Отправяме за пореден път предизвикателство към градинарите да разчупят стереотипите в градината си като засадят и отгледат една идея по-рядко срещани цветя. И понеже е есен, за какво друго да ви напомним, освен да засадите растения с пролетен цъфтеж. Но не какви да е, а анемонии. Разкошни, нежни и разнообразни по цвят и форма, те ще превърнат градината ви в романтична приказка. Преди да представим някои видове ще наблегнем на правилата и стъпките за правилно засаждане.
1. Анемониите с пролетен цъфтеж се размножават предимно чрез грудчици. Точно с такъв посадъчен материал ще се сдобиете, ако решите да ги отглеждате. Преди да пристъпите към засаждане обаче е добре да накиснете образуванията за поне 4 часа, а най-добре за през ноща.
2. Почвата е от особено значение за всички цветя с видоизменени подземни органи. Трябва да е водопропусклива и с отличен дренаж, особено при отглеждане в контейнери.
3. Засаждането следва правилото „три и половина“. Тоест, дълбочината е равна на размера на грудката умножено по 3,5. За повечето видове анемонии тя е около 2-5-8 см.
4. За разлика от луковиците, грудките на анемонетата нямат горна и долна страна. Не е необходимо да се притеснявате дали сте ги позиционирали правилно в почвата.
5. След засаждане и до настъпване на сериозни студове се полива умерено, за да могат да се развият силни и здрави корени. Напролет влажността се поддържа също умерена.
В градината или в контейнер
Както споменахме, анемониите предпочитат отцедлива и добре дренирана почва. В такава те ще се представят най-добре. Всяка качествена торфена смес е подходяща, а решението в контейнер или градина, зависи от желанията и възможностите на градинаря.
Най-подходящи локации за тях се определят според изискванията на самия вид и сорт. Следователно е добре да проучите предварително и да изберете такива, на които можете да осигурите подходящи условия. Например анемонии с пролетен цъфтеж предпочитат шарена сянка или частично засенчване, но за не повече от 3-5 часа през деня. Видовете с есенен цъфтеж пък са по-толерантни към слънчевите лъчи. Те имат нужда от повече часове слънчево греене.
Най-красивите представители
Anemone coronaria
За съжаление студоустойчивостта му на това анемоне не е много добра и за нашата страна се препоръчва есенно засаждане само, ако е възможно отглеждане в зимна градина или на закрито. Не се отчайвайте обаче! Възможно е пролетно, но тогава цъфтежът започва през лятото. Може да се разглежда като едногодишно или грудките да се прибират след отмиране на листната маса.
Коронария е побрала в себе си доста наситени, а и невероятно нежни цветове. От ярко червено, истинско синьо, неоново розово до снежно бяло и пастелни тонове. Всички предпочитат слънчево изложение.
Стръкчетата се използват във флористиката, но трайността им не е много добра.
Anemone x lipsiensis 'Pallida'
На по-запознатите хиксчето автоматично казва хибрид. И Палида е точно такава, не се среща в диво състояние. Създадена е изкуствено от родителски форми A. nemorosa and A. ranunculoides. с европейски произход.
Студоустойчивостта на растението е наследствена черта и позволява целогидишно пребиваване в градината. Основни изисквания са хладно време, влажна почва и частично засенчване. С две думи горски условия.
Бананово обагрените цветове на Палида се отварят през пролетта, а според специалисти добри съседи са дамското сърце и незабравките.
Наша съсънка
Anemone nemorosa, наричано още съсанка или горско анемоне е дребосъче с нежни бели или сини цветове, а вече се предлагат и сортове в по-наситени тонове.
Растенията започват да цъфтят през пролетта в месеците от март до май, като образуват разкошен килим.
Освен декоративни, те имат и лечебни свойства. Важно е да отбележим, че допирът до чувствителна кожа и осбено поглъщането на коя да е част от съсънките може да доведе до сериозни нежелани последици.
В градината или на балкона тези цветя ще се чувстват чудесно и без специално отношение.

Коментари