Отглеждането на биче може да бъде много рентабилно, ако се спазват определени технологии и правила. За да организирате правилно угояването, трябва да запомните особеностите при развитието на младите говеда: колкото по-млад е бикът, толкова по-висок е темпът на растеж. В сравнение с кравите те наддават по-бързо.
Какво да имате предвид при угояване на биче:
- Да разполагате с достатъчното количество фураж, който ще ускорява растежа и повишава качеството на месото;
- Лошата диета води до слабо наддаване на тегло, а дългосрочното недохранване на животното след 6 месеца може значително да намали производителността на месото. Освен това намалява не само живото тегло, но и слабо развитите най-ценни части на кланичния труп - филе, гръб, бут, джолан, гръдна кост;
- При отглеждане на биче за месо трябва да се взима предвид клането на възраст от година и половина плюс или минус 2 месеца. Понякога клането трябва да се извърши по-рано, например поради липса на фураж.
Внимание! Ранното клане на мъжките пролетни телета е нерентабилно поради факта, че те най-често са слабо угоени на пасището през лятото;
Бичето трябва да се храни с мляко и млечни продукти поне 2 месеца (в идеалния случай 6 месеца). В идеалния случай теглото на бика трябва да се увеличи 8 пъти на година. Ако няма недостиг на храна, но бичето остава слабо, това означава, че в тялото му има някакъв проблем. Веднага потърсете консултация с ветеринарен лекар.
Видове угояване
Има два вида угояване на говеда: бързо (интензивно) и оборно.
Интензивно хранене: Бързият начин се използва за натрупване на мускулна маса при млади животни. Основата на диетата в този случай е царевичен силаж, богат на нишесте и фибри. Концентрираните фуражи действат като протеинови добавки. Концентратите са отговорни за сочността на месото, но не можете да прекалявате с тях - 2 кг на ден са достатъчни. Бързият метод се счита за много ефективен, защото се развиват мускулите, а не мастният слой, а месото от такива животни е диетично и вкусно.
Минималният период на
угояване продължава 4 месеца,
докато бичето наддава до 1 кг на ден, а най-дългият е 8 месеца. Нормата на консумация е 7-7,5 фуражни единици на ден.
Другият метод –
оборният, е подходящ както
за млади, така и за възрастни бици
Диетата им включва: пулп от цвекло (сушени стърготини от цвекло - отпадъци от производството на захарно цвекло) с високо съдържание на безазотни вещества и лесно смилаеми фибри; меласа (отпадъци от производството на етилов алкохол), богата на протеини с незаменими аминокиселини; картофена каша (остатъци от картофено пюре след отстраняване на нишестето); креда (за попълване на запасите от калций в организма) и сол (за поддържане на електролитния баланс и предпазване от паразити); концентрати; груб фураж (сено).
Най-общо стабилното угояване се разделя на 3 периода (месец, четиридесет дни и двадесет дни).
Важно! Ако първите 70 дни бичето може да се храни с евтин фураж, тогава в последния период трябва да добавите висококачествени концентрати.
Евентуални проблеми: възможни са метаболитни нарушения, дължащи се на обилно хранене и намалена подвижност – резултатът е мастни натрупвания при животното.
Хранителна дажба за бичета
Процесът на отглеждане на говеда е условно разделен на млечен и немлечен период. Затова диетата на хранене е различна.
До 6 месеца – толкова продължава млечният период. Бичетата се хранят първо с коластра (5-6 пъти на ден, най-малко един литър на хранене), а след това с мляко (пълномаслено и обезмаслено). Нормата на консумация на мляко е 8 литра на ден.
- До 10 дни телето-биче пие майчино мляко, а след това мляко от всяка здрава крава. Постепенно започва приучването на сено, за предпочитане бобови култури.
- От 10-15 дневна възраст: Сочни фуражи - ситно нарязани цвекло и моркови, варени картофи, се дават след първия месец от живота.
