Най-често салмонелозата се среща при млади животни, отглеждани в условия, които не отговарят на санитарните стандарти. Лошото хранене, нехигиеничните условия водят до факта, че имунитетът на животните намалява и те стават податливи на различни инфекции. При телетата се повишава телесната температура, имат диария, лошо храносмилане, а при острата форма се засягат и белите дробове.

Внимание! Разпространителите са предимно полово зрели говеда, способни да предават инфекцията на себеподобни, на други видове домашни животни и дори на хора.

Икономическа загуба: Ако не се вземат всички необходими мерки за премахване на болестта навреме, това може да причини огромни финансови загуби за стопанина. Опасността от болестта е, че тя бързо се предава от животно на животно:

  • според статистиката смъртността на младите прасета е 50-70%;
  • на агнетата - 40-50%;
  • при някои животни този показател варира между 60 и 70%.

Разпространението на бактериите може да убие повече от половината от всичкия добитък в едно стопанство.

Патоген и причини за инфекция: Причинителите на салмонелозата са различни видове бактерии Salmonella. Всъщност всички те са подобни едни на други: визуално приличат на малки пръчковидни организми със заоблени ръбове, чиято дължина достига 1-4 микрона, ширината е около 0,5 микрона. Не образуват спори и капсули.

Да се има предвид:

  • Най-благоприятни условия за възпроизвеждане на патогенни бактерии се счита температура от +37 °C и по-висока, както и хранителна среда в диапазона от рН 7,2–7,6.
  • Бактериите могат да оцелеят и при замразяване за период от 3-4 месеца и могат да се съхраняват в органични отпадъци (оборски тор, изпражнения) в продължение на месеци.
  • Патогенните микроорганизми умират при температура от +70-75 °C в рамките на 15-30 минути.
  • Дезинфекционните разтвори на натриев каустик, активен хлор, йод и прясно гасена вар помагат да се отървете от патогена.

В повечето случаи заболяването при телета се проявява още през пролетта, по време на периода на отелване. Основна причина за инфекцията се смята значителното намаляване на имунитета при телетата и влошаване на общата устойчивост на организма към различни бактерии и вируси. Това се дължи на липсата на витамини и минерални компоненти в храната, неблагоприятни условия на отглеждане и др.

Заболяването е особено опасно за млади животни, на възраст от 10 до 60 дни. Първите бактерии засягат слаби, физически недоразвити телета.

Внимание! Заразяването става чрез млякото на майката, която е носител на бактериите.

Важно! Телетата, преболедували от салмонелоза, придобиват имунитет, но

продължават да предават болестта

чрез слюнка, изпражнения и др.

Ако не вземете мерки за премахване на болестта, след 2-3 седмици младите животни, въпреки добрите физически данни, може да умрат.

Вирусите на салмонела могат да понасят изсушаване за дълго време. Ето защо заразени предмети при употреба, например гребла, вили, както и кошарите, заразени с отпадъци от болни животни, са източници на инфекция за дълго време.

Симптоми и ход на заболяването: Има няколко степени при салмонелозата: остра или тежка, подостра и хронична. Инкубационният период - от бактериална инфекция до появата на характерни симптоми, е от 1 до 3 дни. При физически силни индивиди, инкубационният период може да продължи до една седмица.

Начало на заболяването

Характеризира се с рязко повишаване на телесната температура на животното, която достига 40-41 °C. Сега например, заради високите дневни температури, често проблемът се приписва на горещия климат. Но е грешка. Животното има проблеми и с функционирането на сърдечно-съдовата система: пулсът се учестява до 150 удара в минута, възникват аритмия, тежко дишане, задух - също подвежда стопаните. След няколко дни се появяват проблеми и с червата.

Внимание! При описаните симптоми следете изпражненията - в тях могат да се открият съсиреци от слуз с мехурчета, по-късно се появяват кървави петна с неприятна, доста остра миризма. Идва и етапът на увреждане на бъбреците и пикочно-половата система. При липса на лечение след 5-10 дни животното губи тегло и в резултат на това умира.

Подострата форма на салмонелоза се проявява с подобни симптоми, но те са малко по-слабо изразени. Температурата на животното се повишава, започва диария, конюктивит. Но се появяват признаци на белодробна инфекция, чуват се хрипове, тежко дишане.

Хроничното протичане 

често заблуждава стопаните,

защото симптомите напомнят повече за пневмония, отколкото за наличието на патогенния бацил салмонела в тялото.

