При малко на брой лозови главини удобен начин е да се разтворят торовете във вода и след това да се полива с готовия разтвор възможно най-близо до главините.
Опитните лозари предлагат да се направи продълбочаване в радиус от 30 сантиметра и там да се излее разтворът. Смята се, че този метод дава на корените най-лесен достъп до хранителни вещества.
Начинаещите лозари често правят грешки, когато торят наесен. Най-често подхранват само младите, не и възрастните растения, или пък се ограничават да използват само комплексни торове. Някои се презапасяват и внасят повишени дози хранителни вещества, което не е необходимо, защото се усвоява оптималната доза.
Лозите на възраст 1-2 години не се нуждаят от допълнително хранене през есента, защото те още не дават плод или дават минимално количество. Растенията в това време още имат достатъчно почвени минерални вещества и нямат време да ги изчерпят, докато активните и зрели лози бързо поемат хранителните вещества от почвата и ги консумират.
Комплексните торове съдържат стандартния набор от минерали: азот, фосфор, калий. Но е известно, че за да узрява и да има повече захар, гроздето се нуждае и от доста други елементи, които му помагат - магнезий, цинк, бор, сяра, калций, които ги няма в много от конвенционалните комплексни торове.
Домашни съставки, които не са забравени
Пепелта е едно ценено средство от лозарите. Много е добре с нея да се подхранят лозите по време на една обработка с мотиката или машината.
Може да се изберете и опция с поливане – разтваря се например 0,3 кг пепел в 10 литра вода - този обем е достатъчен за една лоза.
Дървесната пепел е богата на фосфор, калций и магнезий във форми, лесно достъпни за лозовите растения.
Да се знае, че пепелта още е помощник и в друго отношение – тя значително намалява киселинността на почвата. Субстратът й е алкален и се използва за стабилизиране на рН на кисели почви.
Пепелта освен, че подобрява състава на почвата, създава здравословна микрофлора. Ефектът от подобно хранене се усеща дълго време – поне година-две.
Внимание! Пепелта не трябва да се комбинира с оборски тор, амониев сулфат или други. Не се препоръчва да се приготвят смеси от пепел със суперфосфат, защото фосфорът от такава смес се абсорбира слабо от растението. Пепелта да се съхранява в сухи, добре проветриви помещения, защото продуктът бързо абсорбира влагата и става неподходящ за градинарски работи.
Коментари