Целта на тази технология е през климатично добрите години добивите да се покачват, а през неблагоприятните да бъдат запазени, уточняват специалистите-агрономи

Strip-till е система за борба с ерозията, която се опира на канцепцията за минимална почвообработка. Тя съчетава предимствата на изсушаването и затоплянето на почвата при конвенционалната обработка с предимствата на щадящата почвата no-till технология, разрушавайки само част от почвения слой, където трябва да се положат семената. За разлика от другите техники, тук се премахва растителния остатък между обработваните редове, за да се предпази почвата. Целта е през климатично добрите години добивите да се покачват, а през неблагоприятните да бъдат запазени.

В свое интервю пред в."Български фермер" Божидар Митов, един от най-големите български фермери днес, споделя, че една от положителните практики, които е внедрил в своето земеделие са минималните почвообработки. Те допринасят за създаване на допълнителен хумусен слой, както и за задържане на влагата в почвата, уточнява той. Това е т. нар. Стриптил технология, при която

се извършва обработка на почвата на ивици

и тя се запазва не толкова уплътнена в годините. Смятам, че точно на това трябва да се наблегне през следващия период. Стриптил технологията има щадящо въздействие върху обработваната земя и допринася за подобряване на структурата й и продуктивността й, е убеден Божидар Митов.

- Според мен, Strip-Till е технология на бъдещето. Познавам доста колеги, които я прилагат, имам и собствени заложени опити. За мен това е верният път, тъй като тя допринася за постигане на по-ниска себестойност на продукцията, казваше още преди години фермерът Николай Димов от Ямболско. Той е един от първите земеделци у нас, заложил на Strip Till.

Специалистите утвърждават, че целта на тази обработка е през климатично добрите години добивите да се покачват, а през неблагоприятните да бъдат запазени. При нея се правят ленти /ивици или редове/ широки от 10 до 20 см и с дълбочина от 5 до 35 см. Приложението на Strip-till зависи от вида на почвата, както и от културите, които ще се засяват:

- есенен strip-till се извършва при тежки почви (>20% глина)

-пролетен strip-till - при леки почви.

Съществена част от комплекса машини за Strip-Till са различни стърнищни култиватори, специално конструирани за целта. Пример за такъв високопродуктивен инвентар е стриптил култиваторът STRIPCAT II на френската фирма SLY Agrisem. Това е проста и надеждна машина, адаптивна към всякакви условия. Тя осигурява прецизна обработка и прави чисто легло за семена при всякакви условия. Чрез STRIPCAT II могат

да се намалят разходите за гориво до 50 л/ха

и разходът за торене до 30%. Подобрява влагозапасяването и затоплянето на почвата, стимулира развитието на растението, като укрепва кореновата му система. Това е машина, с която също може успешно да се засяват покривни култури през есента. През пролетта наличието на чисти ленти /редове/ без остатъци позволява по-добро затопляне на почвата.

STRIPCAT II се предлага във версии от 4 до 24 реда, навесен или прикачен, с цяла рама или сгъваем до 3 метра за транспорт. С него може да се внася течен или гранулатен тор. Всяка секция е прикачена към рамата посредством паралелограм с пневматичен натиск, което осигурява постоянна дълбочина и позволява точност и бързо действие при скорост до 16 км/ч. Два вдлъбнати диска избутват растителния остатък встрани и така се получава гарантирано перфектно почистено семенно легло. Независимо дали се работи в тежко царевично стърнище, върху живи култури или лек растителен остатък

се постига изхвърляне на остатъка

и задръжане на почвата в реда. Регулира се лесно и бързо, без инструменти, всекидневната поддръжка е почти нулева.
В българските полета твърде успешно работи и Kultistrip, отговорът на световния бранд в производството на агротехника Kverneland на предизвикателствата на Strip-Till технологията. Той е подходящ за редови култури като царевица, слънчоглед, захарно цвекло или рапица. При него се обработват само редовете, в които културата ще се отглежда, което намалява силно разходите за почвообработката. Той има две основни версии - с твърда или със сгъваема рама. При първия тип работната ширина е от 3 до 6 м, при втория - от 4,5 до 6 м. В първия случай броят на редовете е от 4 до 13, във втория - от 6 до 12. При работа се използват три различни работни органа - прав, полуизвит и извит, които са подходящи за всякакъв вид почви - леки, средно тежки и тежки с висок процент глина. Това разнообразие

запазва почвената влага

С него се извършват пет стъпки за чисто и еднородно сеитбено легло. Гарантира се утъпкване на горния слой на почвата и точно инжектиране на течен тор в зависимост от почвените условия. При транспорт машината е с ширина 3 м.

Друг вид такава машина е верижният стриптил култиватор на чешката корпорация Farmet. И при него обработката на почвата се комбинира с торовнасяне. Предният подрязващ диск реже слой от растителните остатъци. Разпределителният диск ги разстила между редовете. Масивните чизелови работни органи със специална геометрия осигуряват оформянето на редовете и разрохкват почвата в ивицата на дълбочина до 35 см. Големите странични дискове осигуряват ефикасно оформяне на разрохканите ивици, което увеличава качеството на разбиването на буците. Оптималното уплътняване на почвата осигурява добра пропускливост на водата и увеличаване на влагата в почвата. При него

с едно минаване се извършват
няколко операции

поставят се растителните остатъци в междинните редове, разрохква се почвата, така че торът да се внася в два почвени слоеве, натрошава евентуални буци и след това уплътнява обработената ивица при висока работна скорост.

Верижният стриптил култиватор Farmet има няколко версии. Той има длъжина 3 м, транспортна ширина 3 м, работна ширина от 3 до 6 м, работна дълбочина от 20 до 35 см, брой на работните органи от 4 до 8, работна мощност от 2 до 7 ха/ч. За различните версии е нужна теглителна сила от 90 до 400 к.с., чрез която се постига работна скорост от 8 до 12 км/ч и транспортна скорост 20 км/ч. Теглото на различните модели варира от 1,7 т до 2,8 т.

ДОПЪЛНЕНИЕ

Известната фирма HORSCH е един от пионерите в областта StripTill технологията. Още през 2001 година с машина EVO започнаха първите опити. Днес по полетата на България и Европа работи HORSCH Tiger MT, който e стриптил култиватор, доказал много добро представяне в стърнища от царевица и други култури. С него се гарантира максимално рязане и смесване на растителните остатъци след жътвата, дълбоко разрохкване на почвата с прецизно внасяне на тор при подготовката на полето за сеитба, като може да се постигне и целенасочено депо торене.

За стриптил сеитбата пък е особено подходяща универсалната сеялка Focus MT, която може да се използва във всички култури и при всякакви остатъци от реколта. Още през 2007 година HORSCH пусна на пазара първата StripTill директна сеялка с торовнасяне Focus TD, върху чиято база по-късно е произведена модерната Focus MT. С нея се комбинира почвообработка и торене с едновременна сеитба. Целта е торовете да се полагат под семената с едно минаване, с което значително се оптимизират разходите и се намалява себестойността на продукцията.