Преди известно време описахме 5 начина за използване на дървесната пепеп в двора и у дома. Сега темите са две: как да я съхранявате и за какво да не я използвате.
Къде да я държим?
Въпреки че пепелта е следствие от изгарянето на дърва и обикновено не се мести, докато огънят не е напълно изгаснал и дървото да е изгоряло, все пак трябва да внимавате, когато я премествате и съхранявате, за да сте сигурни, че няма да предизвикате пожар. Охладена, пепелта изглежда безопасна, но малкото жарава в нея може да се възпламенени при определени обстоятелства, като например по-силен въздушен поток или при допир със запалимо вещество.
Най-сигурният начин за съхранение на дървесна пепел е в метален кош или контейнер с метален капак. Металът няма да предизвика или да поддържа огън. Капакът е още по-сигурен, което означава, че няма да може да влиза и излиза въздух. Също така е най-добра практиката да съхранявате тези кошчета върху бетонни, каменни или тухлени повърхности, а не върху дървени. Дървесната пепел винаги трябва да се съхранява навън и да се използва само в безветрени дни или след като е била съхранявана достатъчно дълго, за да се гарантира, че няма жар.
Освен това с нея можете да съхранявате семена
За да ги използвате догодина, трябва да внимавате как го правите. Ако не ги съхранявате правилно, те могат да не успеят да покълнат. Затова трябва да ги складирате в среда, която е изолирана от влага. Добавете малко пепел към съда, в който съхранявате семената. Това не само ще намали влагата, но и ще предпази семената от всякакви щети.
Запазване на реколтата
Може да е трудно да намерите подходящи начини да запазите реколтата си за по-дълго. Един от най-лесните да го направите е в подземна изба, може да направете миниатюрна, като изкопаете дупка и поставите в нея слой пепел с дебелина само няколко сантиметра. Поставете продуктите си и се уверете, че те не се допират. Покрийте с повече пепел и ще можете да се наслаждавате на реколтата си през цялата зима!
Кога да не се използва?
Макар, че добавянето на дървесна пепел към почвата може да осигури ползи за вашата градина, в някои случаи това не винаги е препоръчително. Има няколко ситуации, при които използването на пепелта може действително да навреди на растенията.
Ако почвата ви вече е алкална,
което означава, че има pH над 7,0, няма нужда да добавяте пепел или друго вещество, което причинява повишаване на pH на почвата. Повечето растения не се справят добре в алкална почва, тъй като това пречи на способността им да черпят хранителни вещества, което води до забавен растеж, пожълтяване на листата и дори смърт. Винаги е добра идея да тествате pH на почвата във вашата градина, преди да добавите нещо, което ще я промени.
Много растения се справят най-добре в диапазон на pH от 6,0 до 7,0, но има такива, които виреят в по-кисела почва. Някои от растенията, които обичат нива на pH под 5,5, включват боровинки, азалии, хортензии, нарциси, рододендрони и др. Ако отглеждате някое от тези растения или други, които се справят най-добре в кисела среда, не се налага да разпръсквате пепел върху почвата, освен ако нямате силно кисела почва.
Обработено дърво
Изгарянето на обработена дървесина никога не се препоръчва, тъй като химикалите, използвани за обработка на дървесината, могат да станат вредни при вдишване - нещо, което може да се случи по невнимание, когато обработеното дърво изгаря.
Ако случайно изгорите обработена дървесина, не забравяйте да изхвърлите цялата пепел и да не я използвайте върху растенията, за които полагате грижи.
Върху млади растения
Както при почти всяко съединение за торене, най-добре е да избягвате използването на пепел върху новопокълнали семена и млади растения, тъй като хранителните вещества могат да бъдат в големи количества и да им причинят вреда. По-специално, солите могат да бъдат вредни за растежа на младо растение и могат да попречат на продължаващия растеж или да причинят смъртта му.
За да избегнете претоварването на растенията с хранителни вещества, разберете нуждата на всяко растение и избягвайте използването на торове, докато то не е достатъчно съзряло, за да абсорбира притока на хранителни вещества.
Бъдете внимателни
Ако приемем, че пепелта е от необработена дървесина, която се изгаря безопасно, тя е доста безвредна. Обаче има и други насоки за работа, които е важно да се спазват, за да гарантираме това.
Изчакайте да спре вятъра
Дървесната пепел се състои от много малки частици, които могат да се разпространят лесно и да се задържат във въздуха, преди да паднат на земята. Всякакав вятър може да улови някои от тези частици и да ги изпрати да летят във въздуха. Това може да се окаже вредно за хората наблизо, които могат да вдишат частиците.
Ако пепелта е сравнително прясна, съществува и потенциална опасност на сухи места и най-малката жарава при вятър да запали пожар.
Така че ако разпръсквате дървесна пепел в градината си, върху заледените пътеки или където и да е другаде, изборът на ден без вятър е идеален, за да гарантирате, че тя действително остава там, където искате да я сложите.
Помислете за ръкавици
Дървесната пепел има ниво на pH обикновено между 9 и 13, което показва, че е алкална. Това ниво на алкалност е достатъчно, за да предизвика дразнене при директен контакт с кожата при някои хора.
Докато дървесната пепел не е гореща, когато влезе в контакт с кожата ви, не би трябвало да има трайни ефекти. Ако искате да избегнете дразнене на кожата, препоръчително е да носите ръкавици. Ако не, измийте се добре със сапун и вода веднага след като я разпръснете.
Коментари