Променливото и неустойчиво време в повечето райони на страната с чести валежи от дъжд и градушки, предизвика многобройни обаждания от притеснени читатели. Кога и как да пръскаме при такава обстановка, има ли ефект от това, каква е трайността на разтворите - това са най-задаваните въпроси по телефона през последните две-три седмици.
ОТГОВОР
През летния сезон една от основните мерки за опазване на плодовата реколта е третирането с химични средства срещу болести и неприятели. При чести валежи трябва да се има предвид, че контактните фунгициди (Шампион ВП, Купроцин супер М, Дитан, Манкоцеб 80ВП, Тирам 80ВГ, Полирам ДФ, Тиозол 80ВП, Кумулус и др.), лесно се измиват от дъждовете. Ако пръскате само с такива продукти, трябва след всеки дъжд да повтаряте операцията.
ПО-ЕФЕКТИВНО Е ДРУГО РЕШЕНИЕ
В случай, че валежите са чести и нямате възможност непрекъснато да пръскате, използвайте системни препарати. При тях опасност от измиване няма, тъй като проникват в растителните тъкани и се придвижват по тях. За повечето от тях важи правилото, че за да проникнат в растението са необходими два часа след пръскането, през които да не вали. Системни фунгициди са: Флинт Макс в доза 3 г, Топсин М 70ВП - 10 г, Скор 250ЕК -2 мл и др. Дозите са за 10 л вода.
Важно: След градушка независимо от вида на фунгицида и каратниттият му срок, в рамките на следващите 24 часа се пръска с меден фунгицид.
Коментари