Какво е характерно за хроничната салмонелоза

при всички домашни животни:

  • суха и течаща кашлица, която по-късно преминава във влажна;
  • продължителна и болезнена за подрастващи прасета;

слаба диария, която бързо спира;

  • ринит, постепенно преминаващ в остра форма;
  • възпаление на ставите;
  • развитие на пневмония;
  • животните стенат, извивайки глави назад.

В същото време се чуват хрипове в белите дробове на засегнатото животно, дишането става трудно. Тази форма на заболяване може да продължи до 2 месеца и ако младите не се лекуват през това време, има голяма вероятност от смъртта им.

Внимание! Салмонелата е изключително устойчива на различни външни фактори. Тя издържа дори на замръзване, активно се размножава при стайна температура, може свободно да проникне през черупката на яйце и може да живее до един месец във ферментирали млечни продукти.

Лечение: Навременна медицинска помощ ще избегне смъртността и ще постигне пълно възстановяване на животните от салмонелоза:

  • потискане на бактериите в тялото на засегнатото животно;
  • отстраняване на симптомите на отравяне на тялото;
  • възстановяване на нормалното функциониране на храносмилателната система.

Общи препоръки от ветеринарните лекари: Необходимо е веднага да се започне лечение, но преди това се вземат мерки:

  • изолиране на болното животно в отделно помещение;
  • осигуряване на болните прасета, телета и др. диетично хранене;
  • комфортен микроклимат в помещението (с определена температура, влажност, добра вентилация);
  • към диетата се добавят витамини и минерални вещества, необходими за повишаване на имунитета.

Цялото лечение се контролира

от ветеринарен лекар

Антибиотици и сулфонамидни лекарства: Преди да въведете какъвто и да е вид антибиотици, е необходимо да проверите реакцията на животното към него. В повечето случаи се използва хлорамфеникол, който се прилага в доза 0,04 г на 1 кг тегло. Преди употреба продуктът се разрежда с вода и се дава 3 пъти на ден. Продължителността на лечението е 2-3 дни. Също така е препоръчително да се използва тетрациклин, който се прилага в доза от 0,02 г на 1 кг телесно тегло или синтомицин в доза от 0,02-0,04 г на 1 кг телесно тегло.

Ваксина срещу салмонелоза: Ваксинацията се извършва от първите 2-3 дни от раждането на животните. Лекарството се инжектира под кожата, в областта на шията. След 3-5 дни процедурата се повтаря. Особено важно е да се извърши навременна ваксинация на кравите.

Ваксината срещу салмонелоза се купува само от специализирани магазини, ветеринарни аптеки, като се използва и съхранява само в съответствие с инструкциите.

Да се има предвид! Ваксината не дава имунитет срещу салмонела веднага, а 10-12 дни след поставянето.

Общи превантивни мерки: Лечението на салмонелоза е доста трудно и дълго. Много по-лесно е да се предотврати развитието на болестта. И за това се препоръчва да се следват някои превантивни мерки:

  • стриктно спазвайте ветеринарно-санитарните правила за отглеждане на животни и птици;
  • редовно третирайте помещенията с дезинфектанти;
  • предотвратяване на натрупването на отпадъчни продукти в боксовете, където се отглеждат домашни животни;
  • подбор на животните;
  • да се осигури пълноценно, балансирано по отношение на витамини и минерали хранене;
  • да се следи водния баланс на животните;
  • активна борба срещу гризачи и други вредители в помещенията на животните;
  • не допускайте поява на заболяването отвън;
  • незабавно изолирайте заразените индивиди;
  • провеждайте навременна ваксинация.

Изводите: ако всеки стопанин спазва правилата за отглеждане на домашните животни и птици - правилното хранене и удобните условия на живот, тогава вероятността от развитие на салмонелоза може да бъде намалена почти до нула. Въпреки това, дори когато животните са заразени, най-важното е да им се осигури навреме квалифицирано лечение от ветеринарен лекар и по този начин да се избегнат вредните последици от болестта.

Хроничното заболяване е резултат от недоразвита форма на остра или подостра инфекция. Но преболедувалите по-леко животни остават носители на опасната бактерия – заразяват не само другите животни, но и стопаните.
Хроничното заболяване е резултат от недоразвита форма на остра или подостра инфекция. Но преболедувалите по-леко животни остават носители на опасната бактерия – заразяват не само другите животни, но и стопаните.