Това е една от проявите на топлинния стрес
Птиците могат да издържат на много екстремни метеорологични явления, но високите температури не са сред тях. Внезапното повишаване на температурите е много опасно за тях и е причина не само за рязко намаляване на продуктивността но и за висока смъртност.
От температурата на въздуха, при която живеят домашните птици, зависят техните продуктивни качества: растеж, натрупване на телесна маса, носливост и въобще нормалното им развитие.

При птиците, както и при бозайниците, центърът за терморегулация се намира в главния мозък. Когато неговата температура се покачи над нормата, той задейства механизмите за охлаждане. Кръвоносните съдове на повърхността на кожата се разширяват, нараства циркулацията на кръвта, увеличава се изпарението на влага от повърхността на тялото, повишава се и температурата на кожата.
Птиците нямат потни жлези чрез чийто секрет (потта) да се охлаждат през горещите летни и затова използват кучешката тактика - охлаждат се чрез учестено дишане.
Нормалната телесна температура на домашните кокошки е 41 градуса. А растат, развиват се и снасят нормално при температури между 10 и 20 градуса като говорим за температура, измерена в кокошарника на нивото на птиците.
Птиците могат да търпят и да се адаптират при температури до 25 градуса, но над тази граница топлинният стрес им е в кърпа вързан. Вследствие на него кокошките започват да снасят по-малко яйца, дори може да спрат и съвсем да снасят
А снесените яйца са по-дребни и с по-тънка черупка, тъй като балансът в организма на носачките е нарушен и се наблюдава недостиг на калций.
Постоянен достъп до прясна студена вода

Как да помогнете на носачките в жегите?
Най-важното е да осигурите на птиците достатъчно студена вода за пиене
Трябва да знаете, че при температури над 18 градуса птиците потребяват два пъти повече вода, отколкото фураж, а при 35 градуса - пет пъти повече. Може да сложите във водата за пиене лед или замразени плодове или зеленчуци.
В жегите е важно поилките да са достатъчно на брой, за да може всички птици да могат да пият едновременно.

Осигурете на носачките и плитки съдове с вода, в които могат да си потапят краката и така да си осигурят моментално охлаждане. За да не ги обръщат, сложете вътре камък или тухла. Те ще абсорбират студената вода и когато птицата стъпва върху тях, ще си охлажда продължително време стъпалата и краката.

Прегретите птици губят апетита си
Температури над 30 градуса вече са опасни
Признаци на прегряване при кокошките:
намаляват консумацията на храна - на всеки 10 градуса с по 15 процента;
постоянно са жадни;
стоят с отворен клюн;
разперват крилете си;
вратовете им неестествено се изкривяват;
стават разногледи,
появява се синкаво оцветяване на гребените и менгушите;
ускорява се сърдечната им дейност;
повишава се телесната им температура.
олюляват се, залитат и падат.
Температура от 46 градуса е смъртоносна за птиците.
Лятна диета без царевица

В горещините изключете царевицата от дажбите на кокошките - дори и комбинираните фуражи, в чийто състав има царевица. За преработването на царевица е необходима повече енергия, която иначе птицата ще използва за поддържане на нормална телесна температура.
Изхранвайте зърнения фураж само сдребнен

Кокошките с удоволствие ядат сочни плодове. В горещините може да им давате изстудена диня. Или да им приготвите замразени кубчета с меки плодове - ягоди, малини, касис.
Коментари