Февруари е към края си, а баба Марта нетърпеливо си чака реда. Своенравна и непостоянна, с все повече цветове и краски, тя ще ни закичи с мартеници и ще ни вдъхнови за повече градински дейности.

До астрономическата пролет остават едва двайсетина дни. Обратното броене започна, а заедно с него и нетърпението да се радваме на топлото слънчице, песента на птиците, серенадите на котараците, раззеленяващият се пейзаж и агрофитнес на открито. Дано сте готови за активен сезон, защото той идва, мъничко остана.

В градината все още са актуални чистките и резитбите, а в света на цветята, времето за сеитби вече не търпи отлагане. Споменавали сме неведнъж, че засяването на семена е бавна работа, която е способна да кали и най-изпилените нерви. В същото време обаче, това е един от най-сигурните начини да си осигурите изобилие от видове и цветове, като едновременно с това ще спестите и много пари.

Днес сме подготвили един малък наръчник, в който ще намерите кратки описания и важни тънкости около отглеждането на десетина любими, интересни или рядко срещани в градините ни растения. Всичко това започва още от семенцето, а най-хубавото е, че ще продължи дълги години, предвид многогодишната природа на нашите герои.

За да се справите отлично със задачата ще са ви необходими съдове, които да напълните с качествен субстрат, и в които да засеете семенцата. Някои от видовете могат директно да отидат в градината, за да преживеят природните сили и, когато времето стане благоприятно, да поникнат смели и силни.

Ще ви трябват още пулверизатор, малка лейчица, инструменти, които да улеснят изсяването, табелки или етикети, на които да напишете вида и сорта на цветето, а също и датата на залагане на семената.
За да ускорите процеса, използвайте старите зеленчукарски техники – рътене и накисване на семената. Разликата между тях е, че накисването е по-кратка процедура. Семената се поставят във вода за няколко часа или едно-две денонощия. Целта е само поемане на вода в семенцата без разпукване на семенните кутийки. Важно е водата да бъде хладка, а също и да се сменя, за да се осигури кислород.
Рътенето пък довежда семената до разпукване на семенните кутийки, показване на кълновете и дори (в редки случаи) оформяне на първите несъщински листа. Тук е от съществено значение прецизността на работата. Семената се накисват във вода, след което се подсушават леко и се подреждат внимателно върху мека, поемаща влага материя. Влажността се поддържа висока, до разпукването на първите семенца. Поставянето им в субстрат трябва да става изключително внимателно, за да не се повредят кълновете и коренчетата.

Добра идея е да използвате някакъв фунгицид, с който да обеззаразите семената преди поставянето им в почва.

Започваме с красиво и ядливо растение 

Или по-скоро цяло семейство, а именно това на луковете. Алиумите цъфтят в няколко цвята и размера. Достигат височина от едва 10 сантиметра до над метър и издържат ниски температури без проблем.

Освен утвърдените лютиви, полу лютиви и сладки сортове, които неминуемо намират място на всяка българска трапеза, в търговската мрежа се намира голям набор от декоративни сортове или такива, които са хем красиви, хем ядливи. Листата и цветовете им се използват в гурме кухните, а напоследък все повече намират място и в нашите градини.

За да отгледате успешно луковите представители, независимо от това дали са украсни или вкусни трябва да им осигурите слънчево местенце, плодородна почва и запас от хранителни вещества в плиткия горен слой до 20 см.

Луковете, които стартирате от семена сега, могат да бъдат засяти директно в градината или първо да се направи разсад на закрито. Във втория случай ще се развиват по-бързо, а преди изнасяне ще се наложи да закалите младите растения.

Внимавайте с водата, защото ако допуснете засушаване, листенцата ще полегнат и ще затруднят следващи интервенции.

Ако си търсите огнено растение, най-вероятно

пенстемонът ще отговори на вашите желания 

Студоустойчив и не много придирчив в отглеждането, червените му цветове ще ви радват дълго и напоително. Харесва пряка слънчева светлина до лека, частична сянка и богата, добре дренирана почва.

Различните сортове достигат височина от едва 10 см до над метър-метър и половина, а на ширина очаквайте над 50.

Обикновено в търговската мрежа се среща рядко и под формата на семена, и под формата на разсад или големи растения в цъфтежен размер. За последните цената надскача 10 лв.

