Освен, че са лесни за обработка и пазят почвата, чудесни са за хора с двигателни проблеми

Технологията на повдигнатите лехи е проста - кутия с дървени или метални страни, пълна с пръст. Въпреки че популярността им нараства едва през последните години, тази идея не е нова. Използвани са от индианците от Андите през 300 г. пр.н.е. за предотвратяване на ерозията. Този древен метод все още има предани последователи и за това има основателна причина.

1. Инвестиция в здраве

Удивително е на колко стрес можете да подложите коленете и гърба си, когато плевите. С течение на времето това може да доведе до сериозни последствия. Дори младите хора трябва да са наясно с потенциалните увреждания на гърба, които плевенето може да причини. Повдигнатата леха, особено високата 30 см или повече, може да облекчи болките в гърба и ставите и е истинска инвестиция във вашето здраве. Повдигнатите лехи са чудесни за хора с двигателни проблеми.

2. Без ненужна обработка

Повдигнатата леха е най-доброто за безпроблемно градинарство. Вместо да обработват и наторяват почвата година след година, собствениците на повдигнати лехи просто добавят всичко необходимо отгоре.

Компост, мулч, оборски тор и други елементи към почвата могат да се добавят без необходимост от изтощително копаене. В същото време почвата е способна да се самоизорава, тъй като в нея се движат червеи и през нея растат корени. Докато редовната обработка на почвата изчерпва нейната структура, повдигнатите лехи позволяват тя да си почине.

3. Подобрен дренаж

В райони, предразположени към наводнения, или райони с високи водни маси, повдигнатото легло може да бъде единственият начин за отглеждане на култури. За повечето култури този дренаж е достатъчен, за да растат добре във влажни условия. Освен това, по време на обилни валежи, такива лехи източват водата по-добре.

4.Засаждане на растения възможно най-рано

Когато слънцето започне да затопля земята през пролетта, температурата на почвата в повдигнатите лехи се повишава много по-бързо. Топлината на слънчевите лъчи ги стопля както отгоре, така и отстрани. Предимството на по-бързото затопляне през пролетта ще ви позволи да започнете да засаждате разсад и да сеете семена по-рано, отколкото в земята. Много градинари също забелязват, че многогодишните растения презимуват по-добре в повдигната леха.

5. Поддържане на висока влагоемкост

Повдигнатите лехи не само осигуряват по-добър дренаж, но и задържат влагата в почвата по-добре от класическите. Въпреки че изглежда нелогично, причината се крие в идеалната, рохкава почва. Субстрат с правилно съотношение на пясък, хумус и глина е в състояние да задържи необходимата влага, като същевременно отстранява излишъка.

Когато правите градинска леха, напълнете я с богата на хранителни вещества глинеста почва. Това ще ви помогне да запазите достатъчно влага, за да могат вашите зеленчуци да растат здрави.

6. По-малко плевели

Можете да покриете повдигнатите лехи с картон или черен филм през пролетта, за да убиете плевелите. Когато дойде времето за засаждане, просто отстранете покриващия материал или направете дупки в него за растенията.

Между другото, повдигнатото легло е един от най-ефективните начини за борба с житната трева. За да направите това, трябва да инсталирате бариера за плевели на дъното, изработена от картон или агроматериал. Това ще предотврати навлизането на трева. Височината на такава леха трябва да бъде най-малко 25-30 см.

7. Подобряват дизайна на градината

Повдигнатите лехи ще бъдат ценен елемент от дизайна във вашата градина, подобрявайки цялостния й външен вид. При желание можете да изберете всякаква форма, размер, цвят и материал.

Запълването на разстоянието между редовете също дава поле за въображение. Те могат да бъдат напълнени с естествен камък (от трошен камък до камъчета), дървени стърготини или кора. Или засейте морава, сложете плочки и т.н. Такава зеленчукова градина не само изглежда естетически привлекателна, но и допринася за поддържането на чист и завършен вид.

8. Предотвратяват уплътняването на почвата

Уплътняването на почвата е често срещано явление в градината. Това води до: тежки почви,нарушаване на структурата на почвата,високо съдържание на влага,копаене във влажно време.

Повдигнатата леха предпазва почвата от тези фактори. По-малко обработки, обмислен състав, отличен дренаж - всичко това работи в полза на структурата на почвата.

9. Спестяват място

Повдигнатите лехи ви позволяват да се възползвате максимално от всяко пространство за отглеждане на различни растения.Предлагат се в различни размери и конфигурации по ваш избор. За малки до средни парцели, стъпаловидно повдигнатите лехи осигуряват допълнително пространство за отглеждане на растения, включително билки и зеленчуци.

Можете да инсталирате няколко етажирани повдигнати лехи и да опитате да засадите растения-компаньони. Това ще удвои реколтата и ще оптимизира използването на пространството на двора.

10. Осигуряват добра аерация

Както всяка друга част от растението, корените също трябва да дишат. Повдигнатите лехи подпомагат добрата аерация, като осигуряват на растенията рохкав структуриран субстрат. Това насърчава бързия растеж на зеленчуците, намалява болестите и увеличава добива.

11. Пазят от утъпкване

Осигурена е ясна граница между пътеката и градината, което значително опростява защитата на зеленчуците от утъпкване от крака на малки деца или лапи на домашни любимци.

12. Създаване на мини-оранжерия

Ако желаете, можете първоначално да проектирате лехи със стойки, върху които можете да прикрепите заслони и да завържете растения. Това ще ви помогне както при неочаквани студове, така и за удължаване на сезона. Можете да се насладите на отглеждане на растения през есента или ранна пролет.

13. Бариера срещу вредители

Покриването на редовете с агротекстил също ще помогне за защита срещу вредители, например от бръмбари от кръстоцветни бълхи или зелеви пеперуди. Някои материали за градински лехи не позволяват и на охлювите да стигнат до вашите зеленчуци.

14. Увеличаване на добива

Растенията, отглеждани в повдигнати лехи, ще дават повече плодове. Ще получите подобни резултати въз основа на комбинацията от всички положителни свойства, които изброихме. Почвата в лехите се затопля по-бързо, самият субстрат е по-качествен и растенията растат при по-защитени и благоприятни условия.