко токачки.

Възрастните птици (пуйки, гъски, патици) се отглеждат главно за яйца за люпене. Само кокошките се отглеждат за получаване на яйца за консумация. От другите видове птици се получават много по-малко яйца от една птица, те са доста скъпи и затова са само за люпене. Поради това е добре да се знае

кога и колко време носливостта е висока

а яйцата са с приемлива себестойност (цена). Този въпрос много рядко се поставя при отглеждането на птици в личните стопанства. А трябва. Когато се желае запазване на носливостта на кокошките на високо ниво и през втората яйценосна година и когато отглеждането на ярки е скъпо, може

да се предизвика принудително линеене

С това се удължава срокът за тяхното изгодно ползване. След него те запазват сравнително висока носливост, яйцата са с по-високо тегло, а изгодата от това е реална. С него се правят и икономии от отпадане на нуждата да се отглеждат или закупуват ярки.
Принудителното линеене може да се предизвика по всяко време на яйценосния период, но най-добре е това да става след преминаване на максимума на носливостта. Обикновено тя се предизвиква след 9-12-месечна носливост на кокошките.
За да се оценява и определя правилно изгодната продължителност на използване на домашните птици, добре е да се знаят най-общите биологични закономерности при тяхната носливост и каква е зависимостта на носливостта им от тяхната възраст.
ВАЖНО!
0 При кокошките носливостта през втората яйценосна година намалява с 15-20 на сто, през третата - с 30-40 на сто, а през четвъртата - с 40-50 на сто в сравнение с първата.
0 При пуйките носливостта през втората година е с 5-10 на сто по-висока от тази през първата, но през третата намалява с 5-10 на сто, а през четвъртата намалението достига 25-30 процента.
0 При гъските през втората година носливостта се повишава с 25-30 на сто, през третата се повишава с 60-70 на сто, а през четвъртата - с около 50 на сто. След това носливостта много бързо намалява.
0 При патиците носливостта през втората година се увеличава с 10-15 на сто, а от третата започва намаление - с 5-10 на сто през третата и с 25-30 на сто и повече през четвъртата и след това.
Тази информация е полезна при

определяне на размера на птичите стада

в личните стопанства и продължителността на отглеждане на птиците, но тя може да служи и при планиране на попълненията с млади птици или т.нар. годишен оборот на стадата. И нека не се забравя, че всяко недоглеждане струва пари - понякога малко, друг път повече.
Ако домашните птици се отглеждат за яйца за люпене, добре е да се знае, че

половата им активност е сравнително кратка:

при кокошките тя продължава не повече от 6-7 г.; при петлите - не повече от 5 г.; при пуйките и патиците тя е до 4-6 г.; при гъските е по-продължителна и трае до 8 години; най-активни в това отношение са гълъбите и при тях половата активност достига до 10 години.

Любопитни факти за това колко дълго живеят домашните птици: кокошките живеят до 13 г.; пуйките и токачките - до 20 г.; гъските - до 24 г.; патиците - до 20 г; гълъбите - до 15 г.

Куриози - имало е и случаи, при които гъски са достигнали до 80 г., а кокошки - до 50 години. Това обаче са изключително редки, сензационни случаи.