През изминалия уикенд бури и градушки обхванаха части от Австрия, включително двата региона за отглеждане на плодове - Бургенланд и Мархфелд (Долна Австрия). Österreichische Hagelversicherung вече оцени общите щети за австрийското селско стопанство на около 1,9 млн. евро. Проучване показва, че нарастващите екстремни метеорологични условия предизвикват и все по-голяма загриженост у регионалните производители на плодове и зеленчуци, пише EastPlaza.
Районът Мархфелд, източно от австрийската столица Виена, е един от най-важните райони за отглеждане на плодове в страната. И тук на някои места е имало силен вятър. „Бурите бяха доста широко разпространени, но като цяло се отървахме леко. Въпреки това имаше и малки щети по някои от нашите грахови полета", съобщава Барбара Каргл, управляващ директор на базираното в Грос-Ензерсдорф дружество Gemüseland Landesproduktenhandels GesmbH на Schneider.
Нарастващите капризи на времето се отразяват тежко на отглеждането на зеленчуци на открито, потвърждава Каргл. „Бедствието с наводненията през септември миналата година все още е прясно в паметта на всички. Като цяло времето става все по-екстремно, което ни изправя пред големи предизвикателства. Принудени сме да мислим за превантивни решения по отношение на растителната защита и други подобни."
Въпреки че бурята започна в Себерсдорф в Източна Щирия, според OPST Group и кооператива за биологично производство Meleco, Щирия се е отървала леко. Северната част на Бургенланд също е била до голяма степен пощадена от щетите, нанесени от времето. Въпреки това щетите са още по-големи в южната част на Бургенланд – както съобщава Херберт Кнобъл, овощар в Нойдауберг - само на един хвърлей от района на щетите. „Градушките засегнаха особено тежко община Кукмирн, където в някои случаи ягодите, сливите и кайсиите бяха напълно унищожени. За разлика от други години, тази година пораженията от измръзване не са проблем. Затова мнозина очакваха добра реколта, поради което тази градушка е особено опустошителна за засегнатите стопанства".
Както ягодите, така и културите от костилкови плодове са претърпели сериозни щети от градушката. Критичната фаза е станала много по-дълга през последните три десетилетия, според Кнобъл, който има дълга кариера в областта на застраховането срещу градушка. „Преди началото на века тежките метеорологични явления се случваха главно през лятото, т.е. от юни до август. Сега те понякога започват още през април и не свършват до края на септември. Следователно от гледна точка на производителя „рисковият" прозорец е станал много по-дълъг. В същото време почти всички овощни култури узряват все по-рано: в моята собствена ферма ябълките „Златна превъзходна" са в пълен цъфтеж около две седмици по-рано, отколкото преди 10-20 години."
Що се отнася до защитата от градушка, австрийските овощари разчитат по-специално на покривни решения и така наречените градоносни плоскости, които гарантират, че ледените топчета на градушката са много по-малки и нанасят по-малко щети.
Коментари