Препоръката на специалистите, ако започнете от семена е простичка. Сложете ги в хладилника за седмица-две. Засяването най-добре да стане на закрито. Растенията поникват за десетина дни при оптимални условия и висока влажност на субстрата.
Семената запазват кълняемост за няколко години и дори се твърди, че по-старите никнат по-добре. Ако отглеждате този красавец, събирайте си семенца, защото неговия живот в градината не е много дълъг, въпреки, че се води многогодишно растение.

Розово бижу 

Скъпоценното розово бижу наречено делосперма (D. сooperi) или ледено растение е поредното попадение в нашия списък. Позната у нас отскоро, тази нежна малка красавица крие скрити заложби.
Чувства се най-добре на припечни места и без проблем издържа дълго време без вода. В същото време расте бързо, а зимните минуси не представляват никаква заплаха за нея. Цъфтежът е обилен и впечатляващ с многобройност и едрина на цветовете.

Цената на разсада започва от три лева и може да достигне десетина в зависимост от размерите на саксията. Семенцата в пакетче пък са около един лев. Сами си направете сметка.

Делоспермата може да се размножи чрез семена и резници. И двата метода са лесни и надеждни. Разликата е в резултата като количество.

Ако се захванете със семена, бъдете внимателни с температурата. Не позволявайте почвата да замръзва в ранните етапи от развитието на растенията. В този ред на мисли, по-добре да изчакате да преминат последните слани или да стартирате на закрито.
Цъфтеж очаквайте още същата година. Възползвайте се от почвопокривният характер на растението в окачени съдове, алпинеуми или открити площи.

Нежна красавица 

Пореден фаворит е още една нежна красавица, която често свързваме и със сантименти. Игликата във всичките й форми и размери определено е желано растение във всяка градина.

Ранен цъфтеж, висока студоустойчивост, уникален декоративен ефект, а не на последно място, и лечебни качества. Това са само част от положителните черти на примулите.

Под названието са събрани и студоустойчиви представителки, и такива, които могат да се отглеждат само на закрито през зимните месеци. Сеитбите на семена и особеностите им са свързани с издръжливостта на студ. Видовете, които издържат имат нужда от дълъг период с ниски температури, докато другите могат да бъдат засяти почти по всяко време в контролирани условия.

За да забързате поникването, подръжте семената в хладилника. Имайте предвид, че не е лесно да отгледате иглика от семена. Въоръжете се с много търпение и се подгответе да си калите нервите. Не покривайте семенцата с почва и се старайте да ги поддържате влажни.

Карамфилчетата издържат на студ 

Спомняте ли си аромата на карамфила от градината на баба? Сладникав, опияняващ, а когато слънцето напече хубавичко цветовете, този парфюм се носи из цялата градина.

Харесван от пеперуди, пчели и всякакви други полезни насекоми, този ароматен розов дар леко се позагуби през последните години заради други по-ниски, по-шарени или по-модерни сортове. Жалко, нали?

Диантусите имат много лица. Голяма част от тях здържат на минусови температури и се славят с това, че не са капризни. Различните сортове достигат височина от 7-10 сантиметра до 60-70 и повече. Що се отнася до багрите, те са неизброими, най-често червено-розови или бели и жълти.

В производствените бази най-често се размножават чрез резници, а в домашни условия чрез делене на туфата.

В градината карамфилчетата заемат специално място в зависимост от височината си, но при всички положения трябва да са добре огрявани от слънцето.
Засяването на семена тук е лесна задача. Най-често се прави гъст разсад през зимните и пролетните месеци, а щом растенията укрпнат достатъчно се пикират или засаждат директно в градината. Не пропускайте етапа на закаляване. Младите растения се потдават слабо на стрес, но все пак бъдете внимателни.

Последен срок за драбата 

Последен срок за засяване на семената на драбата. Уникалната жълта чаровница не е позната много у нас, но тепърва ще преоткриваме нови видове. Основна причина да я представимм днес е нейната сухоустойчивост, имайки предвид все по-дългите сухи периоди, на които ставаме свидетели през последните години.

