Това са основните изисквания, на които държат производителите * На тях отговаря и продуктовата листа на Кортева Агрисайънс
Ваня Велинска
На превърналия се в традиция открит ден Портфолио Фарм, организиран от фирма Кортева Агрисайънс, една от локациите бе с. Равно поле, Софийско. И тазгодишния полски ден показа, че добрите практики, в случая хибриди и технологии за растителна защита, са решаващи за успешното растениевъдно производство.
На опитното поле фирмата представи хибриди слънчоглед и царевица с марката Pioneer. Демонсрирани бяха качествата както на утвърдени в практиката хибриди, така и на нови, които се реколтират от сезон 2020, а също и такива, на които им предстои да намерят място в продуктовата листа за следващата година.
Земеделските производители от района се запознаха с хибриди слънчоглед, подходящи за всички технологии, които Кортева Агрисайънс предлага – конвенционална, ExpressSun и Clearfield Plus. За пореден път хибриди, които са добре познати в практиката, показаха защо заслужават да се отглеждат от фермерите.
Това са хибриди, които се отличават с висок добивен потенциал
но също и с други важни характеристики – високо съдържание на масло, а при високоолеиновите хибриди – високо съдържание на олеинова киселина.
Слънчогледът не само в опитните парцелки, но и в района се намира в много добро състояние, разяснява Иван Дражев, маркетинг мениджър за Балканите и продуктов мениджър Семена за България в Кортева Агрисайънс. Растенията са здрави, все още зелени в началото на септември, и най-важното – с напълно осеменени и изпълнени пити. Представили сме хибриди от всички технологии, но безспорно водещата е ExpressSun. Около 63-64 на сто от площите със слънчоглед у нас се засяват с хибриди от тази технология. Фирма Кортева и търговската й марка Pioneer е именно пионер при внедряването на тази технология преди 15-ина години. И в момента ние сме пазарен лидер в слънчогледа както по площи, така и в ExpressSun технологията. Това е следствие на това, че
предлаганите от нас семена слънчоглед са най-много
както в линоловата група, така и при високоолеиновите хибриди.
А ето и на кои хибриди слънчоглед се акцентира на Портфолио Фарм 2020, с. Равно поле.
P64LE25 е линолов тип, слънчоглед от старата генерация. Това е най-отглежданият хибрид в България както по площи, така и като най-предпочитан хибрид за ExpressSun технологията. Той е утвърден и търсен от земеделските производители. Продължава да се отглежда, защото отговаря на всички високи изисквания, и най-вече за висок добивен потенциал.
P63LE113 е най-ранният хибрид, подходящ е и за втора култура. Изключителен хибрид за района на София, както и за полетата в страната с по-висока надморска височина. При нормални климатични условия и отглеждан като втора култура, хибридът достига добив около 250-300 кг/дка.
P64LE99 – много добре познат хибрид от старата генерация. Подходящ е за интензивно производство – изисква добри почви с много влага и засилено торене. При такива условия хибридът дава много по-високи добиви, дори от предходните два хибрида.
Селекционерите ни работят много и почти ежегодно предлагаме нови хибриди на българския пазар, коментира Иван Дражев.
През 2020 г. внедрихме два нови линолови хибрида
P64LE136 и P64LE137. От демоопитите през последните три години, които провеждаме в различни райони на страната установихме, че P64LE136 превъзхожда P64LE25 с 4-5% по-високи добиви във всички локации, а P64LE137 с 2-4%. Предимствата на P64LE136 са, че първо надминава един от най-добрите хибриди - P64LE25 като добивен потенциал и второ, той е много пластичен, става както за сухи, така и за влажни условия, а при подходящи условия е ненадминат. При засушливи условия също се държи много добре, като отново превъзхожда по-стария хибрид. Не случайно го сравняваме с P64LE25, защото той е наложен като стандарт за отглеждане в нашата страна.
P64LE137 също превъзхожда стандарта, макар и с по-малко. Голямото му предимство спрямо другия нов хибрид - P64LE136 е, че има една степен по-висока устойчивост на синя китка.