Имайте предвид! Необходимо е да се следи режимът на пиене на вода на бичетата и хранене поне 3 пъти на ден. Разходът на вода зависи от възрастта (на 2 месеца - 7 литра, след 5 месеца - 13 литра).
- До два месеца телето трябва да пие преварена вода (от специални стъклени бутилки или чаши със зърно) и още по-добре разредена суроватка. След 2 месеца бичетата се извеждат на паша (през лятото) или се хранят с трева от хранилка.
- След 6 месеца: спира се бозаенето и животните се прехвърлят на отглеждане без млечни продукти.
- През лятото в диетата трябва да се включи зелена трева, богата на витамини. Използва се такъв метод на угояване - животните се карат от едно пасище на друго, като им се осигурява разнообразна храна.
- През зимата порасналите бичета се хранят със: сено; силаж; комбиниран фураж; кореноплодни култури; билково брашно.
Технология на угояване
За правилното угояване трябва да спазвате режим. Традиционно се препоръчва трикратно хранене, но двукратното хранене често дава добър растеж, в някои случаи дори по-висок. Това се дължи на увеличаване на времето за почивка на стомашно-чревния тракт и отлагането на хранителни вещества.
За да се осигури добър апетит на бичетата, са необходими редовни разходки на чист въздух. Добре известен метод за отглеждане на бици се нарича "студено съхранение" (в неотопляеми хамбар или хангар - така се насърчава развитието на силен имунитет, здрав апетит и активно наддаване на тегло).
По време на пашата е важно животните
да пасат най-малко 12 часа на ден
Всяко хранене трябва да се извършва по едно и също време и да се състои от 3 хранения:
- първо се дават комбинирани фуражи и зърнени храни;
- след това сочни фуражи (силаж, зеленчуци, прясна трева);
- и накрая груби фуражи (слама, сено).
Три месеца преди клането
трябва да увеличите дажбата, като се съсредоточите върху концентратите. През този период е важно да държите младия бик на здрава каишка, тъй като той става много раздразнителен и агресивен.
Фуражни добавки: Съвременната ветеринарна фармакология предлага различни добавки за ускоряване на растежа и наддаването на бичета. Добре е да потърсите ветеринарен лекар за консултация и препоръки.
Антибиотици: Диетата на бичетата в малки дози за дълъг период от време включва и антимикробни средства, които ще определи отново ветеринарният лекар. Те стимулират растежа на животните (допълнително увеличение на теглото от 4-5% до 9-12% при използване в рамките на един месец), намаляват разходите за фураж на единица растеж, съкращават периода на угояване.
Зърнени храни: Зърнените добавки (мюсли от овес, ечемик, царевица) имат благоприятен ефект върху развитието на дъвкателната мускулатура, зъбите и отделянето на храносмилателни сокове. При разграждането на лесноусвоимите въглехидрати се отделят летливи мастни киселини, които са много важни.
Основните изисквания към зърнените „закуски" са приятен вкус, хранителност и смилане. Тъй като те абсорбират добре влагата, трябва да се разпределят на малки порции 2 пъти на ден.
Грижа за месните породи: За да могат биците ефективно да показват продуктивни качества, е важно да се спазват правилата за отглеждане:
- наличието на просторно заграждение с добра вентилация и суха постелка;
- бици с приблизително еднаква възраст трябва да се отглеждат в самостоятелно помещение;
- задължително ежедневно почистване на отпадъци и замърсена постеля;
- редовно измиване на поилки и смяна на водата;
- осигурете самостоятелен двор за разходка;
- направете отопление за през зимата (използват се специални лампи за новородени, одеяла и жилетки за по-големи мъжки телета).
Влиянието на кастрацията при угояване на биче
Традиционно се препоръчва кастрацията да е преди угояване. Обикновено процедурата се извършва след 5-6 месеца. Месото на кастрираните животни е по-сочно, по-вкусно, с голямо количество мастни слоеве (мрамор). Грижата за кастратите е по-лесна, те са по-спокойни. А некастрираните бици трябва да се държат на каишка. Те обаче имат по-високи темпове на растеж (със 7-8% до година и половина).
Коментари