Продоволственият индекс достигна най-високата средна месечна стойност от юли 2014 г. насам
Индексът на цените на храните на ФАО ( CPI ) през януари 2021 г. беше средно 113,3 пункта, което е с 4,7 пункта (4,3%) повече от декември 2020 г. Така той продължава да расте за осми пореден месец, достигайки най-високата средна месечна стойност от юли 2014 г. насам.
Този ръст се дължи предимно на значително увеличение на индексите на цените за захарта, зърното и растителните масла. Месото и млечните продукти също поскънаха, но в по-малка степен.
Средната стойност на индекса на цените на зърнените култури
на ФАО през януари възлиза на 124,2 пункта, значително надвишавайки (с 8,3 пункта, или 7,1 %) показателя от декември, докато растежът продължава за седми пореден месец.
Международните цени на царевицата се повишиха рязко: спрямо декември те се увеличиха с 11,2%, а спрямо януари 2020 г. - с 42,3%. Това се дължи на по-нататъшния спад в световните доставки, воден от прогнозите за по-ниско от очакваното производство и запаси в Съединените американски щати и по-големи покупки от Китай.
Международните цени на царевицата, които достигнаха най-високите си нива от средата на 2013 г., също бяха подсилени от опасенията относно сухото време в Южна Америка и временното спиране на лицензите за износ на царевица в Аржентина.
Цените на ечемика се повишиха с 6,9% през януари, поради по-голямото търсене и по-високите цени на царевица, пшеница и соя, докато цените на соргото останаха стабилни.
Цените на пшеницата също се увеличиха значително през януари (с 6,8%), повлияни от по-високите цени на царевицата, както и силното световно търсене и очаквания спад в продажбите от Руската федерация, където митата върху износа на пшеница ще се удвоят от март 2021 г.
Що се отнася до ориза, експортните цени продължиха да растат през януари, поради силното търсене от Азия и Африка и намалените доставки от Тайланд и Виетнам.
Средната стойност на индекса на цените на растителните масла
на ФАО през януари възлиза на 138,8 пункта, което е със 7,7 пункта (или 5,8 процента) по-високо от показателя за декември и достига най-високото ниво от май 2012 г.
Ръстът на този индекс за осми пореден месец се дължи главно на повишаването на цените на палмовите, соевите и слънчогледовите масла. Международните котировки на палмовото масло достигнаха своя връх за осем години и половина, тъй като обемите на производство както в Индонезия, така и в Малайзия бяха по-малки от очакваните поради прекомерни валежи (а в случая с Малайзия и от продължаващия недостиг на работници мигранти).
В същото време международните цени на соевия петрол се повишиха за осми пореден месец, породени от намаляващите доставки за износ и продължителните стачки в Аржентина.
Що се отнася до слънчогледовото масло,цените му продължиха да растат на фона на намаляването на глобалното предлагане в резултат на рязък спад в реколтата през сезон 2020-2021.
Средната стойност на индекса на млечните цени
на ФАО през януари е 111,0 пункта, което е с 1,7 пункта (1,6 процента) по-високо от нивото от декември 2020 г .
Растежът на този индекс продължава за осми пореден месец, в резултат на което стойността му се оказва със 7,1 пункта (6,9%) по-висока от съответния период на миналата година. През януари котировките на масло и пълномаслено мляко на прах се повишиха, което се обяснява с активни покупки от Китай преди честването на Нова година на фона на сезонен спад на износа от Нова Зеландия. Цените на обезмасленото мляко на прах също се повишиха, поради силното търсене на внос на спот пазарите и по-бавното производство в Западна Европа.
За разлика от тях, цените на сиренето леко са спаднали, в сравнение с високите стойности, регистрирани през декември 2020 г.поради спад на вътрешните продажби в Европа и увеличаване на запасите в САЩ.
Средната стойност на индекса на цените на месото на ФАО
през януари възлиза на 96,0 пункта, което е с 0,9 пункта (1,0 %) по-високо от нивото от декември 2020 г. Въпреки че растежът на този индекс продължава четвърти пореден месец, стойността му се оказва със 7,6 пункта (7,3 процента) по-ниска от съответния период на предходната година. През януари се повишиха международните котировки на всички видове месо, включени в този индекс, с най-голямо увеличение на цените на птиците, особено от Бразилия, което беше улеснено от силното глобално търсене на внос и в същото време, ограниченията за износ от няколко европейски държави, поради огнища на птичи грип. Въпреки активните покупки от Китай преди навечерието на Нова година, котировките за говеждото и свинското месо нараснаха незначително, тъй като предлагането на световните пазари беше в съответствие с търсенето.
Цените на агнешкото продължиха да растат за четвърти пореден месец на фона на ограниченото предлагане от Океания и силното търсене от Китай.



Коментари