Проблемът със синята китка не стои в Софийско, но го има в много други райони на страната, където вече има сериозно нападение на паразита. Хибридът е подходящ да се отглежда на площи, където има най-вирулентните раси синя китка – G и G+. P64LE13 може да се сее на площи, където има раси синя китка до F и F+ максимум, заради по-слабата си устойчивост.
За новия сезон 2021 Кортева Агрисайънс
ще изпитва два нови Експрес хибрида
Основният показател, който ще се наблюдава е добивният потенциал. От фирмата се надяват резултатите да надминат тези на новите хибрида - P64LE136 и P64LE137. Ако това стане, те ще бъдат внедрени в практиката през 2023 г.
Предвиждат се и нови високоолеинови хибриди. През последните години високоолеиновият сегмент е особено популярен и площите в страната съвсем закономерно нараснаха. Сред основните причина за интереса е олиото, което се произвежда от тези хибриди, тъй като е много по-полезно. А и насоките в Европа са да се намалява употребата на палмово масло, а да се върви към високоолеиново.
През 2018 г. площите у нас, засети с високоолеинови хибриди, бяха 200-250 хил декара, а през 2019 г. - 500-600 хил. декара, разяснява Иван Дражев. За тази година още няма официална информация. По данни на нашите специалисти по места, въз основа на реализираните количества семена,
площите са между 1 млн. и 1.4 млн. декара
Друга причина за търсенето им от производителите е, че се дава бонус върху цената. Ако например изкупната цена е 600 лева/тон се добавят между 20-40 лв./т. Миналата година този бонус беше 50-60 лв./т.
Освен това не бива да се подценява и това, че добивният им потенциал е същият като на линоловите хибриди. В този сегмент Кортева Агрисайънсис предлага три хибрида: P64НE118, P64НE133 и P64НE144. И трите хибрида са почти равностойни по добивен потенциал, като в определени райони се наблюдава превъзходството на някои от тях. Устойчивостта им на синя китка също е на равно ниво. Хибридите имат масленост над 45-56% и олеинова киселина минимум 85-86%.
За тази година регионалните представители на фирмата съобщават за проби от високоолеинови хибриди, които показват над 88% олеинова киселина. Такива резултати има както от Северна, така и от Южна България.
Колкото до конвенционалното отглеждане на слънчоглед, то постепенно отстъпва място на останалите технологии. Реално площите са не повече от 7-8% от общите площи със маслодайната култура. Причините за намаляващите площи са много, но основната е растителната защита. И по-конкретното проблемът с плевелите,
за които няма решения в конвенционалната технология
Съвсем закономерно хибридите бяха заменени с такива от останалите технологии - ExpressSun и Clearfield Plus.
Тази година, през която в много райони имаше сериозни проблеми със засушаването, има един хибрид, който се отлича сред останалите – това е P64LE125, разяснява Иван Дражев. В потвърждение на това е, че от събрани до момента резултати от около 40 опита, той е хибридът с най-висок среден добив от всички останали. P64LE125 надмина дори ExpressSun хибридите. Ето защо нашите селекционери в момента работят за конверсия на този хибрид във вариантите на ExpressSun и Clearfield Plus технологиите.
При Clearfield Plus технологията два са новите хибрида, които Кортева Агрисайънс предлага. Това са P64LР130 и P64LР140. Първият е много подходящ за сухи условия. Тази година в засушливите райони той е дал много високи резултати. А обяснението е, че този хибрид е разработен специално за сухи условия, затова и превъзхожда всички Clearfield Plus от различните селекции.
Разликата между двата хибрида е в устойчивостта им срещу болести. P64LР130 е устойчив на ръжда, а P64LР140 – на вертицилиум. Това е много сериозна болест, която вече се наблюдава и у нас. Мерките срещу нея са в рекултиране на устойчиви сортове, какъвто е и P64LР140.
През 2021 г. при ExpressSun технологията ще се тестват два хибрида, за конвенционалното производство – един, а при Clearfield Plus технологията – също два нови хибрида. Които от тях дадат добиви по-високи с 3-4% от настоящите, ще влезнат в производство през следващите две години.




Коментари