Но все още жътвата на джинджифила, хит в борбата срещу Ковид, се извършва полумеханично: специално устройство вади на повърхността грудките

Джинджифилът е познат в България отдавна, но в последните две ковид години той се превърна в хит в борбата срещу заразата в домашни условия. Производството му в света надхвърля 4 млн. тона. В топ три са Индия с 1,8 млн. т, Нигерия с 0,7 и Китай - 0,6 млн. т. В някои най-нови класации Нигерия се нарежда на трето място, поради недостига на оборудване за обработката на джинджъра. Следват ги Непал, Индонезия, Тайланд, Ямайка, Фиджи и др. Интересът към него нарасна лавинообразно, защото, както казват специалистите, билкарите и лекарите, лютивите грудки са ценни заради високото си съдържание на масло и маслени смоли със силно изразени антивирусни и антисептични свойства. Така в годините на пандемията джинджърът се превърна в едно от предпочитаните природни средства

за стимулиране на имунната система

и подсилване на съпротивителните сили на организма срещу делта и омикрон вирусите.

Как се събират грудките със странни, почти гротескни, магически форми в модерното джинджифил земеделие? Джинджър жътвата основно се извършва полумеханично: специално устройство, теглено от човек, реже листната маса (висока около метър) и в същото време вади на повърхността грудките. Други, по-модерни инструменти се движат с мотор, насочвани са от един оператор и извършват същата дейност. При този полумеханичен способ след обезлистяването и изваждането на джинджъра по реда се движи бригада от събирачи с щайги или ръчни колички. Докато ги събират правят и първично почистване на грудките. В приемателните пунктове следва обилно измиване и сушене на слънце - подготовка за последваща обработка.

Другият начин е с комбайн

в истинския смисъл на думата, който жъне задвижван с трактор, като автоматично откопава джинджифила. От земята го поемат палци и ролки, грудките се движат по конвейерните ленти. Товарят се на ремаркета и се транспортират до фабриката за сортиране и преработка (сух джинджър, подправка, на прах, каша, сироп, масло от корените, бонбони с медицински ефект). Преди опаковането за различни цели от него се заделят нужните за прясна консумация количества във вид, какъвто го предлагат достатъчно в нашите магазини. Сегашният внос у нас е предимно от Китай...

Жътвата на джинджифила става на шестия месец след засаждането, когато вече са се оформили коренищата и са готови за изваждане от земята като твърде полезен за здравето продукт. Специалистите-агрономи сочат, че най-популярният сорт в е Canton. Както отбелязахме вече, в страните на активно джинджър земеделие най-често се използват ръчни или полумеханични средства за „жътвата“ на „страховитите“ клубени. Един от познатите и най-често използвани инструменти е ръчният „комбайн“, модел RBGS-A на китайската фирма Хенан, с производствен капацитет 1,5+ дка/час. Задвижва се с малък трактор с мощност над 10 к.с. Машината има компактна структура, странично окачване и твърд вал. Едноредова, тя работи при междуредие от 45 до 75 см. При нея е заложен

висок коефициент на сцепление

което предотвратява плъзгането и подобрява кастренето и изваждането на грудките. Характеризира се с повдигнато шаси поради височината на листната маса. Работният орган, с който се подкопават, разриват и разкриват готовите за прибиране коренища (грудки) се задвижва хидравлично и работи на регулируема дълбочина до 35 см с работна скорост 2-3 км/час. Полумеханичният RBGS-A с тегло 350 кг е многофункционален, гъвкав, надежден, удобен и лесен за поддръжка. След сезона на прибиране на джинджифил реколтата системата от подкопаващи вериги може да се демонтира и съоръжението да се използва за „жътва“ на други кореноплодни култури, като картофи, патати, фъстъци, лук и др.

Индийската полумеханична машина за събиране на джинджър и куркума Sri Dhanalakshmi (Шри дханалакшми) е доказано ефективна в тамошните условия, характерни с наличието на достатъчно работна ръка. Проектирана е и е изработена от висококачествени стоманени мрежи, листове и устройства за изваждане на джинджър грудките. Тя може да се използва и за прибиране на картофи, лук и др. Задвижва се от трактор с мощност 50+ к.с. Работи с капацитет няколко декара за час при скорост до 3 км/ч. Подобен по своите производствени показатели е и прикачният едноредов полумеханичен дизайн за събиране на джинджифил на китайската фирма Huayo. Удобен и гъвкав, той е конструиран с работна ширина 73 см. Неговият „хедер“

лесно и ефективно откопава

от реда коренищата на лютивата култура. Задвижва се от трактор с мощност до 50 к.с. и има производителност 2-3 дка/час.

