Трактори

Fendt пусна на пазара новата серия 800 Vario Gen5 с три модела в гамата, предлагащи мощност от 260 до 343 конски сили. Новите модели се отличават с VarioDrive, концепцията за нискоскоростна работа Fendt iD и за първи път със самопочистващ се въздушен филтър на двигателя. Има и нова кабина с иновативно осветление за повишаване на комфорта при всякакви условия.

Петото поколение 800 Vario включва три модела: 826, 829 и 832 с налични спецификации Power+, Profi и Profi+. Гамата се отличава с концепцията за добавена мощност DynamicPerformance (DP) на Fendt, която предлага увеличение на мощността с 23 конски сили (17 kW).

Най-новата система VarioDrive на Fendt е съчетана с ефективен 8,0-литров 6-цилиндров двигател CORE80, за да се постигне максимална мощност и да се намали разходът на гориво. Двигателят CORE80 е одобрен за HVO100 и други горива в съответствие с DIN 15940, което може значително да намали CO2 отпечатъка на машината. Концепцията iD на Fendt спестява гориво по време на работа с висок въртящ момент и ниска скорост, а също и на пътя, което означава, че при скорост 40 км/ч двигателят работи с 950 об./мин, при скорост 50 км/ч - с 1200 об./мин, а при максимална скорост 60 км/ч - с 1450 об./мин.

Едностепенното задвижване Fendt VarioDrive

с постоянно, независимо задвижване на четирите колела

беше представено за първи път през 2014 г. с Fendt 1000 Vario, а сега се предлага за първи път в серията 800 Vario. Това дава възможност за максимална теглителна сила без ръчно превключване на предавките между полето и пътя. Освен това то намалява радиуса на завиване на модела 800. Чрез ефекта на издърпване в завой независимо задвижваният преден мост активно издърпва машината в завоя без усукване.

Подобно на повечето Fendts 800 има ниско работно тегло от 9,9 тона, но може да достигне максимална маса от 17,5 тона с възможност за движение със скорост 40 и 50 км/ч при полезен товар от 7,6 тона. Това увеличава възможностите за избор на прикачен инвентар и предлага гъвкаво баластиране.

Моделите Profi и Profi+ осигуряват до шест хидравлични блока за управление отзад с възможност за до два блока за управление отпред. Моделите Power+ предлагат най-много 4 блока за управление отзад и един отпред или пет блока за управление отзад. Клиентите могат да избират и между три хидравлични помпи: 165 л/мин, 220 л/мин и за потребители с различни изисквания към количеството и налягането на маслото, като се предлага и система с двойна помпа с максимален дебит 385 л/мин (165 + 220 л/мин). В задната част има опционални съединители с плоско уплътнение FFC за блоковете за управление и връзката Power Beyond, за

да се предотврати навлизането на замърсявания

в системата и течове на масло

Може да бъде специфициран и със самопочистващ се въздушен филтър, който включва автоматично управление, за да спести време на оператора.

Всички модели на 800 са оборудвани с най-новата работна станция FendtONE с подлакътник и до три зони за дисплей при моделите Profi и Profi+. За използване през зимата се предлага и опционално, отопляемо ламинирано безопасно стъкло (LSG) за предния прозорец, което подобрява видимостта. Новата, електрически регулируема седалка „Super Comfort Seat Titanium Leather" и има функция за памет, а кабината разполага и с Apple CarPlay, за да може да се управляват телефони и мобилни устройства чрез работната станция.

Серията 800 Vario предлага разнообразни опции за широчина на междуредието и гуми, както и възможност за използване на бордовата въздушна система VarioGrip на Fendt. Предлага се избор на фланцова или шенкелна ос (3,0 м или 2,50 м), като и двете са одобрени за работа със скорост 60 км/ч.

Fendt 800 Vario Gen5 може да бъде поръчан от есента на 2025 г.

Сеялки

Два по-широки модела на сеялката с лапи Mgeant на Kuhn се присъединиха към вече произвеждания модел с дължина 6 м.

