Както знаем, азалията е пищно цъфтящ храст с невероятни цветове. Азалиите за стайно отглеждане са капризни и доста често се случва да хвърлят листата си, да абортират цветове и пъпки. Не рядко азалията се развива добре, но не цъфти. Причините за този проблем са много и е необходимо малко разследване, за да ги изясним.
1. Азалията залага цветни пъпки за следващия сезон през тази година. Това се случва няколко седмици след прецъфтяване на цветовете. В този период се прави резитба, ако се налага. Всяко отклонение от този срок редуцира следващия цъфтеж, като се има предвид, че азлията цъфти на връхни клонки (точно тези, които се премахват, за да се оформи храстчето). Ако сте приложили резитба през късното лято, есента или зимата, нищо чудно, че азалията не цъфти. Сами сте възпрепятствали цъфтежа.
Други подобни, механични причини могат да бъдат причинени от насекомни неприятели. Ако е имало нападение от тях и те са увредили новозаложените пъпки, цъфтежът ще е силно потиснат или напълно ще отсъства. Важното е, че растението е живо и ще ви зарадва с цвят през следващата година.
Трябва да споменем и факторите на средата. Когато азалията оформя пъпки, е опасно всяко засушаване или преовлажняване на почвата. И в двата случая се стига до абортиране на пъпките с последващо редуциране на цъфтежа. Редовната проверка на почвената влажност може да предотврати много по-сериозни неприятности.
Температурите също са от съществено значение. Над 30 градуса се затрудняват физиологичните и биохимичните процеси в растението. Затруднява се и преносът на вода в тъканите, а пъпките са най-уязвимата част. И много ниските температури влияят пагубно.
2. Промяната в почвената киселинност е проблем. Азалията е ацидофилно растение, което се нуждае от рН около 5-6. По-високи стойности в киселинността водят до промяна не само в количеството цветове, но и в цялостния здравен статус на цветето.
Поливната вода и торовете са основните причини за промяна на рН. За проверка се правят тестове, но те са скъпи. А и за една саксия не си заслужава. Ако се съмнявате, че рН-то се е променило, може да пресадите цветето в специален торфен субстрат за азалии и рододендрони.
Торовете, с които подхранвате, също трябва да са специализирани. Най- доброто съотношение на NPK e 15:15:15. Високи дози азот не се препоръчват, защото растенията развиват само буйна листна маса, но не и цвят. Ето още една причина азалията да не цъфти - подхранване с неподходящи торове.


Коментари