Читателката ни Живка Георгиева ни пише, че при лозите й често се получавало частично окапване на цветните бутони, на цветчета и млади завръзи в периода около цъфтежа.

Тя пита още защо забелязва, че ресата изсъхва.

Отговор:

По принцип има сортове, които са по-чувствителни на явлението изресяване, а и то самото може да се проявява по-силно в някои години.

Такива чувствителни сортове са Бяло без семе, Мискет червен, Мискет врачански, Мискет хамбургски, Ркацители и др.

Причините за явлението могат да са различни в различните години. Най-честата причина обаче е прекалено буйният растеж на леторастите което може да зависи и от времето, и от агротехниката. В резултат на това леторастите започват бързо и силно да изсмукват много повече хранителни вещества и така ощетяват ресите.

Начинът за справяне са двете зелени резитби прищипване и кършене. Те трябва да се направят непосредствено преди цъфтежа, за да се постигне ефект.

Както казахме, в отделни години изресяването може да се дължи и на хладно време, когато по-често е облачно и дъждовно по време на цъфтежа на лозите. В резултат на това оплождането на цветовете е нередовно.

Внимание...мустаци

Буйният растеж на леторастите напролет, когато е прекалено буен, може да причини изгубването на цветни бутони. В резултат на това може да се забележи, че растящата реса се превръща в мустак.

Това е друга форма на на изресяване, която се нарича източване. Склонни към явлението са десертни сортове като Болгар, Шасла доре, Бяло без семе, Италия.

Изресяването често се дължи на много буен растеж
Изресяването често се дължи на много буен растеж