Сеялките с дължина 7,2 м, 722 R, и 8 м, 802 R, включват много от същите характеристики на съществуващия модел 602 R, но се отличават с по-голяма работна ширина, за да увеличат производителността от пасаж до пасаж. Сеялката 802 R може да достигне 8 ха/час, докато 7,2-метровият модел е съвместим с 36-метрови пръскачки, което позволява симетрично сеене и утъпкване при пет преминавания.

Гамата се характеризира с ниска мощност, като за модела с дължина 7,2 м са необходими 180 к. с., а за модела с дължина 8 м - 200 к. с. Моделите разполагат с единичен бункер с вместимост 1800 литра, с опционален бункер SH 1120 с вместимост 110 литра, за засяване на дребни семена при едно и също преминаване. И двата бункера използват един и същ поток и изходи за разпределение на семената, за да се запази простотата.

Megant предлага на земеделските производители

възможност за сеитба при различни почвени условия,

като шахматното разположение на зъбите в четирите реда позволява лесното преминаване на боклуци и лепкави почви. Предлагат се обърнати напред лапи, прави лапи или 12-милиметрови зъби, а четирите предни колела (шест или осем са опция) постигат постоянна дълбочина на засяване. Универсалната система на Kuhn за следене на утъпкването и блокирането Vistaflow също е опция.

Двата нови модела са в пълно производство от пролетта на 2026 г.

SKY Agriculture също прави нова крачка напред в ангажимента си за високоефективно и устойчиво земеделие с пускането на пазара на Sonic - прецизна сеялка от следващо поколение, проектирана да отговаря на най-високите изисквания за прецизна сеитба.

Ненадмината прецизност на засаждане, дори при висока скорост

Оборудван с технологията за прецизно разпределение на семената, Sonic осигурява точност на поставяне на семената над 99%, дори при скорост над 12 км/ч. Неговата прецизно настроена вакуумна система гарантира оптимално позициониране на семената без отскачане или изпъкване, включително при най-леките култури като маслодайна рапица, слънчоглед или захарно цвекло.

Притискащото колело, прибиращо се в зависимост от условията (особено при влажни почви), предлага допълнителна гъвкавост при работа.

Благодарение на хидравличното притискане с до 350 кг на единица ред, стабилността и проникването са гарантирани дори при най-предизвикателните условия. Опционалната система за прехвърляне на товара от трактора допълнително повишава ефективността при всички видове почви.

Универсална сеялка

При Sonic сеялката се адаптира към вашите култури, а не обратното. Благодарение на изключителната технология RowMotion, тя позволява промяна на междуредовото разстояние директно на полето.

Засаждането на царевица на 75 см сутринта и на соя на 50 см следобед се превръща в лесна задача - без да се разглобяват никакви редови модули. Тази гъвкавост проправя пътя към адаптирани стратегии за отглеждане на култури и разнообразни сеитбообороти, като подпомага по-устойчиви земеделски системи.

Друго нововъведение: намаленият ъгъл на двойните дискове (9° в сравнение с обичайните 12°) свежда до минимум нарушаването на почвата, като спомага за ограничаване на появата на плевели и запазване на пролетната почвена влага - два ключови лоста в подкрепа на агроекологичния преход.

Сеялката е оборудвана с високо ниво стандартно оборудване:

- Плаващи ротационни устройства на остатъците на паралелограм

- Турбодискове за директна сеитба

- Микроапликатори с двойно разпределение (идеални за съпътстващи култури)

- Пълна съвместимост с ISOBUS (управление на секциите, променлива норма, джойстик)

- Шест вида затварящи колела за избор, осигуряващи оптимално регулиране за всеки тип почва

- Пълна гама от 6 до 12 реда.

Сеялката се предлага в телескопични (6 до 9 реда) и сгъваеми версии (8 до 12 реда), като стандартно е интегрирана технологията RowMotion. Някои редови единици могат да се повдигат хидравлично, което позволява засаждане само с част от редовете.

Опции за торене

Сеялката може да бъде оборудвана с няколко варианта за торене:

- Интегриран бункер в сеялката

- Новият преден бункер Progress TF на SKY Agriculture

- Прикачната сеялка Maxidrill, чието шаси позволява бързо и лесно да се демонтира и замени инструменталната лента за сеитба на зърнени култури със SONIC.