Не е необходимо да се подават наново заявленията. Изменението, което бе направено на 3 септември, дава възможност на близо 200 земеделски стопани с констативни протоколи за пропаднали площи също да кандидатстват по мярката

Всички земеделски стопани, които са подали заявления за подпомагане в общинските служби „Земеделие“ по подмярка 21.1 "Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани COVID 1” са легитимни и са в съответствие с Наредба 2 за прилагане на мярка 21 от ПРСР 2014-2020 г. Това съобщава Държавен фонд "Земеделие" след опасенията, че на 3 септември в средата на приемът, който започна на 19 август и приключва идния понеделник (21.09.), бе направено допълнение в условията за кандидатстване в чл. 10, т. 1, буква „а“ от Наредба № 2, която гласи:

В „Растениевъдство“ за културите в приложение 1, като размерът на финансовата компенсация е в зависимост от:

а) установената допустима за подпомагане площ за Кампания 2019 по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) и не повече от размера на заявените площи по схемите по чл. 18, т. 9 – 15 от Наредба № 3 от 2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания (ДВ, бр. 16 от 2015 г.) (Наредба № 3 от 2015 г.), през Кампания 2020 г. и/или не повече от размера на заявената площ по СЕПП през Кампания 2020 г. за културите, които не се подпомагат по схемите по чл. 18, т. 9 – 15 от същата наредба”. 

Се добавя допустимост:

в случай че на земеделския стопанин са издадени констативни протоколи за пропаднали площи през 2020 г., а министерството на земеделието предоставя на фонд "Земеделие" информацията и проверката за допустимите площи през 2020 г. се извършва въз основа на заявените по СЕПП площи, заети със земеделски култури от приложение 1

В резултат на лоши метеорологични събития през 2020 г. са налице издадени констативни протоколи за напълно пропаднали площи. В някои случаи, тези площи не са заявени през Кампания 2020 по схемите по обвързано подпомагане. Те са заявени за подпомагане по СЕПП през Кампания 2020 и следва да се поддържат в добро земеделско и екологично състояние, пише още в съобщението им. 

Предвид получени жалби от засегнати земеделски производители и искане от браншова асоциация в министерство на земеделието, храните и горите, с Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3 от 2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания, обнародвана ДВ. бр.77 от 1 септември 2020 г., са направени изменения в Наредба № 2 от 2020 г. за прилагане на мярка 21 „Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани и малки и средни предприятия, които са особено засегнати от кризата, предизвикана от COVID-19“ от ПРСР 2014 - 2020 г.

С направените изменения се предоставя възможност на близо 200 земеделски стопани, на които са издадени констативни протоколи за пропаднали площи през 2020 г., също да подадат заявления по мярката и проверката за допустимите площи през 2020 г. да се извършва въз основа на заявените по СЕПП площи, заети със земеделски култури от приложение № 1 на Наредбата.

Направеното допълнение в чл. 10, т. 1, буква „а“ от Наредба № 2 от 2020 г. категорично не означава, че „ВСИЧКИ ЗАЯВЛЕНИЯ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПОДАДЕНИ ПРЕДИ 3 СЕПТЕМВРИ, когато са обнародвани поправките, СТАВАТ НЕВАЛИДНИ“.

В чл. 9, ал. 2 от Наредбата е посочено, че всеки кандидат има право да подаде едно заявление за подпомагане само по една от подмерките.

Във връзка с гореизложеното, кандидатите, подали своите заявления по подмярка 21.1 "Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани COVID 1" НЕ Е НЕОБХОДИМО да подават наново заявления за участие по подмярката. Уточненията се правят във връзка с неверни публикации в агромедиите.

До момента за финансова подкрепа са кандидатствали общо над 31 000 стопани, от които близо 15 000 от сектор „Растениевъдство“.

Подмярка COVID 1 е с бюджет 93,5 млн. лева и обхваща секторите - „Плодове и зеленчуци", „Маслодайна роза" „Винени лозя", „Декоративни растения", „Животновъдство" (говеда, биволи, овце и кози) и „Пчеларство".