Днес все повече ни убеждават, че няколкото тухли или панел-кутийките, в който в нормални времена се прибираме да спим, наред с уединението и изолацията са спасение на животи.

Къде е истината всеки преценява сам, но ако е сам в градината, няма вируси, има растения. А те искат работа. Затова, а и защото всяка нова година носи със себе си освен ново начало и нови мечти, нови планове, нова надежда за по-добри дни, за по-богата реколта, за повече радост, ако щете, в първия брой за 2021-а правим груб календарен чертеж на дейностите в градината.

Защото да бъдеш градинар е особено състояние на духа. Специална порода! Не всеки го може, но все повече хора започват да се учат. Занаят, който храни (буквално) не може да бъде пренебрегнат. Занимание, което осигурява свобода, независимост, чист въздух, здраве за душата и тялото, физическо натоварване и психическо разтоварване, е най-доброто хоби.

Та, породата градинар във всичките ѝ измерения съвсем скоро ще хукне да сее и сади, да реже и крои, да копае и гради. Ето какво ни чака:

Януари: Подготовка 

Впрягаме новогодишният си ентусиазъм в поръчки на семена, инвентар и инструменти. Време е за планиране. И най-вече за почистване и подготовка.

Стига времето да позволява, в градината могат да се засаждат фиданки, храсти и рози на гол корен. Може да се проведе и резитба. Дали санитарна, или формова, зависи от конкретните растения, условията и температурите. Нищо не се реже при ниски отрицателни температури.

В цветните лехи се очаква цветовете на кукуряка, котенцето, кокичето, минзухарите и тези на теменужките да грейнат с първите по-слънчеви дни. Старите и повредени листа трябва да се почистят.
Ако ви сърбят ръцете да сеете, започнете на закрито с кученца, мушката и гераниуми, бегонии, карамфил, декоративен грах и други .

Февруари носи пробуждане 

Накъдето и да се обърнем си личи, че е време за усилен труд. Природата се пробужда бавно, но уверено. Пъпките набъбват. А градинарите ги чака:

1. Подготовка на разсадните лехи и организация на засяването на семената по дати.

2. Последна проверка на изправността на инструментите и машините преди старта на активния сезон.

3. Усилена резитба на дървета, храсти и лози. В цветната градина рязането да е разумно, защото, ако ножицата играе наред, рискувате да отстраните заложените през изминалата година цветни пъпки на някои растения. Например на форзицията, върбата, люляка.

Баба Марта бързала... 

През женския месец бъдете подготвени за всичко. Март е романтичен, но и коварен. А задачките в градината стават все повече. Жужете, пчелички!

Предстои подхранване на работните площи с азотни торове, както и маркиране. Подходящо е да се поставят опорите за растенията, които ще имат нужда през вегетацията.

Резитбите стават все по-неотложни. Вече се налага и почистване на прецъфтели цветове в градината. А и много видове могат да бъдат засадени и засяти на открито. Доста труд се влага в производството на разсад.

Бъдете подготвени за първите набези от пълзящи и летящи твари. Не подценявайте и охлювите.

Април: Само работа 

Изведнъж всичко разцъфтява. Април е топъл, слънчев и красив. Може би поговорката „Трудът краси човека“ важи с пълна сила и за месеца, защото от тук следва само работа...

Каквото и да се предприеме в градината, то ще се получи. Всяко семенце попаднало в почвата, ще намери своя път към светлината и слънчевите лъчи. В тази връзка освен сеитби и засаждане, борбата с плевелите се води редовно и безмилостно.

Идва период за делене и размножаване на многогодишни растения и треви, за редовно подхранване и привързване на млади стъбълца към опорни колчета. С връзките внимавайте, не ги стягайте прекалено.

В топлите райони едногодишните цветя и зеленчукови растения могат да заемат местата си. Мушката, цитруси, зокуми, дипладении и други излизат на балкона и на двора.

Май: Всичко на открито 

По стари поверия месец май е наричан тревен. Всичко вече се е раззеленило. Пролетните луковични цветя скоро ще предадат щафетата напълно, но грижата за тях не отпада. Листата не се отстраняват докато сами не отмрат. Хубаво е дори да се подхранят, за да натрупат повече запаси.

