Има предлагане на земеделски имоти, а около 11 милиона декара, което е близо 30% от обработваемата земя, са сменили собствениците си през последните 7-8 години, заяви в ефира на БНР Стайко Стайков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ). Свободните земеделски площи остават все по-малко и е нормално цената да се покачва, посочи Стайков.
„Когато се появиха инвестиционните дружества, те бяха по-активни на пазара на земя. В момента по места по-активни купувачи са арендаторите, но има и много други хора, които желаят да вложат парите си в земеделска земя”, твърди той.
Председателят на асоциацията отбеляза, че в момента се търси всякакъв вид земя, за предпочитане уедрена, за да се отглеждат и трайни насаждения. Наблюденията му сочат, че интересът към земята в България се е появил с допълнителното субсидиране от еврофондовете.
По думите му най-евтина е земята в Хасковска област заради разпокъсаните площи, което затруднява развитието на земеделие. „В по-голямата си част земеделските ниви са разпокъсани, най-вече в южната част на страната ни. На пазара има и цени по стотина лева на декар, но това са необработваеми площи. БАСЗЗ има намерение съвместно със земеделски производители да представи пред министерството на земеделието и храните проекти за уедряване на обработваемите площи. Комасацията е частна инициатива, но държавата участва задължително. Ако имаме над 10 процента от обработваемата земя в едно землище, можем да инициираме такъв проект”, обясни председателят на асоциацията.