Въпреки отрезвяването на пазара на ниви прави впечатление, че общият брой арендни договори, сключени през последните месеци превишава с 15-20% този за същия период на 2012г. Като цяло ползвателите и собствениците на земеделска земя бяха по-активни в договарянето, поради по-силната конкуренция между арендаторите от една страна и възможностите на вторите да получат доста по-високи ренти, в сравнение с минали години. В повечето случаи последните получаваха доста по-високи оферти за по-дългосрочни договори, в сравнение с вариантите при едногодишни договори за наем на земя. Разбира се, това е нормално, предвид желанието на арендаторите за по-предвидимо управление и инвестиране в земеделска земя.

И РЕНТИТЕ ОБРЪЩАТ ПОСОКАТА

В последния месец обаче общата тенденция към покачване на договорените ренти се обърна, предвид много ниските изкупни цени на реколта 2013г. и притесненията на ползвателите за очаквания лош финансов резултат.

По тази причина в много региони на Южна България, както и във Видинско, Ловешко, Търговище договори се сключваха на не повече от 30 лв./дка, в Монтана - средно на 35 лв./ дка, а в Плевенска област, Свищовско и Горна Оряховица - на 40-45 лв./дка. Поради по-големият брой арендатори в Русенска и Разградска области собствениците постигнаха ренти средно около 50 лв./дка, а в някои общини като Сливо поле и Кубрат и до 60 лв./дка.

Малко по-високи ренти за нивите си ще получават догодина в Област Силистра - средно 65-70 лв./дка. Очакваните максимуми са отново в Добрич, Каварна и Шабла - между 90 и 100 лв./дка. Но повечето от арендните договори в Добруджа са дългосрочни и са в пряка зависимост от печалбата от земеделска земя.

"Докато миналата година рентите в страната бяха средно около 67 лева, тази година се очаква да не надвишат 30-40 лв. В Добруджа, където наемът за земеделска земя е най-висок, миналата година арендаторите плащаха между 75-80 лв. до 100-110 лв. за декар. Сега се очаква таванът да не надхвърли 60 лв. Спадът ще е с 30-40%, с колкото намаляват и изкупните цени на пшеница, слънчоглед и царевица", прогнозира Стилиян Стоянов - фермер и председател на Асоциацията на зърнопроизводителите от Добричкия регион.