Напълно механичното прибиране на лековитите клубени все още не е застъпено масово както полумеханичното. Една от причините, може би, е добре изразеното наличие на работна ръка в споменатите по-горе държави. Но въпреки това високоефективни машини навлизат в практиката и приложението им дава добри резултати. Един от сериозните джинджър комбайни е моделът Ginger harvester KH 1300 на китайската фирма Romiter Machinery. Водещ на пазара дизайн за обработка на джинджифил, той е конструиран така, че оптимално да се адаптира към изискванията на производителя. Машината на Romiter печели широка известност в този сектор с качествата си:

* висока продуктивност, ергономичност и екологичност;

* надеждност, лесна поддръжка и дълъг експлоатационен живот.

Наред с това той грижливо пази пазарните и хранителни качества на добития продукт. Специалните конвейерни ленти за прибиране и разтоварване в ремаркета за транспорт се отнасят „нежно“ към грудките, които поемат по предназначение към преработващо предприятие.

Машината е лесна за управление, снабдена е с механизми и системи с хидравлично задвижване. Универсална, тя се използва за прибиране на различни сортове джинджър. Конвейерът ѝ е с ширина 60+ см и възможност за максимална защита на готовата продукция. Освен автоматична лента за извличане на джинджър грудките комбайнът разполага и с уникална система за рязане и отстраняване на високите стреловидни листа. Машината може

оптимално да се адаптира

отбелязват специалисти от фирмата, към различни, по-леки или по-тежки, работни условия. Разполага със здрава рама, която гарантира издръжливост, продуктивност и ниски експлоатационни разходи. Специфичната система за извличане на грудките и рязане на листната част е снабдена и с подвижно устройство, което допълнително осигурява качественото прибиране на реколтата.

Ginger harvester-ът KH 1300 има широк товарен конвейер, а работната скорост е от 3 до 10 км/ч. Работи с един оператор, лесен е за управление, „жъне“ джинджъра без загуби и повреди по грудките. Конструкторите на дизайна са постигнали важния синхрон между скоростта на изрязване на листата и лентата на извличане на джинджъра. За точността и производителността на машината важна роля играе и водещото колело, копиращо контура на терена и подсигуряващо постоянно високо качество и количество от добивания продукт. Най-новите модели на тази серия имат сензори за „търсене на редове“ в предната част на комбайна, за да го поддържат винаги в центъра на реда. Тази функция е автоматична и работи без намеса на оператора, но може да бъде заменена с ръчно регулиране на точността на прибиране.

Комбайнът осигурява интензивно прибиране на продукцията и предлагането ѝ както за заготовка, така и за директна консумация. Агрегатира се с трактор с мощност 10+ к.с. Малкият радиус на завиване прави влизането и излизането му от редовете без проблеми. Машината

автоматично се приспособява

към височината на листната маса и дълбочината на изравяне на грудките. Кабината, удобна и ергономична, е проектирана специално за работа с грудкови, кореноплодни и клубенови насаждения.

Друга подобна джинджър машина е моделът RM-GHD. Той е снабден с дизелов двигател и специализиран комплект за събиране на джинджифила, по същество твърде специфична култура. Устройството има компактна структура, лесна за обслужване. Работните агрегати са монтирани на високо шаси, за да се адаптират към височината на листата. Междувременно комбайнът с известни модификации може да се използва и за прибиране на картофи, сладки картофи, фъстъци, лук и др.

Цялостната спецификация на машината RM-GHD с дизелов двигател обхваща: размери 3 на 3,1 на 1,7 м, тегло един тон, нужна мощност на тягата 18+ к.с. Работи със скорост от 2 до 3 км/час на дълбочина 35 см при междуредие от 45 до 75 см. Джинджифиловият комбайн действа с ефективност l,5 до 3 ха/час. 

Полумеханична машина за събиране на джинджър и куркума Sri Dhanalakshmi
Полумеханична машина за събиране на джинджър и куркума Sri Dhanalakshmi
Едноредовият полумеханичен дизайн на фирма Huayo
Едноредовият полумеханичен дизайн на фирма Huayo
 KH 1300 комбайнът осигурява интензивно прибиране на продукцията
KH 1300 комбайнът осигурява интензивно прибиране на продукцията
Един по-нов модел на джинджър харвестър действа с ефективност над 3 ха/час
Един по-нов модел на джинджър харвестър действа с ефективност над 3 ха/час