Настоящите пространства на стопанствата са все още незрели. Какво показва нидерландският подход
Прецизното земеделие става все по-ориентирано към данни. Прилагането му в малките и средните стопанства обаче е бавно и често се ограничава до само няколко инструмента. Пълноценното земеделие, основано на данни, все още е далеч. Какво трябва да се случи, за да може то да работи добре за земеделските стопани? Future Farming задава този въпрос на учени от различни държави. В тази първа от поредица статии разглеждаме нидерландския подход към развитието, ограниченията и решенията за прецизно земеделие.
"Данните са новият петрол в икономиката". Заслугата за това изказване през 2006 г. е на Клайв Хъмби, който прогнозира, че данните ще станат много важни в бизнеса. Оттогава насам данните наистина дадоха тласък на много икономики.
Примерите за интелигентно използване на данни за оптимизиране на производствените процеси станаха очевидни. Наред с това се появиха и нови бизнес модели, включително в областта на хранително-вкусовата промишленост. През последните 15 години бяха разработени и пуснати на пазара множество цифрови технологии във веригите за създаване на стойност в селското стопанство. На земеделските стопани се предлагат инструменти и услуги, които им предоставят информация и услуги за оптимизиране на растениевъдството и животновъдството, но и за осъществяване на друг бизнес с данните.
Ограничения пред въвеждането
За съжаление внедряването на технологиите е по-бавно от очакваното, поне това може да се заключи за Нидерландия от опита в Националната полева лаборатория за прецизно земеделие (NPPL). Интересът към прецизното земеделие е голям, но съществуват пречки и ограничения за възприемането на базираното на данни земеделие. И това не се ограничава само до нидерландското земеделие, когато се вземат предвид съседните държави със сходни типове стопанства.
Големият въпрос е какво забавя възприемането от фермите на подходи за земеделие, основани изцяло на данни. Причините, посочени от земеделските стопани в NPPL, за нежеланието им да купуват и прилагат цифрови технологии, са много. Те споменават трудностите при използването, слабата оперативна съвместимост на данните, несигурността по отношение на качеството на данните и/или консултантските модели, високите инвестиционни разходи в сравнение с "обещаната" възвръщаемост и опасенията относно собствеността (суверенитета на данните), блокирането на доставчиците.
Последното е справедливо; технологиите често се основават на перспектива за бизнес модел, различна от тази, която е позната на земеделските стопани. Голяма част от технологиите не са рентабилни за малките и средните стопанства. Жалко, че внедряването е бавно, тъй като прецизното земеделие, основано на данни, ще допринесе за по-устойчиво земеделие.
Земеделието, основано на данни,
е логична следваща стъпка
Цифровото земеделие или земеделието, основано на данни, е логична следваща стъпка в развитието на земеделието. Въвеждането на глобалните навигационни спътникови системи (ГНСС), географските информационни системи (ГИС), телематиката и освен това лесният достъп до оптични спътникови и други данни от 2000 г. насам проправиха пътя за зряло прецизно земеделие, основано на данни.
Днес тези технологии са широко разпространени като основа на прецизното земеделие. Около 2010 г. производителите започнаха да продават машини, подготвени за прилагане на променливи дози. А днес виждаме как на пазара излизат автономни полеви роботи с усъвършенствани сензори и прецизни машини.
Изглежда, че са налице почти всички съставки за последната стъпка - изцяло управлявано от данни прецизно земеделие. И тези компоненти позволяват картографиране на земеделските полета, наблюдение на пространствените и времеви вариации в културите, почвите и климата, както и вземане на основани на данни и наука решения за стратегическо, тактическо и оперативно управление, включително управление на автопарка.
Отвъд равнището на стопанството, те позволяват споделяне на данни за отчитане пред властите, партньорите по веригата на стойността и обществото (прочетете "лиценз за производство"), за сравнителен анализ и за генериране на нови знания. Всичко това вече може да се види в пионерските стопанства.
Ключът към подхода
Ключов момент в подхода за земеделие, основано изцяло на данни, е пространството за данни в стопанството. Това е цифровото пространство, в което се събират всички важни данни за стопанството, могат да се използват и да се споделят с други страни. Всичко това е под контрола на земеделския стопанин. Други термини са портфейли или сейфове за данни на фермата. Те изискват адаптирана към земеделския бизнес инфраструктура за данни и софтуер за платформа за данни.
Настоящите пространства за данни на земеделските стопанства са все още незрели и не са настроени спрямо нуждите и възможностите на земеделския стопанин, със сигурност когато се разглеждат малки и средни стопанства. Като цяло те се предлагат за работа със софтуер за управление на данни, разработен за големи стопанства (> 1 000 хектара).
Освен това малките и средните стопанства не могат да си позволят експерт по ИКТ на пълен работен ден, който да обработва данните, или може да нямат необходимите умения и време, за да го направят сами. Това води до факта, че голям брой стопанства по света не обработват данните, генерирани във или за техните стопанства, по начина, по който биха искали. И със сигурност не по начина, необходим за по-устойчиво производство. По този начин се пропускат икономическите и обществените ползи, които данните биха могли да донесат. Основни проблеми: Взаимодействието между данните от различни инструменти често е слабо и земеделските стопани нямат суверенитет върху своите данни.
