Само при споменаването на люляк замирисва на сладък парфюм. И при вас ли е така? В много лични дворове, както и в обществени паркове и градини люлякът присъства и цъфти красиво за поне две седмици в този сезон.
Понякога обаче се случва така, че да няма цветове. Тогава разочарованието е голямо. Именно заради един разочарован градинар - Иван Лазаров от София, днес ще разгледаме какви могат са причините за отсъствието на цветове изцяло или пък количеството и качеството на цветовете да бъдат незадоволителни.
Преди това, ако обичате люляк и искате да му се порадвате и във ваза, знайте, че цветовете му са нетрайни. За да удължите свежестта им, трябва да ги държите на хладно, далеч от пряка слънчева светлина, а също и да подменяте водата всеки ден, както и да подновявате отрезите на дръжките. Ако вдървесинената им част е прекалено дълга, най-добре я скъсете. Отстранете листата, защото бързо увяхват. Ако пък отделни клонки увехнат прекалено бързо, отрежете дръжките до зелената част и потопете цветовете в по-плитък съд. Ще се възстановят доста бързо.
Нека вмъкнем и още нещо - люляците обикновено цъфтят около две седмици, но този период може да бъде удължен при правилен подбор на сортовете. Трудната част е да се намери достатъчно информация за това. По правило формите с кичести цветове цъфтят по-малко. Колкото по-див е един люляк, толкова повече, но по-дребни цветове и съцветия образува.
Грешка при резитбата обикновено е
най-честата причина за липса на цъфтеж
при люляка. Резитба трябва да се извърши веднага след прецъфтяване! Закъснее ли се дори с 3-4 седмици, рискът да бъдат отстранени голям брой вече заложени за следващата година цветни пъпки е огромен.
Колкото по-възрастно е растението, толкова повече намаляват и като размер, и като численост неговите цветове. Силна резитба е едно добро решение на този проблем. Допустимо е да се отстранят стари клонки изцяло или да се остави около 1/3 от тях.
В останалите случаи резитба трябва да се прави ежегодно, защото ако се пропускат година или две на третата ще се наложат по-драстични и силни „съкращения". Често те водят до трудно възстановяване на люляка впоследствие. Необходимо е време от порядъка на 2-3 години, докато цъфтежът стане отново обилен.
Задължителната ежегодна резитба на люляка включва отстраняване на:
0 Всички счупени, повредени и преплетени клони в короната на дървото или храста, защото са предпоставка за заболяване.
0 Всички прецъфтели цветове, което е най-добре да стане още преди да е започнало образуването на семена.
Дървото или храста, според формата му, периодично да се почистват и от застаряващи и силно растящи клони.
Рядко, но все пак се случва,
отсъствието на цветове да е породено от
излишък или недостиг на хранителни елементи
Обърнете внимание на думичката излишък. Нито един люляк не цъфти добре, ако е прехранен. Помислете кога за последно сте подхранвали и дали торовете, които сте използвали са били подходящи. След торенето ли се е появил проблемът. Ако да, то просто изчакайте, но не занемарявайте резитбите, които вече споменахме.
Ако пък не сте торили и подозирате, че това е причината за липса на цъфтеж, тогава изберете правилния тор. Комбиниран тор в съотношение 10:10:10 NPK, внесен веднъж годишно е напълно достатъчен. Точният момент е сега. Не закъснявайте. Растението сега залага цветните пъпки за следващата година.




Коментари