Крият огромен риск за животните, алармира германският специалист д-р Йохан Хаунрот от Бад Бедеркеза, Долна Саксония

В млечните ферми в Долна Саксония все повече зачестяват случаите на заболяването хеморагичен синдром на червата (HBS) в говедовъдните ферми. Към тях трябва да прибавим и кравите, чието мляко рязко спада много скоро след отелването. А общото състояние на животните значително и трайно се влошава. Мониторингът отчита сериозни проблеми в стадата- изпражненията на животните са нормални до леко воднисти, често с неприятна миризма. Освен това налице е и тежка форма на възпаление на матката и вимето. За разлика от описаните случаи на HBS при такива крави рядко се срещат смъртни случаи.
Скоро след отелването кравите се разболяват тежко, като заболяването е в остра форма (акутна) и в рамките на няколко часа много от телетата умират. При аутопсията и изследването на проби от изпражненията са установени както E. Сoli, а така също и Cl. рerf., тип А. Червото показа подобни кръвоизливи като при възрастните животни, което обяснява и внезапното и бързо протичане на болестта.

Третиране и профилактика

Наред с хирургическата намеса високите дози на антибиотик, инфузиите и инхибиторите са възможните терапии, които могат да запазят живота на животните. Но предприетите мерки не са достатъчни. Като се има предвид отчаяното състояние на животните във връзка със заболяването по-скоро е по-разумно своевременното им умъртвяване.
Що се отнася до профилактиката, и за нея за съжаление, може малко да се каже. Мъгляви препоръки стигат дотам да се прави проверка на дажбите за тяхното енергийно ниво и образуването на плесени. Но това и без друго като цяло трябва да се прави. Повече успех обещава ваксинирането на всички животни със специфична за даден обор ваксина.
Мониторингът показва, че след ваксиниране млечността отново значително се подобрява, а симптомите на заболяването стихват. Имунизацията би трябвало да се повтаря поне на половин година, понякога дори по-често. Трябва да се внимава най-вече за достатъчна защита при отелването.

Още за болестта

* Неоспорим факт е, че в говеждите стада в Северна Германия върлува бактерия.

* Най-явният симптом са силни кръвотечения в червата и кървави изпражнения.

* Т. нар. HBS синдром води до силно намаление на млеконадоя в стадата.

*  Възникването на болестта се благоприятства от ацидози на търбуха, мухлясал фураж и отслабена имунна система.

* Единствената разумна терапия е употребата на специфична за обора ваксина.

Случаите от практиката показват, че често засегнати са добре управлявани ферми. Първите заболявания със симптоми на HBS (хеморагичен синдром по говедата) се появяват за първи път още през пролетта и се засилват през летните месеци. Заболяванията зачестяват, а засегнати са преди всичко добре ръководени млечни ферми с добри постижения и добър мениджмънт.

Разболяват се крави в първите 100 дни от лактацията,

които са раждали в кратък интервал от време. Те умират въпреки интензивната терапия (непрекъсната капкова инфузия) през първите три дни или се налага да бъдат евтаназирани. Често са необходими 72 часа, за да могат животните да бъдат фиксирани.
В повечето случаи клиничната картина наподобява преплитане на тънките черва, отчасти със симптоми на колики и червено-кафяви диарични изпражнения. Кравите престават да се хранят и търбухът не работи. Ниската температура е често явление отколкото високата.
Тънките черва стават тъмночервени до сини с червеникаво течно съдържание, без да има налице преплитане на червата. Микробиологичният преглед на части от тънките черва показва винаги наличие насредно до високо съдържание на Clоstridium perfingens тип А с ген за образуване на токсини. За получаване на достоверна проба животните не трябва да са мъртви повече от няколко часа, защото съдържанието на коремната кухина изтича много бързо.
В засегнатите ферми задължително се изследва фуражът за гъбички и техните отрови. Има доста позитивни проби, така че не може да се изключи взаимовръзката