Растението е подходящо за слънчеви кътчета и ще се чувства най-добре на дренирана почва. Може да намери местенце в алпинеума или друг тип скален кът, а също и в процепите на стени със суха зидария.
Игловидните миниатюрни розетки ще ви изненадат много приятно в периода на цъфтеж. Те остават зелени и под снега, а също и дори да го няма. Цветовете се появяват през пролетта.

Най-подходящото време за засяване на семенцата на драбата са месеците януари и февруари. След поникване растежът се забавя, но младите растения не изискват много грижи, а могат да останат и доста дълго в същия съд. Засаждането на постоянно място може да стане през цялата година, стига да има достатъчно време за прихващане преди студовете.

Лупина в цветовете на дъгата 

Лупината ще ви радва във всички цветове на дъгата, че дори и с двуцветни вариации. Тази пеперудена прелест е близка родственица на фасула и граха и като такава е в състояние да бъде чудесен съсед за останалите ви растения. Корените й образуват симбиоза с азотфиксиращи бактерии, които улавят хранителния елемент от въздуха и го натрупват в почвата. Оттам пък той се усвоява от самата лупина и нейните другарчета в лехата.

Бобовите растения не понасят засенчване и имат нужда от умерено влажна почва. Необходимо им е подхранване само в началните периоди от развитието им, когато симбиозата все още не е заработила.

Повечето градинари смятат лупината за едногодишна или за капризна, защото има по-строги предпочитания към почвата. Често се случва да не се появи на следващата година, но това не означава, че не бива да опитате да я отгледате. В много градини тя се чувства чудесно без никакви усилия.

Семената са едри и доста твърди. Покълват бавничко без чужда намеса, но пък запазват кълняемост минимум 5-6 години. Затова практиците препоръчват преди засяване, семенната им обвивка да се надраска с едра шкурка, а също и да се накиснат за едно денонощие, за да поемат бързо вода. Сеитбата може да бъде директна или пък първо да се направи разсад, но в индивидуални съдове.

Стари спомени - кандилката 

Вече веднъж споменахме бабината градина и сме сигурни, че сте се сетили за поне още едно-две растения, с които я свързвате и ви навяват мили спомени. Точно такава е и кандилката. Старите сортове към днешна дата отстъпват мястото си на невероятно красиви и пъстри хибриди.

Уловката при отглеждане на аквилегия от семена е да се сдобиете с пресни такива, защото те бързо губят кълняемост. Успехът при пролетна сеитба е гарантиран, но внимавайте. Семенцата са дребнички и черни, което затруднява точната сеитба.

Препоръчително е тя да става директно на мястото за постоянно отглеждане.

Още един съвет от практици е да не позволявате на кандилките да образуват семена в градината, защото те лесно се самозасяват. При новите сортове и хибриди пък няма гаранция, че поколението ще бъде еднородно с майчиното растение и няма да се получи разпад.

Ако пък решите да си съхраните семена или да ги подарите на някого, не забравяйте, че се запазват най-добре в оригиналната си опаковка, а именно семенната кутийка. Не допускайте презряване и разпукване, защото ще загубите семенцата.

Лилави маргаритки с жълт център  Ако тази комбинация ви харесва, рецептата за нея е лупина, алстромерия и декоративен лук

Ако тази комбинация ви харесва, рецептата за нея е лупина, алстромерия и декоративен лук

Еригерон или злолетица е следващото ни предложение за многогодишно цвете, което лесно да отгледате от семена през идните месеци. Ако имената не ви говорят нищо, вижте снимката и веднага ще се сетите.

Лилавите маргаритки с жълт център са привлекателни за пеперуди, пчели и други полезни насекоми. Цветето ще се чувства най-добре на слънце, но с готовност би цъфтяло и на шарена сянка. Като типична маргарита, то е подходящо и за букети, зато в такъв случай запазва свежестта си около седмица.

Засяването на семената на еригерона е лесна задача и няма по-сериозни специфики. Съветът е да направите директна сеитба, а когато младите растения укрепнат, да ги разделите и засадите така, че да не си пречат. В зряла възраст и в пълния си разкош те ще достигнат около 70 см.

И още един съвет, след 3-4 години, ако цъфтежът се влоши, извадете коренището, разделете го на две-три части, а тях засадете на нови места. Така хем ще получите нови и силни растения, хем ще подмладите, а и ще им осигурите нова почва с достатъчно хранителни вещества.

Снимка: 6-7-10