През последното десетилетие случващото се с медоносните пчели наподобява научната фантастика. През 2006 г. пчелари за първи път забелязват, че пчелите им мистериозно умират в огромни количества, без ясна причина. В някои райони от 30 до 90 процента от техните колонии изчезват, особено на Източното крайбрежие в САЩ. Пчелите работнички изоставят майките си и оставят кошерите, пълни с мед. През първата зима американските пчелари в цялата страна загубват около 1/3 от своите пчелни семейства. Оттогава цифрите за загуба на пчели не намаляват, става точно обратгното - увеличават се.
Сега изследователите наричат това продължаващо явление „разстройство и колапса на колонията“, но учените все още не са установили една контретна причина. Казват, че това е комбинация от фактори: замърсяване, загуба на местообитание, хербициди и вируси, въпреки че някои експерти смятат, че вирусите може да са основният двигател. Например „вирусът с деформирано крило“, който кара пчелите да развият обезобразени, нефункционални крила, може да бъде "много лош" и, подобно на други вируси, да се пренася на пчелите от паразитни акари. Досега учените не са разработили никакви антивирусни средства за защита на пчелите.
Но в проучване, публикувано в списанието Nature, Scientific Reports Nature, изследователите разкриват, че са открили първата по рода си „ваксина“ за пчелите, получена от неочакван източник: гъби. По-конкретно, това е мицелия - гъбични мембрани, подобни на паяжина, които се намират във и на почвата. „До това откритие не е имало антивирусни препарати, намаляващи вирусите при пчелите“, казва Пол Стамец, водещият автор на изследването. Стамец е миколог и е автор на статията "Как гъбите могат да помогнат за спасяването на света".
Това гигантско откритие всъщност има много скромен произход. Десетилетия преди сривът на пчелите да удари Съединените щати, Стамец казва, че е забелязал пчели в собствения си двор, "пиещи" капчици вода върху гъби, които растат върху дървени стърготини в градината му. "Те бяха избутали дървените стърготини настрана, за да разкрият мицела", припомня си той.. По онова време той смята, че пчелите може би така получават захари от гъбичките, и едва преди около 5 години - след като проучва антивирусните свойства на гъбичките за хората - той прави връзката с вирусите, засягащи пчелите. „ Мисля, че те могат да спася пчелите !“, казва той.
Коментари