Изберете растението спрямо условията, а не обратно
Има много и то добри причини да аранжираме дома си с цветя, дори и банята. Освен, че подобряваме естетиката и настроението, растенията пречистват въздуха от токсини. Всяко цвете е с различни изисквания към светлината, топлината и влагата в помещенията. Ето защо, ако искаме ние и цветята ни да сме щастливи заедно дълго време, трябва да си напишем домашното от рано.
Най-добрата формула е да избираме цветето спрямо условията, които можем да му осигурим, а не обратното. Тоест, ако искаме цвете в банята, ще търсим такова с минимални изисквания към светлината. Дори в помещението да няма прозорец и дори да не се справяте особено добре с капризни растения, има доста “сървайвъри”, които напук на всичко ще си растат тихичко в ъгъла. Само трябва да ги подберем правилно. Ето няколко предложения за такива почти безсмъртни зелени приятелчета.
Бамбукова спиралка на огледалото
Няма нужда и от почва
Бамбукът (Lucky Bamboo) е идеалното растение за баня. Неговите изисквания към светлината не са толкова големи, а по-високите нива на влагата ще му се отразяват добре.
Растението се намира основно в цветарските магазини или големите търговски вериги. То може да представлява дълго стъбло, завършващо с облистена спирала или множество къси стъбълца, аранжирани под формата на пирамида, плитка и др. в цветна керамика. Цените съответно са между 5-7 лв. и 20-30лв в зависимост от формата и големината.
Бамбукът не се нуждае от почва, за да расте добре. Можете да аранжирате керамичния съд или вазичката с обикновени или полускъпоценни камъчета, мидички или еко почва за повече цвят. Единствената ви грижа е да поддържате нивото на водата и да я сменяте веднъж на една-две седмици. Имайте предвид, че бамбукът расте сравнително бързо. Това обаче, не бива да ви притеснява, защото понася добре резитба.
Папратите са ефектни
Трябва им висока въздушна влажност
Повечето папрати са растения, които не се нуждаят от много светлина, но това не означава никаква. Ако нямате прозорче в банята, то те не са подходящи за там. Ако пък има дори минимална възможност за естествено осветяване, папрати като асплениум, нефролепсис и платицериум ще се впишат идеално. Към това число можем да добавим и декоративният аспарагус.
Изброените видове папрати, както и много други растения от тази група ще се наслаждават на високата влажност в помещението. Но само тя не стига. Поддържайте почвата влажна, но не подгизнала. Не допускайте пресушаване. Добре ще е да подхранвате най-малко веднъж месечно с торове за декоративно листни растения. Ако усетите, че растението не е щастливо, го преместете на по- светло. Първи симптоми могат да бъдат промени в цвета на листата. Ръководете се от тях.
Аспидистрата е чудесен избор
Елегантна, лъскава и трудна за убиване
Аспидистрата е практически неубиваемо растение. Виждаме я навсякъде - в търговски центрове, офис и административни сгради, аптеки, магазини за обувки и т.н. Растението е отличен избор за тъмни помещения или хора, които нямат навик или време да се грижат за цветя.
Аспидистрата или още наречена “семейно щастие” предпочита закътани ъгълчета, дори без много светлина. За поливен режим изобщо няма смисъл да говорим. Тя понася доста дълги засушавания (да не кажем пълно забравяне), а добре се справя и с по-честите поливки и инцидентното преовлажняване. Оптималният температурен диапазон е доста широк. Между 10 и 30 градуса аспидистрата няма да се оплаче, но все пак се старайте да поддържате златната среда. Както се отнасяте към поливките, така и към храненето. Колкото повече грижи полагате, толкова по-добре ще се развива “семейното щастие”. Забърсвайте от време на време листата, за да бъдат лъскави и красиви. Нали това е идеята.
Дифенбахия или аглаонема?
Задължително им осигурете светлина
Както аспидистрата, така и нейните шарени приятелки дифенбахията и аглаонемата могат да намерят мястото си в банята. Имайте предвид, че колкото е по-светло помещението, толкова по-наситени ще са цветовете на листата. Иначе и двете растения не изискват много грижи.
Най-продаваният вариатет аглаонема у нас е с тъмно зелени листа и бели до сивкави петна. Шарката им е интересна и индивидуална за всеки лист. При голям късмет можете да откриете и вариатети с розово напетняване. Ако се натъкнете на такава находка, не я изпускайте. Тропическата красавица не е скъпа и ще се впише където и да я настаните. А в банята, на влажно, светло и топло ще се чувства най-добре.
Дифенбахията пък е за хората максималисти. Едрите листа ще се впишат идеално в просторна и светла баня. Висока влажност, редовни поливки и подхранване от време на време ще са достатъчни, за да се радвате дълго време на дифенбахията. Ако не можете да ѝ осигурите ярка, но не пряка естествена светлина, по-добре не я взимайте или поне помислете за друго място.
Драцената пречиства въздуха отлично
С малко грижи получавате оптимален ефект
Драцената и по-специално Dracaena Janet Crag “Compacta” е растение, от което можете да очаквате отлични естетически резултати дори в условия с минимално осветяване. В интерес на истината почти всеки представител на рода ще се впише идеално в банята. Ще останете учудени с колко малко грижи ще получите баня с лек привкус на тропик и море.
Род Драцени наброява над 110 вида. Измежду тях около 40 са получили статут на декоративни растения. У нас драцените могат да се отглеждат само в саксия. Растенията обичат влага, светлина и топлина. Размножават се лесно чрез връхни резници. Препоръчва се пресаждане на всеки 2-3 години, но много зависи от хранителната диета. Ако подхранвате редовно, може да не се налага пресаждане. Почиствайте изсъхналите листа и внимавайте за памукови и щитоносни въшки.
Ако смятате, че само изброените растения са подходящи за по-тъмните кътчета на дома, грешите. Ето още няколко добре познати зелени любимци, които ще са доволни и на малко:
Филодендрони. Различни размери и форми от този гигант, включително и вариегатни представители, ще се чувстват добре, ако им осигурите достатъчно топлина и влага. Разсеяната светлина е подходяща
Сансевиера. Наречена още “свекървин език”. Тя расте бавно и не изисква много грижи. Не поливайте много, защото лесно загнива. Може да се отглежда успешно само с флуоресцентна светлина.
Замиокулкас. Зи зи (на галено) е издръжлив и толерантен на засушаване. Харесва както светли, така и по-тъмни местенца, а лъскавите листа са непривлекателни за неприятелите.
Пеперомия. Това цвете се отглежда практически само. Харесва високата въздушна влажност и понася добре слабата осветеност. Внимавайте само да не я преполеете.
И, ако все пак в банята няма прозорец, не се отчайвайте. Помислете как да монтирате флуоресцентна лампа. Осветление за растения можете да намерите в специализиран магазин, а там ще ви дадат и най- добрите съвети, свързани с него.
Коментари