Съвсем спокойно може да се засажда всичко на открито. Зеленчуковите и цветните лехи да са пълни. Поливните режими трябва да се оптимизират. Борбата с плевелите продължава.

Размножаването с резници ще даде отлични резултати. Окачването на цветни кошници, сандъчета и композиции вече е безопасно в повечето райони на страната.

Юни: Осигурете сянка 

Контролът над поливния режим и плевелите е от първостепенно значение. Слънцето е приятел, но и пари. Осигурете сянка, където е необходимо. Особено в парниците и оранжериите.

Луковиците вече са в покой. Може да се извадят, почистят, размножат, обеззаразят и да отидат в мазето на съхранение.

Редовното щипкане на връхчетата на петуниите, обичките и другите каскадни цветя ще осигури богато разклоняване и много по-обилен цъфтеж. Почистването на прецъфтелите цветове е основна задача на всеки цветар през лятото.

Юли и август: Поливайте, следете за болести и неприятели 

Горещите летни и отпускарски дни не отменят грижите за градината и задачките в нея. Поливките са основна дейност. Да се извършват по здрач е най-удачно, защото водата се изпарява по-бавно, а влагата се задържа по-дълго.

Времето е подходящо за размножаване на ириси и божури. Събирането на семена става приоритет. Не забравайте да поставяте етикети – вид, сорт и други особености, защото бързо се забравя.

Болестите вземат превес, затова пазете листата от водата, прореждайте сгъстените растения и реагирайте при първи симптоми. Същото важи и за неприятелите. Следете зорко за тях.

Септември: Време за „смели“ растения   

Наред с прибирането на реколтата, приготвянето на зимнини и ред други неотменни задачки, не бива да се забравят малките радости – последните топли дни, прошарването на листата.

В цветните лехи могат да се засеят доста „смели“ растения. Теменужки, парички, лупина, аквилегия, невен, салвия, ехинацея, нигела, незабравки и др. Те ще развият розетка, а може дори и да разцъфтят.

Кралицата на есента – хризантемата, вече краси градината. Пазете я от мана и ръжда. За да удължите цъфтежа ѝ, почиствайте редовно прецъфтелите цветове. Ако искате да я размножите, ще трябва да изчакате до пролетта.

Октомври: Месец на луковиците 

Подходящи срокове за засаждане на луковични цветя с пролетен цъфтеж, но последни за изваждане и съхранение на летните.

Далиите, канната, гладиолите, глориозата, грудковата бегония и още много други няма да издържат на студа. Съхранението е предхождано от почистване и обеззаразяване.

Мястото им може да бъде заето от лалета, нарциси, минзухари, ириси, мускари и други първенци.

Не бива да се пропуска основното торене на лехите. То се извършва с калиево-фосфорни торове без азот.

Ноември: Засаждайте дървета, храсти, треви 

Природата бавно, но уверено преминава в покой, но не и градинарите. Ноември е месец за засаждане на дървета, храсти и треви. Месец, в който хем става скучно и сиво, хем работата не търпи отлагане.

И последните саксийни цветя трябва да бъдат прибрани. Преди това обаче, да се прегледат щателно за натрапници.

За да бъде цветно, засадете ерики, калуни, гаутерии и двугодишни цветя.

Инвентарът, инструментите, поливната система се подготвят за зазимяване. Подгответе си топли „завивки“ за младите и не много устойчиви на студ растения.

Още може да се сади и сее, но вече в студени рамки или парници.

Декември: Планирайте и творете 

Най-много имени дни и поводи за семейни сбирки има през декември. Сякаш умишлено е така - за да не скучаят градинарите.

Закъснелите с торенето и окопаването на лехите нямат време за губене. Извършват се зимни пръскания срещу патогени.

Отдайте се на творчество и ръкоделие, докато градината спи. Потърсете си интересни четива и планирайте. Озарете дома си с цветя със зимен цъфтеж. Проверете грудките и луковиците на съхранение.
Ето, че и за 2021-а има работа и действие. Да бъде плодородна, цветна, слънчева, спокойна и да ни сплотява!