Таня Демирова София - Лясковец
Срещаме се с Димитър Петков по време на Събора на овцевъдите край Лясковец. И за разлика от колегите си, които направо отказаха да говорят за положението на българското овцевъдство, Димитър Петков охотно разказва за богатия си 34-годишен опит, който има в отглеждането на овце.
Започнал през 1981 г. с 35 овце, местна порода. Впоследствие от Института по земеделие в Шумен купил 70 овце Източнофризийска порода. Но вече работи със Синтетична популация българска млечна овца. И нещо особено важно - купил е и работи само с чистопородни кочове
Вече има 3 разплодника - порода Асаф, и 2 - порода Аваси. Увеличава поголовието, като оставя собствени приплоди.
В момента стадото му е от 300 овце-майки, 120 дзвиски и 150 женски шилета. Тази година Петков е получил по 1,4 агне от овца - общо 420 животни. Има и 10 овце-майки, които са родили по три приплода.
Работим по увеличаване на млечността обяснява опитният овцевъд - от 280 л вече сме постигнали млечност от 340 л.
Стигаме и до най-болния въпрос - за изкупната цена на овчето мляко. През 2014 г. Петков е получавал за 1 л сурово овче мляко 1,60 лв. Сега му го плащат по 1,40 лв. Работи със сливенска мандра, която поне го плаща редовно.
В момента изкупната цена на овчето мляко е ниска твърди Петков, мандраджиите по-висока не дават. А в момента тя трябва да бъде 1,80 лв./л, е категоричен той. Много малко мандри работят с овче мляко и всички имат пазар. Всъщност една мандра, за да започне да купува овче мляко, трябва да има пазар. А пазар за овчето сирене винаги има, обяснява Петков.
Фермата на Петков се намира в търговищкия квартал "Бряг". Купена е от местната кооперация с 5-годишен кредит, който почти е изплатил. Останала му е само 1 година. Няма как да се почне какъвто и да е бизнес без първоначален капитал, обяснява Димитър, и това важи с пълна сила за овцевъдството. Димитър вече е разполагал с животните, та поне за това не е давал пари.
Питам Петков според него какви пари трябват за стартиране на съвременна овцеферма.
С малко пари няма да стане, трябва ти много голям капитал категоричен е Димитър. Например за построяване на овцеферма за 1000 овце ще трябват поне 200 хил. лв. После да купиш хубави животни, а цената на една породиста овца се движи около 600 лв. Но Петков съветва да се почне с около 50 овце. Да не се рискува с голямо поголовие.
И друго много важно нещо - наличието на земя. Няма как да се прави овцевъдство без земя. Петков има собствена (40 дка) и наета земя: 100 дка люцерна и 100 дка царевица. Осигурили сме си зърно, което го даваме на фуражен завод и от него храним, както и с комбиниран фураж.
Имат и селскостопанска техника. По програма Петков е купил трактор с прикачен инвентар. Пашата на овцете също е осигурена с наемането на общински пасища - 150 дка, оградени с електропастир.

Овцевъдството ни просто плаче за модернизация обяснява Петков. Иначе си е, няма какво да се лъжем, къртовски труд. Представяте ли си как се доят ръчно овце три пъти дневно?! Затова Димитър вече е купил един агрегат за доене на 10 овце, което много ще облекчи работата. Защото най-трудоемката дейност в овцевъдството е доенето.
В плановете на Петков влиза кандидатстване по Мярка 4,1 за самоходен миксер за автоматизирано хранене на овцете.
В семейната овцеферма работят две поколения Петкови: освен Димитър и съпругата му Иванка в нея вземат дейно участие и синовете им Стойчо (30 години, дипломиран педагог) и Нено (31 години, дипломиран юрист). От 4 години имат и един нает неквалифициран (откъде ли да намериш квалифициран?) работник, който помага.
Работа в семейната овцеферма има за всички и всички са взаимозаменяеми. А младата смяна следи стриктно новите европейски програми. Ако не си наясно с тях, направо си загинал независимо колко голямо е поголовието ти, признава баща им Димитър.
СИНТЕТИЧНА ПОПУЛАЦИЯ БЪЛГАРСКА МЛЕЧНА ОВЦА
Синтетична популация българска млечна е създадена чрез кръстосване на овце от тънкорунни, полутънкорунни и местни млечни породи овце с кочове от млечните породи Плевенска черноглава, Източнофризийска, Аваси и Местна Старозагорска. В последните години се прилага и частично кръстосване с Хиос и Лакон.
Разпространена е в равнинните и предпланинските райони в цялата страна. В племенните стада се извършва основно вътрешно развъждане.
Живото тегло при овцете е 65-68 кг, на кочовете - 90 кг.
Биологичната плодовитост е 120-135%.
Лактационната млечност е 170-230 л, дойната - 95-140.
КАКВА ТРЯБВА ДА Е ИЗКУПНАТА ЦЕНА НА ОВЧЕТО МЛЯКО
Изкупната цена на овчето мляко в момента трябва да бъде 1,80-2,00 лв./л без ДДС, е категоричен председателят на Националната овцевъдна асоциация зооинж. Бисер Чилингиров. В Европа няма изкупна цена под 1 евро. Заради ниските изкупни цени овцевъдите също ще се включат в протеста на млекопроизводителите на 22 май.
МИНАЛАТА ГОДИНА СМЕ ОТГЛЕДАЛИ ПО-МАЛКО ОВЦЕ, ОТКОЛКОТО ПРЕЗ 2013
През 2014 г. отглежданите у нас овце са 1 335 хил. броя - с 2,5% по-малко (броят на овцете майки намалява с 3,8% до 1 109 хил. броя).
Овцете майки за производство на месо през 2014 г. намаляват с 10.5% в сравнение с 2013 г.
Произведеното през 2014 г. овче мляко е било 74 978 т.
Коментари