Подобряване на състоянието на
данните на земеделските стопани
Осъзнаването на това ограничение вече е добре познато в Нидерландия и доведе до създаването на публично-частен консорциум, който има за цел да подобри позицията на земеделските стопани по отношение на данните чрез оформяне на пространството за земеделски данни. Консорциумът "Прецизно земеделие 4.0" (ПЗ 4.0) анализира ситуацията и предлага решения за подобряване на позицията на земеделските стопани по отношение на данните. Този доклад, който може да бъде изтеглен, съдържа резюме на ръководството на английски език.
Важно е да се спомене, че ситуацията, описана в Нидерландия, е свързана със специфичните холандски условия на земеделие и видове стопанства: земеделските стопанства са сравнително малки (среден размер < 100 ha) и разнообразни по отношение на културите и механизацията, добивите са сравнително високи, делът на кореноплодните култури в стопанството е голям, а системите за мониторинг на добивите от кореноплодни култури са все още незрели.
Много по-ориентиран към стопаните
подход в цифровите инструменти
Пътят напред, предложен от консорциума ПЗ 4.0, е даден в частно-публична пътна карта за цифровизация на информационното пространство на земеделските стопанства. В пътната карта се предлага много по-ориентиран към земеделските производители подход при цифровите инструменти и услуги, които се предлагат на пазара. Земеделските стопани се нуждаят от пространство/инфраструктура за данни, в която да могат да контролират и управляват всички данни, генерирани в техните стопанства.
Ключовите данни, които са от значение за управлението на стопанството и отчитането пред партньорите по веригата и органите, трябва да се намират в сигурно отделение на пространството за данни на стопанството (споменатите по-рано сейфове или портфейли), откъдето те могат да използват и споделят данните.
Контрол върху данните
Фермерите в консорциума поставиха като първо и най-важно условие да имат пълен контрол върху данните, генерирани в техните стопанства. Принципите на проектиране на пространството за данни на земеделските стопанства са суверенитет на данните, равнопоставеност, децентрализирано съхранение на данни и принципите FAIR. Съществуват технически и организационни предизвикателства, които трябва да бъдат решени. Предлага се публично-частно управление, за да се започне преходът.
За да се стигне до желаната ситуация, трябва да бъдат предприети няколко стъпки в рамките на частното и публичното сътрудничество. Първата предложена стъпка е актуализиране на нидерландския Кодекс за поведение (CoC) при използването на данни в селското стопанство. Този CoC е създаден през 2019 г. по инициатива на нидерландската Браншова организация за обработваема земя (BOA). Актуализацията е необходима, за да се защити по-добре позицията на земеделските стопани по отношение на данните и да се подобри оперативната съвместимост и преносимостта. Подкрепата за тази актуализация идва от Закона за данните на ЕС. Освен това ще бъде публикуван „бял“ списък на инструментите и системите, които са в съответствие с Кодекса, така че земеделските стопани да могат да направят по-добър избор при придобиването на инструменти.
Тук-там са необходими някои подобрения по отношение на връзките между данните и оперативната съвместимост или стандартизацията, които ще бъдат организирани в рамките на plugfests или други действия. Предвижда се създаването на независим орган за данни, който да проверява инструментите за съответствието им с Кодекса на Общността и за качеството на данните и консултантските модели.
Проект Agri Data Space
От тези действия ще спечелят както земеделските производители, така и веригите за създаване на стойност и обществото. Това ще позволи по-добро управление на стопанствата и по-добро отчитане на екологичните резултати от страна на стопанствата, което е от значение за стратегията "От фермата до трапезата". На равнище ЕС наскоро започнатият проект Agri Data Space също има за цел да разработи пътна карта за цифровизация на земеделските стопанства. Двете инициативи ще се ползват една от друга.
Макар че в нидерландските стопанства все още не е достигнат етапът на пълноценно фермерство, основано на данни, има примери за добри практики, които могат да се разглеждат като първи стъпки.
Farmmaps е платформа за данни, разработена от Университета във Вагенинген в подкрепа на прецизното земеделие. Тя е в съответствие с гореспоменатия CoC. Данните се съхраняват за всеки акаунт и фермерът/потребителят решава с кого да споделя данните и при какви условия. Платформата улеснява връзките с доставчиците на данни и "хоства" приложения, които дават подкрепа за вземане на решения за прецизно управление.
Има примери, които показват как земеделието, основано на данни, може да оформи бъдещото прецизно земеделие. Икономиите на ресурси (пестициди, семена, вода и торове) вече са от порядъка на 20-30%, когато някои технологии за прецизно земеделие се прилагат в холандските стопанства. Те ще станат само повече, когато се внедрят повече технологии, основани на данни. Зрялото пространство за данни за земеделските стопанства, лесно за използване и под контрола на земеделските стопани, е предпоставка за постигането на тази цел.

Коментари